ANKICA ĆORIĆ: Dodir prirodnog hercegovačkog bilja u svakom proizvodu

    U susret Svjetskom danu žena sa sela – 15. oktobru, razgovarali smo s Ankicom Ćorić, poljoprivrednicom iz Čitluka. Ona svojim radom u poljoprivrednom sektoru doprinosi razvoju lokalne zajednice, a njen interes za prirodu ovog kraja potaknuo je da pokrene svoj biznis biokozmetike – Anavitalis.

    Čitluk je općina u kojoj je turizam razvijen u više sektora – vjerski, poljoprivredni i sportski, a Ankica nam kaže da ovo pruža dodatne mogućnosti za bavljenje poljoprivredom.

    “Dugi niz godina radila sam kao odgojiteljica sa djecom. Zaljubljena sam u prirodu i tradiciju svog kraja i rad sa živom materijom”, govori nam Ankica. Njena ljubav prema prirodi prvo se pretvorila u hobi a onda u zvanični posao. Kako nam dalje objašnjava: “Krenula sam izučavati autohtono bilje svoga kraja. Uz to imam plantaže bilja i maslina.”

    Njeni proizvodi su stoposto prirodni i domaći, a širok je spektar proizvoda koje pravi – od sapuna i krema do raznih melema. Na Facebook stranici svog malog biznisa, Ankica nerijetko nesebično dijeli i savjete o upotrebi bilja u svrhe liječenja i zaštite imuniteta i time podiže svijest o važnosti korištenja prirodnih preparata. Ankica je primjer žene poljoprivrednice iz BiH koja zaista na razne načine doprinosi zajednici ali i osnažuje druge žene da se bave poljoprivredom.

    “U mojoj zajednici veliki je interes žena za poljoprivredu, prostor i potencijal za ovu djelatnost, ali mahom nam nedostaje edukacija o osnovnim koracima u pokretanju agrobiznisa. Poljoprivreda je stub gospodarskih djelatnosti i razvoja društva”, kaže nam Ankica.

    Kao sudionica projekta AveAgri, sudjelovala je u radionicama i treninzima za poljoprivrednice i one koje tek žele postati poljoprivrednice, a imala je priliku, zajedno s drugim ženama iz Čitluka i Čapljine, razmijeniti iskustva sa poljoprivrednicama iz Podrinja, što je, kako kaže, za nju predstavljalo novu perspektivu poljoprivrede i umrežavanja žena:

    “Projekat AveAgri ima mnogo značaja za umrežavanje žena u poljoprivredi, razmjenjivale smo načine rada, probleme i prilike s kojima se suočavamo i stvorile nova prijateljstva”.

    Ankica je članica mnogih udruženja i zajednica, a tvrdi da je upravo to okosnica djelovanja na višem nivou. Naš razgovor završava riječima: “Manje je više, potrošači traže mene a ne ja njih jer se svijest o upotrebi prirodnih proizvoda drastično promijenila. Za ovo je potrebno znanje, iskustvo i povjerenje. Ženama želim poručiti da budu hrabre, vjeruju u sebe, grade autentičnost i oslanjaju se na prirodu prilikom bavljenja biznisom.”

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...