TRGOVSKA GORA: Pridružimo se Deklaraciji protiv odlaganja radioaktivnog otpada!

    Problem odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori predstavlja međunarodni problem, te ozbiljnu opasnost po lokalno stanovništvo i okoliš.

    Nuklearna elektrana Krško u Sloveniji je prva nuklearna elektrana izgrađena u bivšoj Jugoslaviji i danas je u suvlasništvu Slovenije i Hrvatske. Ova nuklearna elektrana je aktivna od 1984. godine i svakih 18 mjeseci se radi remont pri kojem se između ostalog, vrši zamjena istrošenog goriva. Obzirom na suvlasnički odnos, za zbrinjavanje polovine otpada je odgovorna Republika Slovenija, a za zbrinjavanje druge polovine je odgovorna Republika Hrvatska. U Sloveniji će se dio otpada deponovati na lokaciji nastanka (Vrbnik), dok Hrvatska planira svoj dio radioaktivnog otpada odložiti na Trgovsku goru, koja se nalazi na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom. Ova lokacija je izabrana između četiri prvobitno ponuđene lokacije: Psunj, Papuk, Moslovačka gora i Trgovska gora, kako je predloženo 1997. godine. Prve tri lokacije su izbrisane sa prijedloga i 1999. godine Trgovska gora je uvrštena u prostorni plan Republike Hrvatske kao prostor za izgradnju odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada.

    Pomenuia lokalitet na Trgovskoj gori je bivša JNA kasarna Čerkezovac, čiji se skladišni kapaciteti, koji su predviđeni za odlaganje radioaktivnog otpada nalaze oko 900 metara od rijeke Une, koja je ujedno i granica između BiH i Hrvatske. Pomenuta lokacija je u neposrednoj blizini naselja Dvor (Hrvatska) i Novog Grada (BiH). Odabir ove specifične lokacije je rezultat procjene pomenutog područja u Hrvatskoj kao neperspektivnog i rijetko naseljenog, pa samim time i nedovoljnog bitnog. Međutim, nije uzeta u obzir činjenica da je ovo područje od krečnjaka, pa samim time i vodopropusno, a potok Žirovac koji protiče ovim područjem se direktno ulijeva u rijeku Unu. Time je šira oblast toka rijeke Une pod velikim rizikom od zagađenja radioaktivnim otpadom, jer lokalno stanovništvo (oko 250 000 ljudi) koristi vodu iz rijeke Une za piće, navodnjavanje, kupanje, sportske i turističke sadržaje.

    Odlaganje radioaktivnog otpada iz ovog postrojenja predstavlja komplesno međunarodno pitanje, samim time što se nalazi na graničnom području i predstavlja opasnost za stanovnike sa obje strane rijeke Une. Ovaj slučaj će potencijalno uticati na sve buduće odluke odlaganja nuklearnog otpada širom svijeta. Kako bi se problem riješio, potrebno je da BiH i Hrvatska zajednički pristupe rješavanju ovog problema, koji se tiče obje države. Hrvatska se obavezala da če do 2023. godine riješiti problem zbrinjavanja svog dijela radioaktivnog otpada, a do današnjeg dana nije adekvatno uključila BiH u postupak odabira lokacije. Vrijeme ističe, a nadležne institucije u BiH nisu poduzele konkretne aktivnosti u cilju rješavanja ovog problema i većinom je riječ o aktivnostima deklarativne prirode.

    Činjenica je da je Trgovska gora neprihvatljiva lokacija za odlaganje radioaktivnog otpada, jer se u neposrednoj blizini nalazi gusto naseljena oblast, te Nacionalni park Una. Lokalno stanovništvo je, nakon niza protesta tokom prethodnih godina, odlučilo nastaviti borbu za očuvanje svog zdravlja i okoliša. Udruženje Green Team iz Novog Grada pokrenulo potpisivanje Deklaracije o sprečavanju odlaganja radioaktivnih i drugih opasnih otpada u blizini državnih granica. Pozivamo sve organizacije civilnog društva, bilo da su ekološke, sportske, omladinske i sve ostale da potpišu Deklaraciju!

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...