OBJAVI.BA: Na čelu ste Društva novinara Slovenije (Društvo novinarjev Slovenije) – koga okuplja i kako funkcioniše ovo društvo?
ANDRINEK: Naše društvo je najveće profesionalno udruženje novinara u Sloveniji, koje okuplja oko 800 članova. Članstvo nije obavezno, ali smo sretni zbog svakog novinara koji se odluči pridružiti. Društvo je strukovno i profesionalno, zasniva se na povezivanju članova, međusobnoj pomoći i razmjeni iskustava. Članovima nudimo brojne pogodnosti, uključujući edukacije koje organiziramo tokom cijele godine. Također, radimo na mnogim projektima vezanim za sigurnost novinara i novinarki. Imamo portal “Prijavi napad” za prikupljanje informacija o napadima na novinare. Pored toga, provodimo projekte za osnaživanje novinara. Zajedno sa sindikatom upravljamo i Novinarskim častnim sudom, koji se bavi etičkim povredama novinarskog kodeksa.
OBJAVI.BA: Kakvi su danas uslovi rada novinara u Sloveniji i koji su najveći izazovi s kojima se suočavaju?
ANDRINEK: Najveći izazov je svakako ekonomski položaj. Novinari i medijski radnici često rade u teškim finansijskim uslovima, dok se redakcije smanjuju i dolazi do otpuštanja, što negativno utiče na kvalitet profesionalnog novinarskog sadržaja. Posebno teško stanje imaju lokalni mediji, koji su izloženi velikim pritiscima lokalnih vlasti.
OBJAVI.BA: Možete li povući paralele između stanja u medijima u Sloveniji i zemljama Zapadnog Balkana, te između sadašnjeg i nekadašnjeg stanja u Sloveniji?
ANDRINEK: Teško je porediti. Moramo priznati da je medijska sloboda u Sloveniji još uvijek na višem nivou nego u mnogim zemljama Zapadnog Balkana. Iako smo posljednjih godina, zbog finansijskog iscrpljivanja i pokušaja političkog preuzimanja javnih medija, pali na ljestvicama medijskih sloboda, situacija je ipak bolja. Također, u Sloveniji ima manje prijetnji i napada na novinare nego na Balkanu. Međutim, ništa nije zagarantovano, posebno s obzirom na radikalizaciju politike i društva, koja može brzo promijeniti situaciju.
OBJAVI.BA: Kakav je Vaš pogled na dinamiku razvoja medijske scene danas, kako kod nas, tako i u svijetu?
ANDRINEK: To je teško pitanje. Danas živimo u vremenu kada je nemoguće konzumirati sve dostupne sadržaje, medijske i nemedijske. Zbog toga novinari moraju biti solidarni. Ne bismo trebali biti konkurencija jedni drugima, već nam je prava konkurencija širenje lažnih informacija i dezinformacija na platformama poput TikToka, kao i veliki digitalni giganti koji ne pokazuju interes za novinarstvo. Nikada novinarstvo nije bilo ovako ugroženo, ali istovremeno i ovako važno.
OBJAVI.BA: Društvo novinara Slovenije ovih dana organizuje događaj regionalnog značaja pod nazivom „Naprej/Forward“. O čemu je riječ?
ANDRINEK: Festival ima bogatu tradiciju; ove godine se održava 13. put. To je prilika da se novinari okupe, druže i upoznaju s modernim medijskim pristupima. Festival nije usmjeren na kukanje o problemima, već na pronalaženje načina da budemo bolji. Uvijek imamo goste iz zemalja Zapadnog Balkana. Do sada su nas posjetili kolege iz BiH, poput Harisa Dedovića i Avde Avdića, te iz OCCRP-a. Ove godine dolazi Nikolaj Krastev iz Bugarske.
OBJAVI.BA: Vaše izlaganje na festivalu „Naprej/Forward“ odnosi se na budućnost medija u okolnostima autoritarizma. Možete li nam reći nešto više?
ANDRINEK: O tome danas razgovaramo s kolegom Nikolajem Krastevom iz Bugarske, koji pravi izuzetne dokumentarce i veliki je poznavalac situacije u Rusiji, Ukrajini, Turskoj i zemljama Zapadnog Balkana. Raspravljat ćemo o tome kakva je budućnost medija i novinarstva u autoritarnim okruženjima, gdje su istraživačko i objektivno novinarstvo često progonjeni i nepoželjni.
OBJAVI.BA: Koju poruku imate za medije i medijske radnike u Bosni i Hercegovini?
ANDRINEK: Žalosno je što su neki populistički političari zloupotrijebili riječ “zajedno”. Ipak, to je ključna riječ. Povezivanje novinara i medijskih radnika presudno je za očuvanje osnovnih principa novinarstva, a to su informisanje javnosti i pružanje glasa onima koji se ne čuju. Javnost je uvijek na prvom mjestu, i novinari trebaju slušati njene probleme te na njih ukazivati. Važno je da radimo na kvalitetnim sadržajima i sarađujemo umjesto da se međusobno takmičimo. Ako jedan kolega objavi sjajnu priču, to nas sve motivira da budemo bolji, precizniji i profesionalniji. Na taj način lakše vršimo pritisak na vlasti, jer smo jači zajedno.