KUCAJU NA VRATA ZABORAVLJENI ASOVI: Besplatne škole sporta u Sarajevu

    Kako je moguće da grad sa najvećim brojem djece u državi ne izbacuje talente, da nismo u zadnjih dvadeset godina stvorili nijednog vrhunskog sportistu? To je statistički nemoguće! To je posljedica komercijalizacije sporta, članarina, privatnih biznisa koji funkcionišu kao produženi boravak za djecu a ne kao sportski klubovi,“ pita se trener boksa Armin Čengić, jedan od petoro veterana sarajevskog sporta koji su prije tri godine uz podršku općine Centar i gradske uprave Sarajeva pokrenuli projekt sjajno naslovljen „Kucaju na vrata zaboravljeni asovi.“

    Upravo komercijalizacija sporta i njegovo odvajanje od korijena zajednice bio je razlog zbog čega su se ovi veterani udružili odlučili da djeci Sarajeva ponude nešto drugačije – besplatnu školu košarke i borilačkih vještina u kojoj će mališane trenirati asovi koji sebi ne mogu dozvoliti da pasivno gledaju kako sport nazaduje i sportska kultura stagnira. Rezultat je projekt „Kucaju na vrata zaboravljeni asovi“ koji je u međuvremenu prerastao i u udruženje građana, te tako članovi kluba „KNVZA“ od ove godine učestvuju i na takmičenjima i donose prve trofeje.

    Vesna Bajkuša je jedna od najtrofejnijih sportistkinja sa ovih prostora. Igrajući košarku donosila je medalje sa olimpijskih igara, svjetskih i evropskih prvenstava, te Mediteranskih igara. Trenerica je od 2004. godine i želi iskustvo, mentalitet i duh šampionke prenijeti djeci. Kaže kako je jedna od ključnih dimenzija projekta upravo reaktivacija nekadašnjih prvaka, profesionalaca i uspješnih sportista koji iz različitih razloga nisu involvirani u sportska dešavanja u Sarajevu, te je njihov potencijal bio neiskorišten.

    S njom se slaže i Damir Abdulkerim Mirković, nekadašnji i reprezentativac Bosne i Hercegovine u košarci. „Upravo zbog toga smo projekt nazvali ‘Kucaju na vrata zaboravljeni asovi’, jer smo krenuli aktivno prema zajednici, probudili smo jedni druge i želimo probuditi ljude da zajedno poboljšamo stvari,“ kaže nekadašnji as i kapiten KK Bosna iz vremena kad je ovaj klub bio prvak Bosne i Hercegovine.

    Do sad je projektom obuhvaćeno skoro tri stotine mališana, kroz košarku stotinjak a ostali kroz borilačke vještine od kojih su na raspolaganju boks, kickboxing, jiu-jitsu i odnedavno MMA. Uz Čengića koji djecu podučava boksu, tu su još i trener kickboxinga Armin Jejna, a odnedavno se pridružio i Mirza Čelebičić, majstor karatea i jiu-jitsua. Treninzi košarke se održavaju pet, a borilačkih vještina čak šest puta sedmično, potpuno besplatno.

    Na ovaj način, uz podršku Općine i Grada, čine bavljenje sportom dostupnim i djeci slabijeg materijalnog stanja a posebno su ponosni na saradnju sa Zavodom za specijalno obrazovanje i odgoj djece „Mjedenica.“ Ističu uspjehe koje postižu sa djecom sa invaliditetom, kao jedna od rijetkih sportskih organizacija koje u svom radu u potpunosti podstiču inkluziju i rade i sa djecom sa visokim postotkom invaliditeta.

    Pored sporta mi radimo i radionice o psihološkoj spremi, o bullyingu, cyber-bullyingu, sarađujemo sa raznim udruženjima i institucijama kao što su Spajalica, KULT, Porodično savjetovalište, nalazimo ljude koji su stručni i koji su u svojim fahovima na istom fonu sa ovim što mi radimo da nam drže edukacije. Zatim, obilazimo muzeje, idemo na izlete i kampiranja,“ govori Čengić o ostalim aktivnostima projekta i udruženja kroz koje se učvršćuju veze sa zajednicom.

    Kažu kako su vratili sport ljudima ali i ljude sportu, naročito ljude koji su bili pasivni i napravili pauzu od bavljenja sportom. Niko od njih nije htio nikakav drugi angažman nego samo rad sa djecom koji će biti otvoren i dostupan svima, koji će im pomoći da odrastu u bolje ljude i da u njima razvijaju kulturu sporta i življenja. Od ove godine učestvuju i na takmičenjima pod svojim klupskim imenom „KNVZA“ i donose prva odličja.

    Već imamo tri prvakinje i jednog viceprvaka države, imamo srebro i zlato sa evropskog kupa i imamo jedno srebro sa svjetskog kupa. Djeca koja imaju želju da se takmiče dobiju tu mogućnost, ona koja samo žele rekreativno trenirati treniraju bez takmičenja, ali bitno je da razvijaju sportsku kulturu, da se uče poštovanju, da su u pokretu, da se odvoje od raznih ekrana i kvalitetno provode svoje vrijeme,“ kažu ponosni treneri.

    Ukoliko se želite pridružiti djelovanju šampiona zajednice iz projekta „Kucaju na vrata zaboravljeni asovi“, možete ih pronaći u 18:30 na igralištu na sarajevskoj Hastahani svakim radnim danom gdje treniraju košarku, a više informacija o radu sekcije za borilačke vještine i priliku da postanete njeni članovi možete dobiti u predvečernjim časovima u popularnom „Fisu“, svakim danom osim srijede.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...