PREDSTAVA “ŽENA”: Užitak u plesu koji tjera na razmišljanje

    U Sarajevskom ratnom teatru (SARTR) će u petak (8. mart) biti prikazana plesna predstava „Žena“ autorice Sare Đurić. Njena premijera nije slučajno zakazana za Međunarodni dan žena, budući da je riječ o predstavi koja kroz umjetnost, ples i pokret tematizira položaj žene u današnjem društvu u Bosni i Hercegovini.

    Autorica je nastavnica klasičnog baleta i magistrica pedagogije, a ideja za performans o kojem smo s njom razgovarali nastala je na školskom času.

     

    OBJAVI.BA: Kakvu ćemo predstavu vidjeti na Dan žena u SARTR-u?

    SARA ĐURIĆ: Predstava „Žena“ je jedan plesni performans bez govornih uloga koji traje četrdesetak minuta i pruža užitak u plesu, ali i tjera na razmišljanje o položaju žena i problemima sa kojima se one danas susreću. Učestvuje dvanaest izvođača – jedan mladić i jedanaest djevojaka – i u njoj se kroz deset scena u performansu govori o submisivnom položaju žene u našem društvu, tjelesnoj disformiji, femicidu, partnerskom nasilju, te ženama iz ratom zahvaćenih područja.

    OBJAVI.BA: Dakle, predstava nas u deset scena vodi kroz život žene u našem društvu i ilustrira probleme koji svaki životni period nosi?

    SARA ĐURIĆ: Svaki prizor, svaka scena predstavlja jednu temu koja se tiče položaja žena u društvu – od njenog rođenja, preko odrastanja i majčinstva, stvaranja slike o sebi, propituju se društvene norme, društveni standardi, bavimo se i društvenim medijima, bijegom žene od stvarnosti, imamo scenu koja se tiče pojave nedobrovoljnog pokrivanja žene, propitujemo i odijevanje te procjenjivanje žena na osnovu njihovog fizičkog izgleda, tu je i scena koja tretira partnersko nasilje, te finalna scena koja odašilje zajedničku poruku da nijedna žena ili djevojčica nije sama.

    Sara Đukić, autorica predstave (Photo: Raisa Šehu)

    OBJAVI.BA: Riječ je o autorskoj predstavi koja je po svojoj postavci jedinstvena?

    SARA ĐURIĆ: Ranije je bilo je performansa koji se bave ženama, ali ne u kontekstu koji je primjeren za ovako mladu ekipu, tako da sam ja tokom procesa istraživanja i kreiranja prilagodila neka svjedočenja žena koja nisu bila toliko brutalna i iz kojih je bilo moguće crpiti inspiraciju za ovakvu predstavu. Bilo je neophodno pripremiti predstavu koju učesnici mogu shvatiti i čiju poruku mogu prenijeti publici. Inače, starosna dob glumačke, odnosno plesne, postave koja će nastupiti je od trinaest pa do dvadeset i dvije godine.

    OBJAVI.BA: Postavu u potpunosti čine vaši učenici i učenice?

    SARA ĐURIĆ: Da, oni su bili moji učenici u Srednjoj muzičkoj školi i sad ih okupljam u plesnom studiju Move gdje držimo časove pokreta i plesa, i onda smo u sklopu toga pripremali predstavu. Koreograf sam bila ja ali zajedno sa izvođačima, budući da je u cijeloj predstavi puno njihovog inputa. Muziku je napisala Irena Popović iz Srbije, a cijeli projekt je podržalo Ministarstvo vanjskih poslova SR Njemačke putem Regionalnog ureda za saradnju mladih RYCO.

    OBJAVI.BA: Kako ste došli na ideju za samu predstavu, imajući u vidu njenu tematiku?

    SARA ĐURIĆ: Plesna predstava „Žena“ je nastala na jednom školskom času gdje su moje tadašnje učenice – a sadašnje učesnice u predstavi – željele iskazati svoje nezadovoljstvo i izraziti svoje osjećaje zbog nekoliko slučajeva femicida koji su počinjeni u to vrijeme. Pripreme za predstavu su počele u septembru i ona predstavlja njihovu poruku, njihov pokušaj da kroz umjetnost, ples, pokret iznesu svoje viđenje položaja žene u našem društvu i da ispolje reakciju na ono što se dešava oko nas. Ovdje moramo spomenuti imena učesnika i učesnica, to su Aja Čengić, Ajra Branković, Amra Dvizac, Asja Kadić, Asja Talić, Kristina Mandić, Mediha Hećimović, Melisa Čolan, Nadin Janjoš, Omar Hadžić, Uma Hećimović i Uma Pličanić.

    Scena iz predstave “Žena” (Photo: Raisa Šehu)

    OBJAVI.BA: Možemo pretpostaviti da je predstave zahtijevala dosta istraživanja i pripreme?

    SARA ĐURIĆ: Probama je prethodio istraživački proces, a onda smo na osnovu muzike Irene Popović kreirali jednu koreografiju koja prati lik žene kroz cijeli njen život. Tokom pripreme predstave smo čitali svjedočanstva žena koje su preživjele rat, žena koje su bile žrtve nasilja ili trgovine ljudima, ispovijesti žena koje su zvale SOS telefone, linije za pomoć… Naravno, odabrana su svjedočenja koja su primjerena godinama učesnika ali je svejedno bilo vidljivo kako oni sazrijevaju kroz uloge koje tumače.

    OBJAVI.BA: Da li će se predstava igrati i nakon Dana žena, da li je planirano uvrštavanje u repertoar ili odlazak na neka gostovanja?

    SARA ĐURIĆ: Nadamo se da ćemo imati priliku igrati predstavu i dalje, a ovom prilikom bih izrazila zahvalnost SARTR-u na razumijevanju koje pokazuju prema mladim umjetnicima. Vrlo su rado prihvatili našu ideju, naročito nakon što smo željeli da predstava bude odigrana na Dan žena, a mi se nadamo da će ona naići na interes pa da ostane igrati i dalje ili da s njom gostujemo. Osim na festivalima, „Žena“ je prikladna za gostovanja u smislu vršnjačke edukacije, gdje bi učesnici mogli uz predstavu i nekim radionicama približiti ovu problematiku svojim vršnjacima.

    Predstava „Žena“ će se prikazati u SARTR-u u petak, 8. marta sa početkom u 20:00 sati, a ulaz je besplatan za sve posjetioce.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...