Ovaj put je Puhalo “puhnuo” snažnije nego što je trebao?

    Nakon pandemijskih izazova, stigla je recesija, a već odavno građani i građanke Bosne i Hercegovine vode borbu s nacionalizmom. Sada je, međutim, ova borba kompleksnija nego inače.

    Ona sada ima globalne razmjere uvjetovane dešavanjima u Ukrajini, jer se svijet ponovo polarizuje i nacionalizam je u ekspanziji. Mnogo je lakše u ovim vještački izazvanim krizama voditi konzervativne politike, pa rekao bih slobodno i retrogradne. U Bosni i Hercegovini nacionalistički vjetar (snažni) krenuo je da puše 90-ih (projekcije kažu da je on i ranije počeo da puše, ali 90-ih se povjetarac pretvorio u razorni vjetar).

    Otkako je uveden pluralizam u BiH pojavom višestranačkih izbora, vode se borbe nacionalnih retorika s liberalnim/socijaldemokratskim. Ta su previranja najsnažnija u predizbornim ciklusima. Obično se “golovi” postižu početkom maja, pa se poslije “čuva rezultat”. Ovaj put su Stjepan Kljuić i Srđan Puhalo postigli bitne pogotke za “desničare”.

    Kljuić se u emisiji “Centralni dnevnik sa Senadom Hadžifejzovićem” osvrnuo na djelovanje ministrice odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo Naide Hota-Muminović, zamjerajući joj primarno činjenicu da nosi maramu, odnosno zamjerajući joj njena vjerska uvjerenja. Do sada Kljuić nije imao ovakve nastupe, niti se koristio ovom vrstom retorike. Kako bismo razumjeli kontekst i ove poruke, moramo pregledati njegovu biografiju. Kljuića možemo svrstati u red profesionalnih političara, koji na politiku gledaju isključivo kao na posao, te mu nije bio problem da balansira između HDZ-a, republikanaca, komunista, socijalista… Međutim, on je uvijek na desnom političkom spektru, a pogotovo je važna činjenica da je do 2013. godine bio savjetnik Draganu Čoviću. Ovaj podatak je važan, jer se u tom periodu politički profilisao Čović, te su iz te kuhinje nastajale politke HDZ-a. Zbog ovih podataka nije čudno što je Kljuić “preletio”, jer je ovo dobra podloga da se narednih nekoliko mjeseci razgovara o ovoj temi koja je otvorena u CD-u. Vrijeme je za dobro oprobanu metodu koalicionih partnera na državnom nivou “oni nas kao napadaju, a mi se kao branimo”.

    Kljuić me nije toliko iznenadio, jer sam svjestan u kakvoj se paradigmi razvijao. Iznenađenje kola bio je Srđan Puhalo, koji je do sada savršeno balansirao u nastojanju da razbije ustaljene nacionalističke retorike i da izvuče istinu i iz jedne i iz druge strane. Nije ovo jednostavno balansirati, jer je nekad izdajica srpskog naroda, pa je nekad spasilac istog i tako u krug. Ovaj put je Puhalo “puhnuo” mnogo snažnije nego je trebao, jer je otvorio pitanje o ubijenoj djeci u Sarajevu. Podatak da li ih je bilo 50, 800, 1600 je u ovakvim situacijama irelevantan, jer jezivi snimci i oteto djetinjstvo govore mnogo više od bilo kojeg broja. Ukoliko je i broj važan, onda to moramo tražiti na drugim adresama i posve je degutantno nuditi 10.000 KM za to. Taj novac se može utrošiti u organizaciju naučnog skupa koji će razviti metodologiju provjere ovoga broja i time doprinijeti dolasku dopreciznih podataka.

    Bosna i Hercegovina je postala mahala u kojoj se zbog 10-ak dobro zbrinutih porodica insistira na diskursu koji je opisan u prethodnim dijelovima teksta. Povrh toga, uopšte se ne teži ka uključenju stručne javnosti  o ovim temama koje pogoduju isključivo rasplamsavanju nacionalističkih strasti.

    Na početku teksta spomenuo sam i problem recesije, ali koga za tim briga?

    Hranimo se mi drugim sastojcima!

    Autor: Amel Petrović

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...