Žensko poduzetništvo u Bosni i Hercegovini još uvijek je na nezavidnom nivou. No, u porastu je osnaživanje istog ali i govor o balansiranju privatnog života i rada, posebice kada govorimo o poduzetnicama i vlasnicama sopstvenih biznisa. Jedna takva je Alma Džanko, arhitektica i osnivačica brenda no.si.dojenje koji proizvodi odjeću za dojilje i trudnice, ali i savjetnica za dojenje u procesu certifikacije. Almin brend postao je popularan u Bosni i Hercegovini, a sve više žena uviđa kako sistem u kojem živimo nema razumijevanja za majčinstvo. Za naš portal Alma je podijelila svoje iskustvo u balansiranju novopečenog majčinstva, o poduzetništvu i kreativnosti.
OBJAVI.BA: Recite nam nešto više o sebi, ko je zapravo Alma Džanko?
ALMA: Ja sam arhitektica iz Sarajeva koju je majčinstvo navelo na promišljanja o dizajnu u drugom smjeru. Primarno se bavim arhitekturom ali sam trenutno na porodiljnom odsustvu, savjetnica za dojenje i osnivačica brenda odjeće za dojilje i trudnice.
OBJAVI.BA: Kako ste došli na ideju kreiranja svog brenda?
ALMA: Na ideju kreiranja svog brenda sam došla nakon što sam dobila djecu, prije četiri godine, kada mi sva odjeća koju sam imala nije izvršavala svoju funkciju kada je riječ o dojenju. Napravila sam duks koji sam testirala jedan period, pa sam ponudila i ostalim majkama u okruženju testiranje istog nakon čega se rodio brend odjeće za dojilje.
OBJAVI.BA: Da li primijetite poboljšanje u ženskom poduzetništvu u posljednjih nekoliko godina?
ALMA: Sve više i više vidim male brendove i podržavam iste. U većini slučajeva se iza tih lijepih malih priča krije žena, što mi je iznimno drago. Da li je bolje u odnosu na prije – jeste jer nas ima više, što znači da ima ideja, da žene žele da rade, ali stanje mislim da se ocjenjuje i vrednuje malo drugačije i tu sistem treba biti veća podrška.
OBJAVI.BA: Kako se nositi s promjenama i preslagivanju prioriteta u životu, iz Vašeg iskustva?
ALMA: Žena je jedno posebno biće i ima sposobnost da se zaista prilagodi promjenama i odredi prioritete, posebno kada postane majka. Rođenjem djeteta rađa se druga osoba, to je neminovno. Do tada užurbani život postaje fokusirani život, i taj fokus je na bebi, pa mnoge majke kažu da kroz majčinstvo izgube sebe. Ustvari, mislim da se majčinstvom tek pronađu samo što trenutno ispada nemoguće organizovati i svoje vrijeme i vrijeme provedeno sa bebom. Mislim da je lakše kada se žena prepusti tome, kada daje vrijeme sebi da se navikne na novu ulogu u životu. Treba da oprosti sebi što ne stiže sve što je prije stizala jer sada ima jedan novi prioritet kojem je najpotrebnija. Mislim da nam društvo i sistem nalaže da se prerano vratimo na taj neki biznis-uspješni mindset, gdje vrijeme treba biti ispunjeno, dnevni red zadovoljen, majka organizacijom može i mora sve stići. Sa nikakvim sistemom podrške majci teško da to ide. Sistem podrške nisu ni socijalne mreže koje su pune fit uspješnih majki koje izgledaju svježe i naspavano, a ti se ne uspiješ ni na rate naspavati a vani je tako lijep dan za šetnju. Ti si se pretvorila u kućnog miša i nemaš jednostavno snage da pomoliš nos vani. Zatim očekivanja drugih od tebe, tvoja upoređivanja sa drugima bez da pomisliš da li se to može porediti, i još pokoja stavka na spisku komentara okoline ili pitanja, dovode novopečenu majku u jedno posebno anksiozno stanje iz kojeg se teško izlazi osim ako nemaš svoj unutrašnji sistem podrške, koji mora biti da te je briga ili da razviješ iz tog svega taj stav nebrige za mišljenje okoline, ali to ide već sa drugim, trećim djetetom mnogo bolje nego sa prvim. Sa prvim djetetom majka hoda na prstima u svakom smislu i mnogo sluša. Sa drugim već ima zadebljanja zbog hodanja na prstima, a sa trećim je već balerina u svijetu majčinstva i ona određuje svoja pravila i suprotstavlja se okolini koja nije njen istomišljenik.
OBJAVI.BA: Koja je poruka koju biste poslali kreativkama širom BiH?
ALMA: Postoje dani kada žena poželi odustati od svoje ideje, svog sna i brenda. U tim danima je bitno da imaju onu rečenicu koja ih je pokrenula, onaj razlog zbog kojeg su se odlučile mijenjati svijet, pa da zapišu tu jednu rečenicu i da je ponove kada krenu loši dani ili razočarenja, i da istraju.