NEJRA DŽANANOVIĆ: 16 dana aktivizma kroz snagu, solidarnost i znanje

    Nakon 16 dana aktivizma obično se smanji fokus na rodno zasnovano nasilje. No, u našem društvu djeluju organizacije civilnog društva kojima je osnovna misija vezana upravo za ovo i koje ne posustaju u svojoj namjeri da društvo učine sigurnijim, ljepšim i olakšaju teškoće s kojima se suočavaju žrtve nasilja. Jedna takva je TPO Fondacija, a o njihovim aktivnostima tokom i izvan 16 dana aktivizma razgovarale smo sa Nejrom Džananović, predstavnicom ove organizacije.

    OBJAVI.BA: Koje su to aktivnosti koje ste radile u okviru 16 dana aktivizma?

    NEJRA DŽANANOVIĆ: Ovogodišnja kampanja 16 dana aktivizma, koju je obilježila i TPO Fondacija, nosila je naziv Progledaj: Podržimo žrtve i preživjele. Kao ključnu aktivnost pokrenule smo humanitarnu akciju „Budimo solidarne sa ženama Gradačca“ te smo kroz prikupljanje higijenskih potrepština osigurale minimalno tri mjeseca boravka u Kući za žene Zmajevac Gradačac. Sama ideja se javila uslijed intenzivnog rodno zasnovanog nasilja u posljednje dvije godine, a obzirom da je Kuća za socijalno i ekonomski ugrožene žene Gradačca zvanično otvorena u oktobru 2024. činilo se kao najbolji povod za poziv na akciju. Pored ove aktivnosti, realizovano je i niz drugih poput inspirativnog panela Kako obitavati u patrijarhalnom društvu bez iskazane značajne volje za promjenom?, koji je održan u Jevrejskoj opštini BiH na Dan ljudskih prava s učenicima/ama iz sedam srednjih škola, radionica za samoodbranu žena na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu pod nazivom “Snaga i samopouzdanje: Tae-bo i tehnike samoodbrane za žene”, kreativni doprinos srednjoškolaca i srednjoškolki Gimnazije Obala u borbi protiv nasilja kroz kratki film, Sokratovi kafei: filozofska druženja o važnim društvenim pitanjima, studentska izložba radova nastalih tokom Zimske škole: Rod i umjetnost na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, edukacija za medijske profesionalce i profesionalke o ulozi medija u zagovaranju ljudskih prava sa prof. dr. Mirjana Marinković-Lepić i doc. dr. Medina Mujić, konferencija: Rod i rodna ravnopravnost u cyber prostoru koja je okupila stručnjake i stručnjakinje iz različitih oblasti i otvorio važne teme o ravnopravnosti u virtualnom prostoru, obuka policijskih službenika i službenica za slučajeve nasilja u porodici u Kantonu 10, Međunarodna konferencija o kulturi sjećanja i rodu na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici koja je okupila akademsko osoblje, aktiviste i aktivistice i studente i studentice u raspravi o kontinuiranim izazovima rodne neravnopravnosti. Svaka od ovih aktivnosti, osim edukacije, imala je za cilj osnažiti širok spektar učesnika i učesnica u podizanju svijesti o značaju prevencije rodno zasnovanog nasilja, promovirajući viziju društva u kojem solidarnost i jednakost imaju ključnu ulogu.

    Čas samoodbrane organiziran tokom kampanje 16 dana aktivizma (fotografija: TPO Fondacija)

    OBJAVI.BA: Šta biste izdvojile kao najveći uspjeh ovogodišnje kampanje?

    NEJRA DŽANANOVIĆ: Izdvojile bismo dva uspjeha. Prvo, odaziv na solidarnost i podršku ženama Gradačca kroz koju smo obezbijedile preko pedeset paketa sa higijenskim potrepštinama (veš, kreme, kupke, četke, gumice, maramice, dezodoransi). Veoma nas ohrabruje i veseli kada smo ujedinjene sa našim sestrinskim organizacijama i sa našim saradnicima i saradnicama. Drugi uspjeh je i osvještavanje preko 500 studenata i studentica, učenika i učenica, nastavnog i administrativnog osoblja o rodno zasnovanom nasilju kroz prethodno nabrojane aktivnosti. Period od 16 dana je kratak, ali je uspjeh zaista velik.

    OBJAVI.BA: Na koliko otpora nailazite kada govorite o ovoj temi?

    NEJRA DŽANANOVIĆ: Kao i u drugim sferama, otpor je primjetan i kada glasno govorimo o rodno zasnovanom nasilju. Iako se TPO Fondacija kroz projekat UNIGEM fokusira na grupe nastavnog, administrativnog osoblja i studentsku populaciju te je zbog prirode projekta određena ciljna grupa, primjetno je da su korisnice aktivnosti u većem broju žene. Iako se kampanja uglavnom povezuje sa ženama kao žrtvama i nositeljkama borbe, nužno je uključiti i muškarce, koji imaju također značajnu ulogu u prevenciji nasilja i oblikovanju ravnopravnih društvenih normi. Pretpostavljamo da su različiti razlozi slabijeg učešća muškaraca poput tradicionalnih rodnih stereotipa koje usvajamo još u ranom djetinjstvu, stigma i strah od etiketiranja, percepcije da nije njihova odgovornost ni dužnost da promiču rodnu ravnopravnost, nedostatak obrazovanja i informacija o ovoj temi i slično. Svjesne ovih izazova planiramo nove korake u narednom periodu jer nas je upravo ovogodišnja kampanja motivisala. Već početkom naredne godine možete očekivati zanimljiv sadržaj koji će uključivati muškarce kao saveznike u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.

    OBJAVI.BA: Koliko biste rekli da su kampanje uspješne? Kakvi su utisci učesnika i učesnica?

    NEJRA DŽANANOVIĆ: Kako kroz formalni dio izvještavanja o aktivnostima tako i kroz neformalne poruke, TPO Fondacija zaprima zaista pozitivne povratne informacije. Posebno kada govorimo o aktivnostima održanim na fakultetima i u školama gdje su nastavnim planovima i programima unaprijed određene tematske oblasti. Postoje učenici i učenice i studenti i studentice koje rado žele slušati i učiti o temama rodne ravnopravnosti, pa ističu da su im naše aktivnosti od velikog značaja. Na sreću, pojedine tematske oblasti se mogu izučavati kroz neke nastavne predmete ili kolegije kao i kroz vannastavne aktivnosti. Nakon kampanje smo zaprimile i nekoliko samoinicijativnih upita studenata i studentica da im pružimo podršku u realizaciji projektnih ideja, što je također pokazatelj uspješnosti kampanje i zadovoljstva krajnjih korisnika.

    OBJAVI.BA: Šta je osnovni motiv Vaše fondacije? Koji su budući planovi koje nam možete otkriti?

    NEJRA DŽANANOVIĆ: Motivacija za rad naše fondacije temelji se na mladima i nastavnom osoblju. Nastavno osoblje čini temelj obrazovnog sistema, jer su oni ti koji oblikuju generacije koje dolaze i koji prenose ključne vrijednosti i znanja. S druge strane, mlade osobe, zbog svoje energije, otvorenosti i želje za učenjem, predstavljaju ključnu grupu koja je spremna za promjene i inovacije. Njihova volja da prepoznaju i rade na važnim društvenim pitanjima čini ih idealnim partnerima u stvaranju rodno ravnopravnog društva. Što se tiče daljnjih planova, naš cilj ostaje isti – nastaviti raditi na osnaživanju obrazovnih zajednica. Međutim, sljedeći korak u našem radu jeste angažovanje većeg broja muškaraca, kako bismo uključili i ovu ključnu grupu u borbu za rodnu ravnopravnost i sprječavanje nasilja. Želimo stvoriti prostor u kojem se i muškarci osećaju odgovornima i motivisanima da doprinesu izgradnji ravnopravnog društva.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...