Danas, 15. oktobra, obilježava se Svjetski dan žena sa sela. Ovogodišnja tema tiče se doprinosa žena proizvodnji kvalitetne hrane kroz poljoprivredne aktivnosti. Posljednja u nizu priča o poljoprivrednicama iz Bosne i Hercegovine dolazi iz Vlasenice. Olivera Stanišić, dugogodišnja članica Udruženja žena Podrinja i od ove godine predsjednica Udruženja. Članica je i Mreže žena Podrinja okupljenih pod pokroviteljstvom Vive žene iz Tuzle. Za sebe kaže da je prije svega supruga i majka dvije odrasle kćerke.
OBJAVI.BA: Kada i kako ste se počeli baviti poljoprivredom?
OLIVERA STANIŠIĆ: Pokrenula sam svoj mali biznis prije petnaestak godina kao turističku ponudu izdavanja smještaja jer sam imala višak stambenog prostora. Na to se onda nadovezala poljoprivreda, jer sam, opet, imala višak voća i povrća. Tako sam se počela baviti preradom i plasmanom gotovih proizvoda. Posljednjih desetak godina poseban akcenat stavljam na ajvar koji je moj zaštitni znak, a pored toga tu su sokovi, džemovi, slatko i sve vrste salata.
OBJAVI.BA: Kako biste opisali stanje u poljoprivredi u Vašoj zajednici?
OLIVERA STANIŠIĆ: Stanje u poljoprivredi nikada nije sjajno, ali evo žene u našoj zajednici odolijevaju izazovima. Trude se da iskoriste sve pružene prilike i da budu uključene u sve tokove koji su na njihovoj strani. Možemo se pohvaliti da kao žene poljoprivrednice u našoj Opštini imamo punu podršku lokalne uprave, što je rezultat zagovaračkih napora organizacija iz ovog kraja. Kroz Udruženje se trudimo se da upoznamo žene sa pravima, obavezama i prilikama koje imaju i koje trebaju koristiti. Posebno ukazujemo na značaj registracije poljoprivrednih gazdinstava, a prije svega na to da žene budu zvanični nosioci tih gazdinstava, jer one to i jesu i kada nisu registrovane tako.
OBJAVI.BA: Opština Vlasenica je nedavno usvojila novi Pravilnik o dodjeli sredstava za poljoprivredu, koliko on doprinosi poboljšanju statusa poljoprivrednica?
OLIVERA STANIŠIĆ: Opština Vlasenica je usvajanjem Pravilnika samo potvrdila i ozvaničila način pomoći ženama koje se bave poljoprivredom i poduzetništvom. Svi projekti i javni pozivi na nivou Opštine kao i oni na kojima Opština ima svoje učešće daju prednost ženama, kao nosiocima poljoprivrednih gazdinstava, preduzetnicama do 35 godina starosti, majkama sa više djece i ženama iz marginalizovanih kategorija društva. Ovo zaista doprinosi jednoj rodno odgovornoj atmosferi u društvu ali i pokazuje kako zagovaranje za bolje i inkluzivnije politike ima efekta.
OBJAVI.BA: Koliko je poljoprivreda značajna za razvoj lokalne zajednice i društva?
OLIVERA STANIŠIĆ: Kao žena koja se bavi poljoprivredom i poljoprivrednom proizvodnjom, ali i žena koja živi u sredini u kojoj najviše prilika postoji u turizmu i poljoprivredi, mišljenja sam da je poljoprivreda visoko na ljestvici značaja za lokalni razvoj. Možda je čak i najvažnija. Poljoprivreda nas asocira na prirodu i hranu, ono što je najvažnije u društvu. Pandemija COVID-19 nas je poprilično osvijestila o važnosti domaće proizvodnje i približila poljoprivredi, prirodi i zdravoj hrani.