REGAN Vest: Tajne danskog nuklearnog bunkera

    U Danskoj je u februaru ove godine otvoren donedavno tajni atomski bunker. Izgrađen da izdrži nuklearni napad, danas je zadivljujući podzemni muzej koji pojašnjava paranoju tokom hladnog rata.

    Skriven u šumi Rold na sjeveru Jutlanda, nalazi se veliki kompleks bunkera, muzej hladnog rata, REGAN Vest. Tajno izgrađeno šezdesetih, na vrhuncu napetosti, ovo je mjesto izvorno bilo namijenjeno za evakuaciju danske vlade, pa čak i kraljice, u slučaju izbijanja nuklearnog rata.

    Plan je bio upravljati državom iz ovog skloništa, 60 metara ispod zemlje, a samo njegovo postojanje decenijama je bilo čuvano kao tajna dok konačno nije otkriveno 2012. godine. Nakon godina priprema, otvoreno je za javnost prvi put u februaru 2023. godine kao muzej. Godišnje je dozvoljeno samo 50 000 posjetitelja, a pristup je ograničen na male grupe do 10 osoba koje s vodičem imaju devedesetominutne obilaske kroz dva kilometra dug labirintski sistem bunkera – putovanje u srce vremenske kapsule iz hladnog rata.

    Hladni rat bio je razdoblje političke i vojne napetosti između zemalja zapadnog i istočnog bloka, povezanih sa SAD-om i Sovjetskim Savezom, koje se razvuklo od završetka Drugog svjetskog rata do ranih devedesetih, što je pokrenulo utrku u nuklearnom naoružavanju. Dotad neviđena oružja, mnogo jača i mnogo razornije od bilo čega do tad poznatog čovječanstvu, dodatno su potaknula strahove od Armagedona , te zahtijevala su novi način razmišljanja i planiranja.

    Kao članice NATO-a od 1949. godine, položaj Danske na ušću Baltičkog mora bio je strateški važan, ali ju je također blizina Željeznoj zavjesi činila ranjivom, zbog čega se zemlja pripremala za najgore. Izgradnja REGAN Vest-a započela je 1963. godine i dovršena je pet godina kasnije.

    Ovaj protivnuklearni bunker prostire se na 5,500 kvadratnih metara, u obliku dva velika povezana prstena, svaki sa gornjim i donjim spratom, i više od 230 prostorija u koje bi se moglo smjestiti do 350 ljudi. Uglavnom je planirano da to budu ministri i državni funkcioneri, dio uže administracije zadužene za vođenje državnih poslova u najmračnijim vremenima, uz dodatak nekolicine medicinskog osoblja, nekoliko novinara i sveštenika.

    Srećom, do Trećeg svjetskog rata nije došlo i objekt je korišten samo za vježbe, iako je ostao u stanju pripravnosti sve do 2003. godine, kada je konačno izbačen iz upotrebe. Devet godina kasnije došao je kraj dugo čuvanoj tajni, a zatim su uslijedile gotovo deceniju duge pripreme za očuvanje bunkera kao muzeja.

    Bilo je to vrijeme straha i paranoje, ali i svakodnevne pripremljenosti. Od podruma u dječjim vrtićima do vojnih utvrda – ukupno oko 14 000 građevina iz doba Hladnog rata podignuto je diljem Danske.

    Takozvani Elegantni salon vjerovatno je najživopisnija prostorija od svih. Namještaj, rasvjeta  i tapete, sve u smaragdnoj boji, stvaraju osjećaj povratka u sedamdesete. A na policama, među videokasetama i knjigama, nalazi se, kako kažu posjetitelji, i jedno „duhovito štivo“ – primjerak romana o Jamesu Bondu – „Iz Rusije s ljubavlju (From Russia with Love)“.

    Pored svih tajni koje ova građevina krije, slično kao i sa „našim“ bunkerom kod Konjica, sama činjenica da je ostao skriven pola stoljeća je već dovoljno fascinantna.

    Izvor: BBC

     

     

     

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...