JELENA BRKIĆ: Imaju li radnička prava i radnici koji brinu o pravima drugih?

    Centar za promociju civilnog društva (CPCD) ukazuje na važnost rješavanja pitanja iz oblasti radničkih prava, osoba koje su zaposlene u nevladinim organizacijama. Smatraju da broj nevladinih organizacija registriranih u Bosni i Hercegovini nije srazmjeran broju zaposlenih u tom sektoru zbog čega su ugrožena prava mnogih od tih osoba.

    Projektna menadžerica u Centru za promociju civilnog društva (CPCD) Jelena Brkić kaže u razgovoru za Fenu da se, prema istraživanju koje je CPCD radio zajedno s partnerima iz Balkanske mreže za razvoj civilnog društva, nerijetko dešava da osobe u nevladinim organizacijama djeluju volonterski ili su zaposlene po ugovoru o djelu.

    Nedavno istraživanje je pokazalo da ima i dosta slučajeva mobinga zaposlenih u tom sektoru.

    “Ne postoji jasno rješenje šta uraditi po tom pitanju i kako osigurati prava zaposlenika, jer je širok spektar izazova s kojima se suočavaju. Ali, mi želimo među nevladinim organizacijama otvoriti tu temu za razgovor i pokušati iznaći zajedničko rješenje”, istakla je Brkić.

    S tim u vezi pozvala je predstavnike/ce nevladinih organizacija, aktiviste i ostale zainteresirane za oblast radničkih prava u civinom sektoru na panel diskusiju najavljenu za 29. oktobar u Banjoj Luci.

    “Želimo otvoriti dijalog da bismo unutar tog sektora pokušali iznaći zajednički zaključak šta je to potrebno radništvu civilnog društva, da bi svoje zagovaračka stremljenja uputili prema nosiocima vlasti”, naglasila je.

    Brkić ističe da se CPCD namjerava dugoročno baviti pitanjem radničkih prava, a jedno od strateških opredjeljenja te organizacije jeste kreiranje, kako je kazala, podržavajućeg okruženja za djelovanje organizacija civilnog društva.

    “Iako mi planiramo dugoročno da se bavimo tom temom, vlasništvo procesa zapravo treba da bude svih organizacija civilnog društva u BiH jer to je jedini ispravan način da se borimo za svoja i prava onih čije se osnovno djelovanje krši”, zaključila je Brkić.

    Prema dostupnim zvaničnim podacima, u Bosni i Hercegovini je registrirano više od 24 hiljade organizacija civilnog društva, a u tom sektoru zaposleno je oko sedam hiljada radnika po ugovoru o radu. Komparativni prikaz broja registriranih organizacija i uposlenika u organizacijama civilnog društva u regiji pokazuje da Srbija prednjači u broju registriranih organizacija (oko 38.480) i uposlenika (oko 11.000), ali treba imati na umu da se radi o populacijski i teritorijalno najvećoj zemlje ove regije.

    Dobro stanje, po tom pitanju, je i u Albaniji gdje je u oko 12.700 registriranih organizacija zaposleno 10.917 osoba. Najlošija je situacija u Sjevernoj Makedoniji, sa oko 11.900 registriranih organizacija i oko 1.800 zaposlenika.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...