Zbog uspomena na djetinjstvo i provedenih trenutaka na bajkovitom izvorištu, mnogi bh građani su emotivno vezani za Vrelo Bosne. Činjenica da je sada voda nečista, pogađa većinu građana BiH. Unatoč ovoj činjenici, turisti nerijetko i piju ovu vodu. Ona je pak bakteriološki neispravna. Sve zbog, kažu ekolozi, masovne gradnje na planini Bjelašnici i Igmanu koje se nalaze iznad Vrela Bosne. Otpadne vode uništavaju izvorišta širom države.
Postavlja se ključno pitanje: ” Da li Sarajevu prijeti opasnost da ostane bez pitke vode?”
S obzirom na bogatstvo pitke vode takve neugodnosti ne bi trebalo da bude, ali zbog nemara nadležnih i masovne nelegalne gradnje, strah je tu. S druge strane i bh stanovnici tome doprinose bacanjem smeća. Dok izostaje društveni pritisak na nadležne oni dobronamjerni često pribjegavaju ironiji:
“Kako je divno putovati prema Travniku ideš i vidiš rijeka Lašva, a okolo i sa jedne i sa druge strane kao zarići, ukrašeno, vise najlon kese. Ljudi ukrasili. Zamisli zimi – nema zelenila, e onda oni nabacaju kesa… osim toga to je transparentno, vidiš ko gdje kupuje i šta. A ne kao na zapadu, sve sakrili smeće”, dodao je Mladen Jeličić-Troko.
Da li će pohlepa ostaviti Sarajevo bez pitke vode? Na mogućnost ovakvog scenarija konstantno upozoravaju ekolozi, a ta opasnost prijeti i drugim sredinama. Uveliko je vidljiv rezultat dugogodišnjeg nemara, bespravne gradnje i ekološke neosviještenosti. Godinama se uništava veliki resurs Bosne i Hercegovine – voda.