Objavi.ba

Pusti priču da živi!

Ovim putem želimo da vam se zahvalimo što ste odlučili da pustite Vašu priču da živi, Redakcija Objavi.ba

  • Trebao bi biti jednostavan i precizan, max 125 karaktera.
  • Kreirajte vašu vijest
  • Ukoliko vam je potrebna pomoć u kreiranju ovog teksta, potrebno je da označite ovo polje.
  • Dodajte tagove vezane za vaš tekst. Nakon svakog taga dodajte "tačku".
  •  

Objavi.ba

Pusti priču da živi!

Ovim putem želimo da vam se zahvalimo što ste odlučili da pustite Vašu priču da živi, Redakcija Objavi.ba

  • Trebao bi biti jednostavan i precizan, max 125 karaktera.
  • Kreirajte vašu vijest
  • Ukoliko vam je potrebna pomoć u kreiranju ovog teksta, potrebno je da označite ovo polje.
  • Dodajte tagove vezane za vaš tekst. Nakon svakog taga dodajte "tačku".
  •  

“ADOLESCENCIJA”: Serija koja upozorava da je upropaštavanje djece odgovornost cijele zajednice

U samo desetak dana od pojavljivanja na Netflixu, britanska serija Adolescencija postala je apsolutni hit i najgledaniji Netflixov sadržaj. Međutim, osim što je postala najgledanija u desetinama država, ova serija o trinaestogodišnjaku koji pod utjecajem mizoginih sadržaja na internetu ubija svoju vršnjakinju pokrenula je živu raspravu o upotrebi interneta kod djece.

Mediji Adolescenciju nazivaju serijom koju treba pogledati svaki roditelj, a aktivisti koji zagovaraju ograničavanje upotrebe mobilnih telefona kod djece kažu kako bilježe nagli rast podrške. Nemir kojeg je ova serija uzrokovala nije zaobišao ni političku arenu – britanski premijer Keir Starmer je u parlamentu rekao kako ju je pogledao sa svoje dvoje djece i kako se mora nešto poduzeti da bi se spriječile posljedice onoga na što dječake i mladiće inspirišu štetni sadržaji na internetu.

Autor Jack Thorne je rekao da mu je drago što o njegovoj seriji govori i sam premijer, ali da se nada kako neće ostati samo na tome. Naime, on od zakonodavaca očekuje da zakonski ograniče upotrebu društvenih medija i da one budu zabranjene mlađima od 16 godina.

Adolescencija bi mogla postati jedna od najutjecajnijih serija svih vremena, budući da se pojavila u trenutku kada u svijetu raste zabrinutost zbog utjecaja mobilnih telefona na zdravlje djece i njihovo odrastanje u društvu. Prošle godine je Australija zabranila društvene medije za korisnike mlađe od 16 godina (iako zakon predviđa i mnoge iznimke), vlasti u Danskoj su nedavno objavile kako će uskoro zabraniti korištenje mobilnih telefona u školama, dok je Francuska takvo nešto već uvela u osnovnim školama.

U Britaniji za ovakve zakone još uvijek ne postoji raspoloženje, ali ne bi bilo prvi put da neka tema postane najurgentnije političko pitanje zahvaljujući utjecaju televizije. Kad je u pitanju Adolescencija, riječ je o seriji sa kojom se ljudi mogu identificirati a koja dira u problem koji tinja i čeka način na koji će se kanalizirati, ukoliko prije toga ne eksplodira.

Autori serije kažu da ih je na rad na scenariju potaknula serija ubistava u kojima su dječaci noževima napadali djevojčice. Za razvoj rukopisa bilo je ključno jedno istraživanje o incel kulturi, odnosno o muškarcima u nedobrovoljnom celibatu koji se svete ženama online.

Radeći na scenariju, Thorne je šest mjeseci istraživao „tamne strane“ interneta. Tu je shvatio kako se inceli vode matematikom po kojoj 20 posto muškaraca privlači 80 posto žena, zbog čega se mladići moraju služiti manipulacijom kako bi pronašli seksualne partnerice. Ova matematika i logika za mnoge mladiće služe kao opravdanje i inspiracija. Štaviše, autora je užasnulo kad je shvatio da je na takav sadržaj na internetu nailazio i njegov osmogodišnji sin.

Aktivisti iz organizacija kao što je Smartphone Free Childhood (Djetinjstvo bez mobitela) kažu da se iz serije iščitava osjećaj panike kojeg imaju mnogi roditelji i da po pitanju teme koju ona problematizira vlast dobrano kaska za onim što se osjeća u javnosti.

Kao najupečatljiviji dio serije izdvaja se scena iz treće epizode u kojoj glavnog lika psihologinja ispituje o njegovim stavovima prema ženama. Tokom tog razgovora se simpatični dječak nevinog izgleda pretvara u agresivnog tinejdžera punog bijesa na način koji je prestravio brojne roditelje koji su gledali seriju.

Namjera serije nije bila da daje odgovore nego da otvara pitanja. To je jasno i svima koji su na prvu spremni za sve okriviti tehnologiju. I sam autor upozorava da se debata ne smije zaustaviti samo na korištenju pametnih telefona, jer u seriji postoji čitav niz drugih pitanja kojima se društvo treba pozabaviti – škole su bez sredstava za rad, učitelji su previše opterećeni i zamoreni da bi se adekvatno suprotstavili bullyingu, policija je nezainteresirana za ono što tinejdžeri jedni drugima poručuju preko interneta, a roditelji i prijatelji dječaka žive u neznanju i nisu svjesni onoga što bi on mogao učiniti.

Stara poslovica kaže kako je potrebno cijelo selo da se odgoji dijete, ali Adolescencija upozorava da je isto tako potrebna cijela zajednica kako bi se dijete upropastilo. Autori kažu kako je ovo njihova poruka kojom žele postići da selo pomogne svojoj djeci.

 

Socijalne mreže

6,325LjubiteljiSviđa mi se
402SljedbeniciPratite
294SljedbeniciPratite
1,690PretplatniciPretplatite se

Pretplatite se

Povezani članci

AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

“Eco-friendly” goveda

Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...