BRATUNAC: Podrška ženama u poljoprivredi kroz novi pravilnik o podsticajima

    Izvor: Radio Magic Bratunac

    Predstavnice bratunačkih udruženja žena “Maja” i “Priroda” održale su sastanak sa članovima radne grupe zadužene za izradu Pravilnika o podsticaju poljoprivredi, koja je formirana od strane načelnika Opštine Bratunac kao dio projekta “Povećanje odgovornosti lokalnih vlasti za rodnu ravnopravnost za žene sa sela” kojeg podržava Centar za promociju civilnog društva iz Sarajeva.

    Predsjednica UŽ “Maja” Nada Marković kaže kako je vođen razgovor o aktivnostima u projektu u okviru kojeg je po prvi put usvojen Pravilnik o podsticaju poljoprivredi, te na osnovu njega raspisan i javni poziv za podršku registraciji gazdinstava. Ovaj pravilnik je objavljen na web-stranici opštine Bratunac, tako da je dostupan zajedno sa uputama i objašnjenjima.

    Moram da napomenem da smo projekat radili i na području opštine Vlasenica. I za njih imam samo riječi hvale. Oni su već po Pravilniku realizovali nekoliko projekata u oblasti plasteničke proizvodnje, dali su podršku ženama u biznisu i to su značajne svote novca”, kaže predsjednica UŽ ”Maja”.

    Predsjednica UŽ “Maja” Nada Marković: “Žene u biznisu već uživaju podršku opštine Bratunac”

    Samostalni stručni saradnik za poljoprivredu u Opštini Bratunac Aleksandar Stević pojašnjava kako je nakon dugogodišnjeg subvencionisanja poljoprivrednih proizvođača konačno usvojen Pravilnik o podsticaju poljoprivredi u opštini Bratunac, te kako on sadrži više od 16 komponenti finansiranja u oblasti poljoprivrede. On ističe kako će ovaj Pravilnik definisati koje će kategorije proizvođača biti obuhvaćene podsticajima i na koji način, a kao naročito važnu njegovu dimenziju vrijedi spomenuti i kako je dokument izrađen u koordinaciji sa ženskim nevladinim udruženjima i zadrugama, te kako uzima u obzir rodnu dimenziju shvatajući ulogu žene na selu i ženskog poduzetništva.

    Mislim da je Pravilnik dobro koncipiran, ali nakon što budemo analizirali njegovu primjenu u ovoj godini vidjećemo da li ga treba korigovati za sljedeću godinu. Nekoliko aktivnosti je započeto po ovom Pravilniku, počevši od podsticaja nabavke plastenika i opreme za plastenike pa do sadnog materijala. Međutim, puno sredstava je  uloženo već u tekuću proizvodnju, tako da Pravilnik već ima svoj operativni dio i značajna sredstva se već slivaju na račune poljoprivrednih proizvođača“, kaže Stević.

    Načelnica Odjeljenja za financije u opštini Bratunac Danijela Mrakić napominje kako su planirana podsticajna sredstva u 2024. godini povećana u odnosu na godinu ranije.

    Planirana sredstva za razvoj poljoprivrede i pružanje stručne pomoći u 2024.godini iznose 90,000 KM, što je za 10,000 KM više nego u prošloj godini. Osim ovih, imamo i sredstava za rad d.o.o. Malina u iznosu 190,000 KM i sredstva za održavanje sistema za navodnjavanje u iznosu od 70,000 KM. Ovaj Pravilnik će nam mnogo značiti radi pravilnijeg i realnijeg rasporeda sredstava i jačanje žena na selu“, zaključuje Mrakićeva.

    Aleksandar Stević: “Pravilnik sadrži 16 različitih komponenti finansiranja poljoprivredne proizvodnje”

    Ovaj projekt se provodi  u okviru programa „Jačanje transparentnosti i odgovornosti za rodnu ravnopravnost u regiji Zapadnog Balkana” uz finansijsku podršku Austrijske razvojne agencije (ADA) i Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA). Projekat traje 12 mjeseci, a implementiraće  se u dvije opštine – u Bratuncu i Vlasenici.

    Opšti cilj projekta je povećati odgovornost lokalnih vlasti opština Bratunac i Vlasenica za rodnu ravnopravnost kroz donošenje rodno odgovornih politika za žene sa sela. Specifični ciljevi su da se poboljša i poveća odgovornost ove dvije opštine u BiH za ravnopravnost polova i poboljšanje kvaliteta života žena na selu primjenom alata rodno odgovornog budžetiranja (ROB), te da se povećaju kapaciteti spomenuta dva udruženja za korištenje ROB alata. Primjenom ovih alata u izmjenama politika na lokalnom nivou biti će povećana vidljivost i prepoznatljivost rada  Gender Budget Watchdog Network.

    U sklopu projekta održani su sastanci sa predstavnicima lokalnih vlasti dvije opštine, radionice opštinske radne grupe za izradu pravilnika, sastanci i radionice sa OCD-a i ženama sa sela, održane promotivne aktivnosti projekta te koordinacioni sastanci projektnog tima.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...