PODRŠKA BRISELA DEKLARACIJI CIVILNOG DRUŠTVA: Uloga organizacija civilnog društva ključna za proces EU integracija

    Prošle sedmice je objavljeno kako je Deklaraciju civilnog društva o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU podržalo i potpisalo stotinu i trinaest organizacija civilnog društva koje broje hiljade članova i aktivista iz svih sfera života u državi. Sa sadržajem Deklaracije i podrškom na koju je dobila u društvu upoznati su predstavnici vlasti, od kojih je zatražen maksimum ozbiljnosti kako bi se iskoristila jedinstvena prilika za otvaranje pregovora, te Europsko vijeće, kojeg su organizacije iz BiH pozvale da prepozna njihovu pozitivnu ulogu i da otvori pregovore o članstvu ovog mjeseca.

    Odgovor iz Brisela je stigao već danas u vidu pisma kojeg potpisuje direktorica za Zapadni Balkan Generalnog direktorata Europske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju Valentina Superti. Ona je u svom pismu pozdravila i podržala Deklaraciju kao poziv vlastima BiH da osiguraju napredak u reformama koje se tiču EU.

    Dozvolite da najprije naglasim ključnu ulogu koju organizacije civilnog društva poput vaše imaju u procesu europskih integracija. Osnaženo civilno društvo je ključna komponenta svakog demokratskog sistema, te je javne institucije moraju priznati i tretirati kao takvu“, naglasila je važnost civilnog društva u ovom kontekstu Superti.

    Podsjetila je kako je Europska komisija nedvosmisleno opredijeljena za perspektivu pristupanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji kao jedne, jedinstvene i suverene države, te da je nakon dodjele kandidatskog statusa krajem 2022. godine javno opredjeljenje političkih stranaka za europske integracije kao strateški cilj donijelo pozitivne rezultate. „Učinjeni su važni koraci i obaveze prema ispunjenju klljučnih prioriteta, uprkos negativnim kretanjima kada je u pitanju zakonodavstvo na entitetskom nivou“, stoji u pismu.

    Također, direktorica za Zapadni Balkan Generalnog direktorata Europske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju je naglasila i kako Komisija vidi organizacije civilnog društva kao važan segment u svakoj fazi procesa integracije.

    „U pogledu novog Plana rasta za zapadni Balkan, Komisija će, u odgovarajućoj mjeri, u proces evaluacije finansijske pomoći EU za podršku provedbi reformi uključiti sve relevantne sudionike, uključujući i organizacije civilnog društva. Također računamo i na podršku organizacija civilnog društva da prate i nadziru institucije vlasti u provedbi mjera koje su zacrtane u njihovoj Reformskoj agendi, a koje imaju za cilj postizanje socio-ekonomskog približavanja, te podršku Bosni i Hercegovini na njenom putu prema članstvu u EU“, stoji u poruci podrške organizacijama civilnog društva u BiH koja je na adresu Centra za promociju civilnog društva stigla iz Brisela.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...