SUNČICA KOVAČEVIĆ: Aktivizam je način da nadomjestimo sporost sistema

    Na današnjem skupu „Pravo na pravdu“ koji je održan u Istočnom Sarajevu, panelistica je bila jedna od najistaknutijih ekoloških aktivistica u Bosni i Hercegovini Sunčica Kovačević. U središte pažnje javnosti Sunčica je dospjela prošle godine kada je investitor u gradnju mini-hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci u Istočnom Sarajevu, preduzeće „Buk“ d.o.o. iza kojeg stoji belgijski „Green Invest“, protiv nje i Sare Tuševljak podnio tužbu za klevetu zbog izjava vezanih za posljedice koja gradnja ovih MHE ima po okoliš u rejonu rijeke.

    Prije tri mjeseca (23. april 2023. g.) održano je i pripremno ročište u ovom predmetu u kojima je zastupnica tužitelja kazala kako su aktivistice iznijele neistine u vezi izgradnje i povezanosti radova na MHE sa poplavama koje su zadesile Istočno Sarajevo. Na današnjem panelu je Sunčica Kovačević govorila o ovom slučaju kao primjeru tzv. „SLAPP“ tužbe, odnosno strateške tužbe protiv učešća javnosti.

    Svoj aktivizam objasnila je nedostacima sistema u kojoj je pritisak javnosti jedini način da se nadomjesti nepostojanje instrumenata za brzu i efikasnu pravnu borbu.

    Već prilikom podnošenja prijava vi unaprijed imate osjećaj da će izostati reakcija. Mi se susrećemo sa sporošću u odlučivanju a ekološka dozvola je konačan akt, nemate pravo žalbe nego ste primorani ići sudskim putem. Zbog te sporosti građani moraju raznim oblicima pritiska nadomjestiti taj dugi rok dok se riješi tužba,“ rekla je na panelu koji je održan danas u Istočnom Sarajevu u svrhu poticanja bolje komunikacije i boljeg međusobnog razumijevanja između građana i pravosuđa.

    Zbog želje da zaštite ekosistem Kasindolske rijeke, Sunčica i Sara su se našle pod velikim pritiskom moćnih investitora sa podrškom vlasti. To se može vidjeti i iz činjenice da je nadležno entitetsko ministarstvo nakon što su poništene ekološke i građevinske dozvole za jednu od spornih hidroelektrana uložilo žalbu Vrhovnom sudu RS protiv odluke o poništenju, čime direktno radi protiv volje građana i lokalne zajednice. Svoju volju su građani iskazali putem peticije protiv gradnje MHE koju je potpisalo 2,500 osoba, a i lokalne vlasti su pružile podršku inicijativi za zabranu gradnje. Štaviše, Grad Istočno Sarajevo je i među lokalnim zajednicama koje su potpisale deklaraciju „Grad bez brana“!

    U razgovoru za naš portal Sunčica Kovačević je ponovila kako je jako teško pobijediti spregu biznisa i politike, ali kako vjeruje da su promjene na bolje moguće. Tužba protiv nje i Sare Tuševljak je trenutno u fazi u kojoj se očekuju nalazi vještaka.

    Pripremno ročište je bilo 23. aprila, kada je sutkinja usvojila prijedlog investitora da se angažuju četiri vještaka u Sarinom slučaju i tri u mom, tako da se glavna rasprava neće održati dok oni ne završe vještačenje. Angažovani su vještaci hidrološke struke, meteorolozi, itd. i glavnu raspravu bismo mogli očekivati nekad u septembru ili oktobru“, kaže Sunčica.

    Inače, tužba protiv dvije aktivistice za zaštitu okoliša podnesena je u januaru 2022. godine, a njih dvije su zadobile veliku podršku javnosti kada su se prošlog oktobra obratile medijima u vezi ovog slučaja. Borba protiv gradnje mini-hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci traje od 2017. godine. Prema podacima Fondacije „Atelje za društvene promjene“ (ACT) do sad je na njenom toku izgrađena i puštena jedna mHE nazvana „Podivič“, započeta je gradnja mHE „Samar“  koja je obustavljena nakon što su dozvole poništene, a u planu je bila i mHE „Slapi“ za koju je zaključen ugovor o koncesiji.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...