MEĐUNARODNI DAN MUŠKARACA: Fokus na zdravlje, razbijanje stereotipa i promocija zdrave muškosti

    Svake godine se 19. novembra obilježava Međunarodni dan muškaraca kako bi se skrenula pažnja na njihovo zdravlje i dobrobit. Dok su problemi koji se tiču žena s razlogom u stalnom fokusu javnosti, Međunarodni dan muškaraca je prigoda da se obrati pažnja na pitanja specifična za mušku populaciju, da se podsjeti na važnost muškaraca za društvo i da se ohrabri balansiran pristup diskusijama koje se tiču spolova.

    Otkud Međunarodni dan muškaraca i čemu je posvećen?

    Prvi spomen obilježavanja ovog datuma veže se za 7. februar 1992. godine i naučnika koji se zvao Thomas Oaster i koji se bavio studijama vezanim za muškarce. Međutim, za privlačenje pažnje međunarodne javnosti na ovaj dan pobrinuo se profesor Jerome Teelucksingh sedam godina kasnije. On je za datum odabrao 19. novembar, datum rođenja svog oca, i otad se Međunarodni dan muškaraca obilježava u preko 80 država svijeta.

    Svake godine se Međunarodni dan muškaraca bavi određenom centralnom temom. One se obično tiču smrtonosnih bolesti, mentalnog zdravlja, prevencije suicida, pozitivnim primjerima i promocijom ravnopravnosti spolova. Šest ključnih ciljeva kojima je ovaj dan posvećen jesu promocija pozitivnih uzora među muškarcima, obilježavanje pozitivnog doprinosa kojeg muškarci pružaju u društvu, porodici i zajednici, skretanje pažnje na zdravlje i dobrobit muškaraca, upozoravanje na diskriminaciju muškaraca u pravnoj i društvenoj sferi, poboljšanje odnosa među spolovima i promocija rodne ravnopravnosti, te stvaranje boljeg svijeta za sve.

    Razbijanje tabua i stereotipa

    Jedno od najvažnijih pitanja kojim se treba baviti na Međunarodni dan muškaraca jeste zdravlje, s obzirom na zabrinjavajuće statističke trendove. Muškarci su skloniji srčanim oboljenjima, izloženiji rizičnijim poslovima i oblicima ponašanja, i manje je vjerovatno da će potražiti pomoć u stanjima koja ugrožavaju mentalno zdravlje. Osim toga, stopa samoubistava je nesrazmjerno veća u muškoj populaciji, zbog čega je podizanje svijesti o mentalnom zdravlju i načinima pomoći  jedno od najznačajnijih dimenzija ovog dana.

    Takođe, među najznačajnijim porukama koju šalje ovaj dan jeste potreba za redefinicijom muškosti. Toksična muškost, kruta rodna norma zbog koje muškarci ne žele pokazati ranjivost i potražiti pomoć, pokazala se kao nešto što šteti i muškarcima i društvu. Promocijom pozitivne muškosti ovaj se dan suprotstavlja štetnim stereotipima i potiče muškarce da prihvataju komunikaciju, njeguju empatiju i razvijaju emocionalnu inteligenciju.

    Osim toga, na ovaj dan se prisjećamo i doprinosa kojeg muškarci daju kao očevi, partneri, prijatelji i mentori. Od brige o porodici preko davanja doprinosa zajednici do pomjeranja granica čovječanstva, muškarci igraju važnu ulogu u svakom aspektu života. Zbog toga ovaj dan slavi njihova postignuća, uvažavajući značaj balansa i poštovanja između spolova.

    Kako se obilježava Međunarodni dan muškaraca?

    Ovaj dan se može obilježavati na razne načine – organizovanjem diskusija o zdravlju muškaraca, rodnoj ravnopravnosti, ili izazovima pred muškarcima, zatim akcijama koje se tiču zdravlja poput poticanja na ljekarske preglede ili drugih kampanja, te pružanjem pažnje muškarcima koji su vam važni u životu.

    U svakom slučaju, Međunarodni dan muškaraca nije samo još jedna puka izmišljotina bez koristi – ovo je dan koji predstavlja i poziv na akciju za opće dobro. I podrška muškom zdravlju, promocija pozitivne muškosti i podsjećanje na doprinos muškaraca društvu su načini na koje gradimo bolji, inkluzivniji i solidarniji svijet za sve.

     

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...