INVESTICIJSKA KLIMA U BiH: Prilike i izazovi

    Bosna i Hercegovina ima mnogo potencijala za investicije, posebno u sektorima kao što su turizam, energetika, poljoprivreda, IT i transport. Međutim, izazovi poput složenog političkog i administrativnog okruženja, nedostatak jasne strategije za privlačenje investicija, neujednačeni propisi i regulatorni okvir, nedostatak efikasne pravne zaštite, korupcija, neusklađenost obrazovnog sistema sa potrebama privrede i nedostatak kvalificirane radne snage u pojedinim sektorima, otežavaju ulaganja u našu zemlju. Investitori to doživljavaju kao teške prepreke i Bosna i Hercegovina najednom više ne djeluje tako privlačna destinacija za ulaganje.

    Razina direktnih stranih investicija u Bosni i Hercegovini se kreće između 250 i 450 miliona godišnje. Privrednici i ekonomisti tvrde da to nije dovoljno da bi se postigao značajan ekonomski rast, razvoj i napredak te da trebamo sebe posmatrati očima stranih investitora. Tada bi se, prema tvrdnjama stručnjaka, dobio jedan jasan i objektivan uvid u ključne faktore, nedostatke i mane ulaganja u našu zemlju.

    Zaključak se sam nameće. Investicijska klima u Bosni i Hercegovini je izuzetno složena. Zapravo, s jedne strane, naša zemlja zaista ima kvaliteta i potencijala za rast i razvoj u gore navedenim sektorima, ali, s druge strane, brojni izazovi pred ulagačima zaista mogu utjecati na investicioni uspjeh, stoga je njihova bojazan opravdana.

    No, da nije sve tako crno, pokazuju primjeri brojnih kompanija koje su, uprkos ovim izazovima, uspješno investirale u Bosnu i Hercegovinu, posebno u sektorima poput energetike, telekomunikacija i turizma.

    Prednosti BiH kao investicijske destinacije uključuju relativno nisku cijenu radne snage, geografski položaj koji omogućava pristup tržištima u regiji, prirodna bogatstva poput minerala i drvne mase te potencijal za razvoj turizma.

    Kako bi se poboljšala investicijska klima u BiH, potrebno je sprovesti reforme koje će donijeti pozitivne promjene u zakonodavnom, regulatornom i administrativnom okviru, kao i u poslovnom okruženju uopće.

    Ulaganje u našu državu zaista može biti uspješno ako se pažljivo razmotre izazovi i rizici i ako se pristupi ulaganju s dugoročnom strategijom.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...