UDRUŽENJE “DJETLIĆ”: Druženje djece i roditelja kroz kreativne radionice

    PIŠE: Maja Popović, Mreža za izgradnju mira

    Sve više je djece kojoj je, nažalost, zanimljiviji telefon od knjige. Sarajevsko Udruženje “Djetlić” se trudi da ovaj trend promijeni. Osnovano je 2010. godine sa ciljem promovisanja dječijeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu, a ono što je najvažnije sa ciljem ranog poticanja djece na čitanje.

    Suzana Dedić, predsjednica ovog udruženja radi u biblioteci u Sarajevu i njen cijeli radni vijek prolazi u druženju i radu sa najmlađom populacijom. Oduvijek je poticala i roditelje da što više knjiga čitaju djeci, a od 2010. i kroz razne aktivnosti u Udruženju “Djetlić”.

    Suzana Dedić, predsjednica udruženja “Djetlić” (Foto: Mreža za izgradnju mira)

    U svim ovim dosadašnjim godinama mi smo organizovali različite radionice i susrete sa djecom i roditeljima. Mi na tim susretima čitamo, pričamo priče i onda u kreativnom dijelu djeca stvaraju nešto zato što želimo da se djeca podstiču na kreativnost a platforma našeg udruženja  je platforma za svu djecu koja nešto stvaraju, da li je to u pitanju sviranje, pisanje, čitanje. Cilj nam je da ih promovišemo, da se čuje za njih odnosno da im na neki način damo prostora da pokažu to čime se oni bave”, ističe Suzana, predsjednica Udruženja “Djetlić”.

    Ona naglašava da se ovo udruženje razlikuje od ostalih zbog toga što u njihovim kreativnim radionicama ne učestvuju samo djeca, već i roditelji kako bi zajedno proveli svoje slobodno vrijeme. U protekloj godini su imali jedan projekat koje je podržala Evropska Unija i UNDP u sklopu kojeg su održavane kreativne radionice.

    Ta poveznica između roditelja i djece je važan segment kako njihovog odrastanja tako je bitan i za porodicu. Svjesni smo koliko roditelji žure za što kvalitetnijim uslovima koje pružaju za svoju djecu, a ovo su nekako momenti gdje dijete osjeti tu povezanost sa svojim roditeljem. Na tim radionicama djeca su imala priliku da se upoznaju sa glinom, tako da su stvarali različite predmete u keramici. Imali su priliku da se upoznaju sa jednim posebnim radom kao što je poenta. Radili smo i izradu cvijeća i upoznali su se sa tehnikom filcanja. Naše radionice su podržane od strane nekih društveno angažiranih firmi, tako da se trudimo aplicirati na te neke adrese da bi omogućili da te radionice ne budu komercijalne, nego da budu besplatne”, poručuje Suzana.

    Ovim radionicama podstiču se roditelji i djeca da se odmaknu od raznih društvenih mreža ali i ostalog digitalnog sadržaja na telefonima. Stvaranje vještina kod djece ovim putem je dobar alat da oni lakše usvajaju i školska znanja, dobro kominiciraju kako sa svojim vršnjacima tako i sa odraslima, ističe Suzana. Pitali smo Suzanu koliko je bitno da se čitanje ponovo vrati u modu?

    Veoma je bitno, posebno vraćanje bajkama jer bajke nisu samo za djecu već su i za odrasle. Kroz njih se usvajaju nova znanja, stiču nova iskustva. Pričanjem bajki djeci vi im dajete prostor da oni to sve zamišljaju, da oni u toj svojoj mašti preko vaše priče odlaze na neka druga mjesta u neka druga vremena a to im puno znači jer sada sa novim medijima, internetom djeca imaju već gotove informacije”, ističe Dedić.

    Roditelji koji učestvuju u ovim radionicama već imaju razvijenu svijest o važnosti  ovih radionica za razvoj djeteta. Udruženje “Djetlić” ima odličnu saradnju sa Goethe Institutom u Sarajevu, odnosno sa njihovom bibliotekom. Svako petnaest dana, četvrtkom, na ovom institutu se održava kreativna pričaonica. Ova saradnja traje već godinama cilj je upravo poticanje ranog čitanja.

    U najavi je veliki broj radionica za djecu i roditelje i to na proljeće. Postoje dvije grupe u odnosu na uzrast djeteta, najmlađi imaju od četiri do sedam godina, a tinejdžeri od sedam do petnaest godina.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...