PSIHOLOG ODGOVARA PETKOM: Posebno je težak prekid s osobom koja je bila narcisoidna

    Ponovo smo s vama sa stalnom rubrikom u kojoj naša Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinje psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovara na vaša pitanja.

    Sve što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem i dalje možete nastaviti da šaljete na storyje Objavi.ba i Facebook stranicu Psihoterapija Alma N. Sisic.

    Danas objavljujemo nova dva odgovora iz grupe vaših pitanja, a s narednim pitanjima i odgovorima vidimo se u naredni petak, 5. aprila.

    Foto: Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji

    Pitanje br. 99

    Poštovana Alma,

    čitam vaše odgovore redovno i evo sad imam molbu da i meni odgovorite. Moj muž se ponaša čudno, ima dana kad ne priča sa mnom a da uopšte ne vidim razloga jer se nismo svađali a ne vidim da sam nešto loše uradila. Kad ne šuti zna biti živčan, kao da mu sve smeta. Možete li mi objasniti šta je razlog tome, jer mi je postalo teško da živim sa njim. Hvala unaprijed na odgovoru.

    Odgovor:

    Draga čitateljice,

    hvala na pitanju. Razumijem vašu zabrinutost i negodovanje jer mi smo društvena bića i potrebna nam je međusobna komunikacija i poštovanje. Ponekad partneri mogu imati poteškoće u komunikaciji iz raznih razloga pa bi bilo dobro da razgovarate sa njim o tome kako se osjećate kad se on tako ponaša prema vama i na koji način odnos sa vama okida njegovu potrebu za šutnjom. Ne navodite da li se vaš muž tako ponaša i sa drugim osobama iz svoje bliže i dalje okoline. Reagovanje vašeg muža šutnjom može ukazivati na upotrebu mehanizma odbrane koji se zove spliting, odnosno sebe i druge vidimo u kategorijama „potpuno dobar“ ili „potpuno loš“, a posljedica toga su poteškoće u održavanju međuljudskih odnosa. To znači da kada je osoba nečim nezadovoljna u odnosu s drugom osobom, isti čas aktivira jake negativne emocije i situaciju čini crnom, jer to je jedini mogući način nošenja s teškim situacijama, a bazira se na strukturi koja se formirala u djetinjstvu radi infantilnih čežnji i bolnih pokušaja da se one ostvare i problemi prebrode. Jedan od čestih mehanizama jest i projekcija odnosno pripisivanje vlastitih, neprihvatljivih emocionalnih stanja, drugim osobama. Bilo bi dobro da suprug potraži pomoć jer postoje efikasni tretmani i podrška koji pomažu da osoba ponovno kontroliše svoje misli, osjećanja i postupke, i da se osjeća bolje, a samim tim i vama će biti lakše da živite u zajednici sa njim.

    Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.

    Vaša Alma

    Pitanje br. 100

    Pozdrav, nakon 13 godina braka i dvoje djece s narcisom kako se oporaviti do kraja? Već dva mjeseca ne živimo skupa. Ljuta sam i tužna, osjećam se izigrano, izgubila sam samopouzdanje. Možete li mi dati neki savjet šta da radim da budem bolje, da se barem malo bolje osjećam. Hvala unaprijed na odgovoru.

    Odgovor:

    Draga čitateljice,

    želim da vam se zahvalim na pitanju. Kada govorimo o osobama koje imaju narcistički poremećaj ličnosti, mislim na osobe koji u sebi vide veliku grandioznost i važnost, precjenjuju svoja dostignuća i talente, očekuje da ih drugi ljudi smatraju boljim od ostalih. Takve osobe su preokupirane mislima o moći, uspjehu, savršenstvu, ljepoti i idealnoj ljubavi. Osjećaju se posebnim i jedinstvenim te smatraju kako bi trebali biti povezani jedino s ljudima ili institucijama jednako tako posebnima i sličnima njima. Oni su u stalnoj potrazi za pretjeranim divljenjem, osjećaju se povlašteno i smatraju da bi trebalo da imaju veća prava, a veoma rado iskorištavaju druge ljude radi postizanja svojih cijeva. Nedostaje im empatije, jer nemaju potrebu da shvate osjećanja drugih, a svojim ponašanjem pokazuju aroganciju.

    Svaki prekid je težak, a posebno kada prekidate sa osobom koja je narcisoidna i sa kojom ste proveli 13 godina života. Razumljivo je da osjećate ljutnju, tugu, da se osjećate izigrano i da ste izgubili samopouzdanje. Osobe koje imaju narcistički poremećaj ličnosti ne doživljavaju vas kao ličnosti kakvi jeste, već ste vi za njih ono što su oni isfantazirali da jeste. Bitno je da se okružite osobama koje mogu da vam ponude saosjećanje, ljubav, brigu, nježnost, strpljenje i razumijevanje. U redu je da osjećate ljutnju jer se na taj način oslobađa energija za kreativnost i korak naprijed. Ljutnja vam može pomoći da znate prepoznati da vam neko narušava granice i da znate odreagovati. Poslije ljutnje dolazi tuga, što je bolan i dugotrajan proces i veoma je važno da imate nekog koje istinski nježan prema vama ko će vas podržati u vašem procesu oporavka i biti tu za vas.

    Mnoge osobe tek u terapijskom radu uspiju izraziti svu tu količinu davno potisnute ljutnje i skinuti teret sa sebe kako bi mogli nastaviti dalje. Zadržavanjem tuge, ljutnje i svih osjećaja koji se javljaju u ovom procesu, i dalje ostajete vezani za tu osobu. Zato je toliko važno puštati to polako van i odtugovati. Na kraju dolazi ravnodušnost i osjećaj olakšanja da je sve gotovo.

    Nadam se da će vam  smjernice i upoznavanje se procesom oporavka poslije prekida  biti od pomoći. Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.

    Vaša Alma

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...