Eko HUB Sarajevo, odnosno Aarhus centar u BiH predstavili su Nacrt zakona o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki i aktivista/ica Federacije BiH na okruglom stolu organizovanom 8. maja u sklopu projekta “Misli o prirodi!”
Krajem prošle godine Eko HUB Sarajevo prezentovao je ovaj Nacrt zakona za nivo Kantona Sarajevo te je nakon pozitivnih reakcija predstavnika Skupštine KS nastala ideja da se ista inicijativa uputi i na nivo Federacije BiH u suradnji s ostalih pet Eko HUB-ova.
Naime, Eko HUB Sarajevo je primijetio da se mnogobrojni okolišni problemi rješavaju na nivou kantona, gradova, općina pa i mjesnih zajednica, a da se inicijative za rješavanje ovih problema često pokreću na nivou lokalnih samouprava. Međutim, tokom provođenja aktivnosti nailazi se na različite probleme.
Jedan od ključnih jeste i pravna neusaglašenost. Tako dok u Republici Srpskoj već 13 godina postoji Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi (Sl. glasnik RS, 46/10), on ne postoji u Federaciji BiH, niti zasebno na nivou kantona, što predstavlja veliki problem obzirom da ne postoje harmonizirana pravila o načinu pripreme građanske inicijative, načina prikupljanja potpisa građana/ki, niti mehanizmi u odnosu na zaštitu građana/ki i aktivista/ica koji/e nastoje pokrenuti diskusiju o pitanjima javnih interesa, poput zašite okoliša i slično.
Osim toga, prepreka su i administrativno-pravni problemi u odnosu na primjenu statuta općina, gradova i kantona, koji regulišu pitanje građanske incijative, a unutar kojih je naložena obaveza prikupljanja jedinstvenih matičnih brojeva (JMB) da bi građanska inicijativa uopće bila validna, što je u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH.
Budući da će se ovaj Zakon ticati i pravosudnog sistema, neophodno je i da Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) BiH bude uključeno u ovaj proces, čiji je predstavnik prisustvovao okruglom stolu i aktivno u njemu učestvovao.
Nacrt ovog zakona posebno je fokusiran i na tzv. SLAPP tužbe (Strategic Lawsuit Against Public Participation – strateška tužba protiv javnog sudjelovanja). Ovakve tužbe se decidno usmjeravaju protiv aktivista i aktivistica tako da ih se optereti troškom pravne obrane dok ne odustanu od kritike i učešća u građanskim inicijativama, iskazivanju mišljenja o određenoj temi te organizovanja građanskih ili aktivističkih aktivnosti koje za cilj imaju pokretanja javne rasprave i debate o pitanjima od javnog interesa.
Također vrijedi istaći i prisustvo i podršku poslanika u Predstavničkom domu parlamenta FBiH čiji su savjeti učesnicima okruglog stola bili od neizmjerne koristi pri kreiranju i finaliziranju konačnog prijedloga Nacrta Zakona o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki i aktivista/ica Federacije BiH.
Inače, okruglom stolu prisustvovali su i predstavnici drugih nevladinih organizacija, kao i svi Eko HUB-ovi.