MUZIKA SPAJA I TEATAR U KVARTU: Kultura i umjetnost kao dijalog

    Udruženje građana za kulturu i obrazovanje Pogon prethodnih je dana organizovalo nekoliko kulturnih događaja sa ciljem uključivanja mladih u kulturne događaje u lokalnim zajednicama širom BiH. Da kultura i umjetnost mogu biti u službi povezivanja, saradnje i pomirenja posvjedočeno je kroz projekat „Muzika spaja“ koji je povezao djecu iz osnovnih muzičkih škola Sarajeva i Istočnog Sarajeva.

    Prvi susret učenika ove dvije muzičke škole desio se krajem 2022. godine kada je Škola za osnovno muzičko obrazovanje Istočno Novo Sarajevo ugostila učenike iz Osnovne muzičke i baletske škole Novo Sarajevo na zajedničkom koncertu – Muzika spaja. Bilo je to prvi put da su se dvije škole na ovaj način povezale, a njihov prijateljski odnos se nastavio kroz divnu saradnju i ove godine.

    U četvrtak, 1. juna, na Međunarodni dan djece, predstavljena su dva identična murala koja su oslikana na svakoj od pomenutih škola i održan je zajednički nastup učenika muzičkih škola iz Sarajeva i Istočnog Sarajeva. Manifestacija je započela u 17:30 ispred škole u Istočnom Sarajevu i nastavljena u 19:00 ispred škole u Novom Sarajevu. Organizovan je panoramski autobus kojim su se učenici obje škole prevozili do pomenutih lokacija, a na kojem su svirali i pjevali.

    Događaj su podržali predstavnici općinskih i gradskih vlasti Sarajeva i Istočnog Sarajeva, te renomirani umjetnici poput repera Frenkija, fotografkinje Aide Redžepagić i mnogih drugih. Autorica murala je Aleksandra Nina Knežević, a murale su oslikali članovi udruženja Obojena klapa.

    Dan poslije, u petak, održan je Teatar u kvartu 3.0 u Mostaru, a u subotu 3. juna u Trebinju. Teatar u kvartu koncept je teatarske predstave koja nastaje i izvodi se u roku od 24 sata. Nastao je na četvrtom Pop Art Festivalu, kada je izvedeno 5 kratkih pozorišnih predstava na otvorenom. Teatar u kvartu 2.0 je realizovan prošle godine u Bratuncu i Zenici. Ovaj projekat donosi umjetnost savremenog teatra na javna mjesta poput parkova, igrališta, trgova i stambenih naselja, time donoseći scensku umjetnost na mjesta koja su standardni dio svakodnevnice, ali im kulturna događanja nisu prvobitna namjena. Odabrane lokacije u toku 24 sata postaju poprište umjetnosti. Cilj ovakvog pristupa je približiti kulturu i umjetnost svim građanima i građankama, kroz prizmu interetničkog dijaloga, ostvarujući saradnju različitih zajednica.

     

     

     

     

    Ovim povodom okupljeno je osamnaest bh. glumaca i glumica, koji su sa  šest reditelja i dramskih pisaca radili 24 sata na šest predstava po dramskim tekstovima koji su nastali u jednom danu. Ovaj program uključuje predstave “Apokalipsa, danas!”, autora Draga Komadine, u režiji Tanje Miletić Oručević, u izvedbi Anje Kraljević, Ivone Baković i Ivana Skoke, “Morrisonke, zauvijek”, autorice Emine Kovačević, u režiji Ajle Bešić, te izvedbi Jelene Kordić Kuret, Nikoline Marić i Filipa Lukende, “Bosanski vukodlak u Berlinu”, autora Darija Bevande, u režiji Ilije Pujića, u izvedbi Ane Franjčević, Domagoja Nižić i Damira Čobo koje su izvedene u Mostaru.

    U Trebinju su narednog dana izvedene također tri predstave: “Kamen”, autorice Nejre Babić, “Toplina”, autorice Emine Kovačević, “Novi početak”, autora Adnana Lugonjića, dok je za režiju bio zadužen Željko Milošević. Predstave su izveli: Milica Salata, Ivana Ćeranić, Jelena Vukosav, Vedrana Jokanović, Zoran Jakšić, Bojan Ninkovi i Marko Škiljević, te suflerka Iva Mijanović.

    „Kroz projekt ‘Teatar u kvartu’ želimo dovesti teatar u gradske četvrti, lokalne parkove, igrališta i javne prostore, te na taj način obogatiti kulturni sadržaj bh. gradova. Mladi umjetnici u saradnji sa afirmisanim umjetnicima, u samo 24 sata kreiraju tri petnaestominutne uzbudljive kratke predstave, otkrivajući nove potencijale gradova i osvajajući javne prostore. Osnovna ideja koja nas vodi je učiniti teatar dostupan svima, iskreno vjerujući da kultura predstavlja osnovnu ljudsku potrebu, a ne privilegiju“ pojašnjava Zlatko Novaković, iz Udruženja za kulturu i obrazovanje Pogon.

    Ovi projekti implementiraju se uz finansijsku podršku USAID-a i Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...