DJECA I TEHNOLOGIJA: Sve više američkih saveznih država zabranjuje mobitele u školama

    Mobiteli su se pretvorili u pravu pošast u školama. Prema ovogodišnjem istraživanju Pew Research, više od 70 posto ispitanih srednjoškolskih profesora u SAD kažu kako je ometanje nastave zbog telefona postalo veliki problem.

    Zbog toga se u američkim saveznim državama poduzimaju ozbiljne mjere kako bi se suzbilo pretjerano korištenje mobitela u školama. Do sad su u najmanje osam saveznih država doneseni zakoni ili druge mjere kojima se učenicima ograničava upotreba mobitela tokom školskih časova.

    Nije samo problem u tome što neka djeca opsesivno koriste aplikacije kao što su TikTok ili SnapChat tokom nastave, nego što time odvlače i pažnju drugih učenika u razredu. Uz to, u mnogim su školama učenici koristili telefone za zlostavljanje, seksualno iskorištavanje ili dijeljenje snimaka fizičkih napada na svoje vršnjake.

    Međutim, učiteljima može biti teško provesti ograničenja upotrebe mobilnih telefona bez školskih pravila koja od učenika zahtijevaju da svoje telefone stave u ormariće ili na druga mjesta. Zato se  zakonodavci, zajedno s nekim istaknutim guvernerima, zalažu za jednoobraznija ograničenja u javnim školama. Budući da je nova školska godina u nekim od ovih država već otpočela, evo šta donose ta nova pravila.

    Zašto se škole bore protiv mobilnih telefona?

    Učenici su tijekom školovanja često izloženi internetskom maltretiranju i bombardirani tekstualnim porukama i obavijestima na društvenim mrežama. Studije su pokazale kako mobilni telefoni, tekstualne poruke, pa čak i “nomofobija” – strah od toga da nećete imati pristup svom telefonu – mogu omesti učenike i ometati učenje. Države se nadaju da će suzbijanje korištenja telefona u učionici smanjiti ometanje nastave, kao i zloupotrebu tehnologije od strane učenika.

    Da li zabrane telefona u školi daju rezultate?

    Učitelji kažu da je zabrana telefona u učionicama pomogla u poboljšanju sposobnosti učenika da se koncentriraju na gradivo i rad u grupama. Neke su škole također došle do zaključka da su zabrane smanjile maltretiranje putem telefona i tučnjave među učenicima.

    Unatoč tome, zabrane bi mogle imati ograničen učinak na veći problem kojeg donosi tehnologija u učionici.

    Neki učenici većim dijelom dana koriste školske laptope ili tablete, pri čemu su im dostupni YouTube ili videoigre. Studije su otkrile da korištenje prijenosnog računara u učionici može ometati i negativno utjecati na učenje.

    Gdje su uvedene zabrane telefona u učionicama?

    Florida je prošle godine donijela zakon kojim se od javnih škola zahtijeva da zabrane učenicima korištenje osobnih bežičnih uređaja poput pametnih telefona i slušalica tokom nastave. Državne škole okruga Orange u Orlandu –  što je osmi najveći školski sistem u zemlji – otišle su još dalje, zabranivši učenicima korištenje telefona tokom cijelog školskog dana.

    Mjere u Floridi također zahtijevaju od školskih okruga da učenicima blokiraju pristup platformama društvenih medija na školskom Wi-Fiju i posebno zabranjuje TikTok na školskim uređajima koji se učenicima daju na korištenje. Uključene su iznimke koje dopuštaju korištenje mobitela za obrazovne aktivnosti “kada to izričito odredi” učitelj.

    Koje su države sljedeće?

    Nekoliko je država slijedilo Floridu, donoseći ove godine zakone ili usvajajući nova pravila koja, uz ograničene iznimke, zabranjuju korištenje mobitela učenicima tokom nastave ili tokom cijelog školskog dana. To uključuje Indijanu, Luizijanu i Južnu Karolinu gdje je nova školska godina već u toku.

    Druge su države donijele novu politiku ili mjere finansiranja kako bi pomogle školama da obuzdaju korištenje mobitela kod učenika. Tako je Pennsylvania nedavno dodijelila milione dolara bespovratnih sredstava školama za kupnju torbi koje se mogu zaključati za pohranu učeničkih telefona, dok je savezna država Delaware nedavno školama dodijelila 250.000 dolara za testiranje torbica za telefone koje se mogu zaključati.

    U Virdžiniji, guverner Glenn Youngkin izdao je naredbu prošlog mjeseca kojom se državnim agencijama naređuje da razviju obrazovne politike i procedure “bez mobitela” koje bi škole trebale usvojiti do početka sljedeće godine. I novi zakoni u Minesoti i Ohaju zahtijevaće od škola da sljedeće godine usvoje pravila o ograničavanju upotrebe mobitela, a slična pravila su najavili i kalifornijski guverner i njujorška guvernerka.

    Kako škole provode nove zabrane?

    Neke škole sada užurbano upozoravaju roditelje na nova pravila o mobitelima koja stupaju na snagu. Među njima je Sabine Parish, mali okrug u zapadnoj Luizijani, gdje je prošle sedmice objavljeno obavještenje u kojem se učenici i roditelji upozoravaju da se “svi mobiteli i pametni satovi moraju spremiti u ormariće ili isključiti” tijekom nastave.

    Mnoge škole sada zahtijevaju od učenika da ostave svoje mobitele u držačima nalik na police za cipele tijekom nastave — ili da ih stave u svoje ormariće ili u torbe koje se mogu zaključati tijekom školskog dana. Drugi okruzi oduzimaju mobitele učenicima uhvaćenim u kršenju pravila i zaključavaju uređaje u specijalizirane ormare za “telefonski zatvor” do kraja školskog dana.

    Šta učenici i roditelji misle o zabranama?

    Mnogi roditelji koji su redovno slali poruke ili telefonirali svojoj djeci protive se općim zabranama mobitela. Iako se 70 posto njih slaže kako bi korištenje mobitela među učenicima trebalo biti “zabranjeno tijekom nastave”, prema ovogodišnjem istraživanju koje je proveo Nacionalni savez roditelja više od polovice misli da bi učenicima trebalo dopustiti da koriste svoje telefone “ponekad”, kao što je za vrijeme ručka ili odmora,

    Neki se učenici također protive zabrani uređaja na koji se oslanjaju za pisanje bilješki u školi, fotografiranje školskih zadataka poput umjetničkih radova ili planiranje susreta s prijateljima za vrijeme ručka. Kritičari su rekli da bi zabrane mobitela također mogle neproporcionalno naštetiti učenicima s obavezama odraslih, kao što su poslovi nakon nastave ili briga o bolesnim rođacima.

     

    Izvor: NYT

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...