Autor teksta: Faruk Hadžić
Nekako u ovo doba prije tačno dvije godine, kada su mnogi već mislima bili u pripremama za godišnje odmore i planovima koje bi se zemlje mogle posjetiti, potpuno nenadano je stigla pandemija Covid-19, koja je sve to na kraju gurnula u drugi plan. Tada smo svjedočili zatvaranju granica, gašenju ekonomiju, zdravstvenoj krizi i „novom normalnom“. Možda smo tada po prvi put htjeli putovati, imali smo novac, ali nam je bilo zabranjeno. Preko noći su se nekako promijenili prioriteti, pa smo umjesto onoga gdje smo htjeli putovati išli tamo gdje smo mogli, uglavnom samo po Bosni i Hercegovini.
Danas, živimo u potpuno drugim okolnostima. O pandemiji Covid-19 se sve manje i manje priča, mnoge restrikcije su ukinute, ograničenja za putovanja gotovo više da i nema. Kada kažem da ih gotovo i nema, mislim na fizička ograničenja koja su postojala prije dvije godine, ali za razliku od tog perioda, danas imamo neko potpuno drugo ograničenje, a to je novac.
Pokušat ću da objasnim. Na početku pandemije Covid-19, mnoge države širom svijeta su, zbog uvedenog lockdown-a i zatvaranja mnogih radnih mjesta, naštampale ogromne količine novca, koje su podijeljene građanima da imaju da troše dok ne rade. Ogromni paket pomoći od preko 10 triliona dolara, doveo je do toga da naraste potražnja za mnogim proizvodima, čiji je krajnji rezultat nastanak inflacije. Koliko god se recesija ili pad ekonomske aktivnosti zbog pandemije Covid-19 činio strašnim, inflacija, pogotovo ona van kontrole, još je strašnija i opasnija ekonomska pojava.
Najjednostavnije rečeno inflacije predstavlja opšti rast cijena. Jedna od karakteristika inflacije jeste da su plate koje dobijemo na naš račun nominalno iste, ali su realno manje, što znači da za isti novac možemo kupiti manje proizvoda ili platiti usluga. Obzirom da svi povećavaju cijene, sve manje i manje možete priuštiti onoga što ste prije kupovali. Ljudske potrebe se zadovoljavaju prema rangu prioriteta. Kada bi vas neko upitao da li će te prvo platiti sebi ljetovanje, pa tek onda ostaviti novac za hranu, odgovor bi bio negativan.
Obzirom da inflacija povećava cijene svega, od hrane, pa do ljetovanja, ako mnogi od nas nisu dobili povećanje plate, sasvim je logično da će se veći dio kućnog budžeta morati trošiti na hranu i energente, a da će sve manje raspoloživog dohotka ostajati za neko od putovanja. Na Jadranu će ove godine, prema svim očekivanjima, ljetovanje biti minimalno 20% skuplje nego prije, što je ustvari dvostruko povećanje za građane u našem regionu zbog rasta cijena svih proizvoda i usluga. Drugim riječima, ako je jedna četveročlana porodica do sada izdvajala 1.600 KM za smještaj, sada će morati izdvojiti još dodatnih 320 KM. Pored ovih izdataka, bit će potrebno izdvojiti dodatni novac i za troškove hrane, bez obzira da li sami sebi pravili obroke ili išli u restorane, jer su troškovi značajno povećani.
Mnogi u regionu, koji imaju ispod prosječne plate, ove godine neće moći sebi priuštiti more, osim ako se ne zaduže u banci, što će otplaćivati vrlo vjerovatno duže od godinu dana. Zbog rasta cijena smještaja i hrane, prognoze su da će 60% građana, koji imaju ispod prosječne plate, ove godine biti u problemu kako osigurati odlazak na more. Pored usluga smještaja i hrane, dodatni trošak za mnoge će biti i prijevoz, zbog visokih cijena goriva. Pored Jadranskog mora, više cijene se mogu očekivati i u Grčkoj i Egiptu, gdje se očekuje značajan rast cijena, jer je ova zemlja direktno ovisna o uvozu žitarica iz Rusije i Ukrajine, što je dovelo do još većeg pritiska na rast cijena.
Ipak, postoji nada i alternativa, a to je ove godine, slično kao i prethodnih godina, Turska. Iako i Turska bilježi rekordni nivo inflacije, preko 60% u posljednjim mjesecima, zbog značajnog pada vrijednosti turske lire, proizvodi i usluge u Turskoj su iz naše perspektive jeftiniji, tako da možemo za isti novac dobiti više nego prije.
Ova godina će biti dosta izazovna, mnogi će zbog inflacije i manjeg kućnog budžeta ili preskočiti odlazak na more ili ljetovati manje dana, dok će oni sa nešto boljim primanjima odlučiti se za zemlje poput Turske. Bilo kako bilo, nekima je i do sada ljetovanje bila pušta želja, a neki će more ove godine vidjeti samo na slikama.