Nova istraživanja pokazuju da muzika ima značajan utjecaj na neuroplastičnost mozga, što otvara potencijalne mogućnosti za liječenje demencije. Muzika ne samo da poboljšava emocionalno stanje i kognitivne funkcije, već može izazvati i fizičke promjene u mozgu.
Neuroplastičnost se odnosi na sposobnost mozga da se prilagodi i mijenja kroz stvaranje novih neuronskih veza. Ovaj proces je ključan za učenje, pamćenje i oporavak nakon oštećenja mozga. Muzika se pokazala kao snažan poticaj za aktivaciju ovog procesa. Muzika stimulira različite regije mozga, uključujući one odgovorne za emocije, motoričke sposobnosti i kognitivne funkcije. Ova multisenzorna stimulacija može pomoći osobama s demencijom u poboljšanju pamćenja i komunikacije. Istraživanja pokazuju da slušanje poznatih pjesama može potaknuti sjećanja koja su bila “zaključana” zbog bolesti. Uzimajući u obzir da su studije dokazale da terapija muzikom može smanjiti simptome anksioznosti, depresije i agresije kod osoba s demencijom, širom svijeta se počela koristiti upravo muzika za ovu vrstu terapije. Aktivnosti poput pjevanja ili sviranja instrumenata potiču pacijente na aktivno sudjelovanje što dodatno stimulira mozak. Uz to, personalizirani muzički programi prilagođeni individualnim preferencijama pacijenata pokazuju posebno snažne učinke.
Iako je potrebno više istraživanja, stručnjaci smatraju da bi integracija muzike u planove liječenja mogla postati standardna praksa u skrbi za osobe s demencijom. Ova metoda implicira potencijal za poboljšanje kvalitete života ne samo pacijenata, već i olakšava njihovim njegovateljima. Muzika predstavlja moćan alat za promociju neuroplastičnosti i potencijalno ublažavanje efekata demencije. Kako nauka nastavlja otkrivati nove aspekte ovog fenomena, očekuje se povećana integracija muzike u terapijske.
Primjer primjene muzike u terapiji demencije nedavno je kružio stranim medijima. Naime, mlada terapeutkinja Gracie Ault, zaposlena u Centru za starije osobe Abe’s Garden u Nashvilleu, bavi se upravo ovom vrstom terapije. Ona tvrdi da osim klinički dokazanih prednosti muzičke terapije, ona ne potiče samo stvaranje novih neurona, nego i doprinosi, posebno u grupi s kojom radi – starijim osobama, socijalizaciji, opuštanju i, ovisno o instrumentu, razvoju motorike.