PENZIONERKE IZ ARIZONE: Politička borba za reproduktivna prava

    Antropologinja Rachel Howard nedavno je završila svoje istraživanje u jednoj penzionerskoj zajednici u Arizoni. Istraživanje se tiče starijih žena i njihovih iskustava vezano za ograničene seksualne i reproduktivne slobode i uticaju istih na njihove živote kroz različite faze.

    Bea, jedna od učesnica u istraživanju je ostala trudna 1957. u svojoj 17. godini, u isto vrijeme kada i dvije njene prijateljice. Ona je rodila dijete i udala se za čovjeka s kojim je bila trudna, druga prijateljica je abortirala dok je treća izvršila samoubistvo.  Ostale učesnice u istraživanju također su podijelile neka od iskustava – razmišljanja o abortusu, nasilne veze u kojima su bile sa svojim muževima. Ono što vezuje ove žene jeste da su u penziji i da su članice lokalnog Demokratskog kluba i samim time politički aktivne. Rachel Howard primarno je došla u Arizonu kako bi ispitala politička mišljenja ove zajednice koju čine one osobe koje su na prvi pogled privilegovane – većinski bijelci i bjelkinje, srednje klase, s jednom željom – nižim porezima. No, uzimajući u obzir prijetnje po reproduktivna prava u različitim američkim saveznim državama, pa i u Arizoni, najednom se pojavila drukčija politička svijest koju je Howard počela istraživati kroz metod etnografskog istraživanja (dužeg boravka sa ispitanicima u njihovoj zajednici, prateći svakodnevicu).

    U martu 2022., zakonodavna vlast u Arizoni donijela zakon SB1164, čime je pobačaj nakon 15 sedmica zabranjen. Tri mjeseca kasnije, Roe v. Wade je odbačen od strane Vrhovnog suda SAD-a. Dvije godine kasnije, u aprilu 2024., nakon što dugog sudskog procesa, na snagu je stupila i potpuna zabrana abortusa kao ona iz 1864. Međutim, do tada je čak i najkonzervativnijim glasačima u Arizoni oslabila želja za ovakvom zabranom, a državni zakonodavci ukinuli su ovu odluku nekoliko sedmica kasnije. Od tada je SB1164 postao glavni zakon.

    No, u kakvoj su vezi zabrana abortusa i reproduktivna prava sa ženama iz privilegovane penzionerske zajednice u Arizoni?

    Naime, kroz svoje istraživanje, Rachel Howard je saznala da su i ženama u ovim zajednicama seksualnost i reproduktivna prava bila su nešto što je potisnuto i nešto o čemu nisu smjele govoriti. Često bi neplanirana trudnoća za njih značila neželjeni brak ili opasan ilegalni pobačaj. Iako su učesnice istraživanja dijelom Demokratskog kluba i političke aktivistkinje, do sada reproduktivna prava nisu bila u njihovoj sferi interesa. No, prisjećajući se svojih iskustava odlučile su fokusirati svoj aktivizam na ovu temu iako ne izgleda kao nešto što bi bilo njihova polazna tačka u aktivizmu.

    Kako objašnjavaju, u SAD-u današnjice, kada se žene suočavaju sa teškim kršenjima njihovih reproduktivnih prava, a mediji su preplavljeni izvještajima o opasnostima koje se vezuju za ove zakone i procedure, potrebno je da se bore za ženska prava koja su, još od njihovog vremena, u opasnosti.

    Legalnost abortusa jeste važna ali neće zagarantirati poštivanje ženskih prava. Životi žena s kojima je razgovarala Rachel u procesu svog istraživanja gotovo su u potpunosti bili oblikovani činjenicom da nisu imale reproduktivna prava, a i onda kada su uspostavljena suočavale su se s lošom implementacijom istih. Bea, Alice, Joanne i ostale žene željele su odustati od političkog aktivizma. No, vraćaju se ove, izborne američke godine, još jednom upravo iz ovih razloga. Kako su rekle Rachel: “Mi znamo koje su posljedice ovakvih restriktivnih zakona, moramo skupiti podršku i boriti se. Boriti se. Boriti se.”

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...