ADNA PROLAZ: Sanjam da su lutkarske predstave dostupne svoj djeci

    Adna Prolaz je studentica Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu koja ima dvije ljubavi – pozorište i društveni rad. Ova dugogodišnja volonterka svakog dana nastoji prenijeti ljubav prema glumi, mašti i produkciji na mlađe generacije – prvo je osmislila podcast za djecu kojeg vode djeca, a gosti su im odrasli. Sad želi pokrenuti lutkarsko pozoriste online, ali su joj za to potrebne lutke.

     

    RAZGOVARALA: Dajana Cvjetković

    Kultura i umjetnost su na marginama društvenih i političkih interesovanja, a ti si odlučila da rušiš stereotipe i kreiraš svoju priču spajajući društveni angažman, kulturu i umjetnost. Molim te da mi kratko objasniš kako si došla na ideju da ljubav prema informacijama,umjetnosti i produkciji spojiš u fantastičnu priču Darmar? Šta te inspiriše da požrtvovano radiš na tome?

    Ideja za Darmar nastala je iz moje želje da djeci približim svijet kulture i umjetnosti na zanimljiv i pristupačan način. Shvatila sam da kroz medij poput podcasta mogu spojiti neke  informacije, kreativnost i edukaciju u jedinstvenu formu koja ih istovremeno i zabavlja i uči. Inspiraciju pronalazim u svom radu s djecom i volontiranju – ta energija i znatiželja me motivišu da požrtvovano ulažem u svaki korak ovog projekta. Želim im pokazati koliko kultura i umjetnost mogu i moraju  biti važni u njihovim životima.

    Kakvi su dojmovi djece i roditelja? Kako se mogu priključiti druga djeca?

    Djeca koja su trenutno dio Darmara osjećaju se važnim i bitnim, a kroz našu interakciju mogu reći da me gledaju kao stariju sestru, a ja njih kao svoje mlađe sestre i braću što je vrlo važno. Stvaramo atmosferu u kojoj smo svi kao jedna porodica, a roditelji su oduševljeni jer prepoznaju koliko Darmar doprinosi njihovom razvoju i kreativnosti.

    Posebno mi je važno što rušimo stereotipe – Darmar je otvoren za svu djecu uzrasta od četiri do petnaest godina, bez obzira na pozadinu ili interesovanja, jer svako dijete može pronaći svoje mjesto i izraziti se na jedinstven način.

    U Darmaru želim djeci pokazati da su njihovi glasovi važni, da njihova mašta nema granica, i da su svi dobrodošli upravo onakvi kakvi i jesu.

    Znam da si sad na Akademiji, molim te da mi kažeš koliko je važno za tebe kao mladu osobu da imaš pored znanja i strasti i akadesmko obrazovanje u toj oblasti? Kad si prvi put shvatila da želiš biti dio pozorišta?

    Kad sam bila mala, pogledala sam gotovo sve predstave u Pozorištu mladih Sarajevo kao što su  “Bor visok do neba”, ”Zaljubljeni krokodil”, ”Crvenkapica na tačke naopačke”, ”Hrabri zečić uplašić” i druge u kojima su igrali izvanredni glumci poput Marija Drmaća, Suade Ahmetašević, Ajle Cabrere, Elme Ahmetović,  Alme Merunke, Narde Nikšić, Mirze Tanovića, Mirze Dervišića i drugih. Tu  je počela moja ljubav prema pozorištu.

    Kasnije sam krenula u  školu glume u CKM-u, u kojem počinjem i volontirati. Tamo sam imala priliku da po  prvi put pratim proces same pripreme predstave. A  rad  na Juventafestu dodatno je pojačao moju strast prema pozorištu. Akademija mi sada pruža znanja i vještine koje bih teško stekla sama – uči me dubini analize, razumijevanju umjetničkih koncepata i profesionalizmu.

    Povod za naš razgovor je novi projekat o kojem za sad puno maštaš ali i polako radiš na realizaciji. Riječ je o lutkarskom pozorištu na YouTubeu. Možeš li mi reći više o ideji, kako se ona rodila, šta te podstaklo ili ko!? Kakav je plan, te da li građani nekako mogu da pomognu u pripremi?

    Ideja o lutkarskom pozorištu na YouTubeu nastala je iz upravo iz moje ljubavi prema pozorištu i djeci. Inspiraciju sam pronašla u vlastitom iskustvu s radionicama za djecu, gdje sam vidjela koliko uživaju u pričama i interakciji s lutkama. Plan je da se fokusiram na izradu edukativnih i zabavnih predstava koje će obuhvatiti razne teme, od klasičnih bajki do savremenih priča.

    Želim da projekt o lutkarskom pozorištu na YouTubeu preraste u teatarsku grupu koja će izvoditi predstave uživo. Cilj mi je stvoriti zajednicu koja će okupljati djecu, mlade i roditelje, omogućavajući im da zajedno uživaju u čarima pozorišta na sceni.

    Građani se mogu uključiti na različite načine, poput volonterskog rada, dijeljenjem ideja i priča koje bismo mogli adaptirati i naravno ukoliko na bilo koji način žele da se priključe to mogu i uraditi.

    I za kraj, molim te da mi kažeš zašto je tebi toliko značajan društveni angažman, ono što ostavljaš zajednici kroz uključivanje djece u podcast, do toga da želiš lutkarsko pozorište da omogućiš u svakom domu kroz YouTube?

    Društveni angažman mi je izuzetno značajan jer vjerujem da umjetnost ima moć transformirati živote i jačati zajednicu. Kroz uključivanje djece u Darmar podcast, želim im pružiti priliku da se izraze, razviju svoje kreativne vještine i osjete da su dio nečega većeg. Ovaj projekat ne samo da potiče njihovu radoznalost, već i stvara osjećaj zajedništva i podrške.

    Osnivanje lutkarskog pozorišta na YouTubeu je korak ka tome da umjetnost postane dostupna svima, bez obzira na okolnosti. Želim da svako dijete može doživjeti čaroliju lutkarskih predstava u svom domu, da se igra i uči kroz priče koje ih okružuju. Na taj način, stvaram most između umjetnosti i svakodnevnog života, potičući kreativnost i maštu u našoj zajednici. Smatram da svaki mali korak u pravcu angažmana može ostaviti trajan uticaj i inspirirati buduće generacije.

     

    Svi koji imaju pozorišne lutke, mogu svojoj donacijom pomoći Adni da napravi pravo lutkarsko pozorište na YouTubeu. Javite se našoj redakciji i mi ćemo vas spojiti sa Adnom.

     

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...