LOPARE I GORNJE NEDELJICE: Ujedinjeni protiv ekološkog uništenja

    Stanovnici sela u opštini Lopare izražavaju svoju zabrinutost zbog rudarskih aktivnosti koje ugrožavaju njihove izvore vode i prirodno okruženje. Mještanin Jovan iz Lopara, čija porodica generacijama živi na tom području, ističe kako je bušenje na njihovoj zemlji dovelo do nestanka vode i sušenja vegetacije. Iskopane su četiri rupe bez prethodnog obavještenja o mogućim posljedicama. Nestanak vode doveo je do sušenja dva drveta i dva izvora, ostavljajući mještane bez pitke vode. Uprkos intervenciji lokalnih vlasti, konačno rješenje problema nije pronađeno.

    Testne bušotine u Loparama su urađene bez obzira na moguće posljedice (Foto: Arhiva)

    Ove ekološke nevolje potakle su mještane na organizaciju i borbu za očuvanje svojih prirodnih resursa. Stanovnici smatraju da bi administrativni službenici trebali poslušati glas naroda i usmjeriti razvoj zemlje prema očuvanju javnog zdravlja, vode i zemljišta. Organizovane su tri javne tribine, a četvrta je najavljena za danas. Međutim, nedostatak podrške stručnjaka iz oblasti hemije, biologije i rudarstva otežava borbu. Podršku su dobili od profesora iz Srbije, koji su upozorili na buduće posljedice zagađenja.

    Mi ne želimo da naša Majevica bude rudnik; da se na našoj Majevici otvori rudnik Litijuma. Tog rudnika nema nigdje na naseljenim mjestima, niti u Europi uopšte. Mi želimo da naša Majevica bude park prirode, kao što je i planirano prostornim planom Republike Srpske”, snažna je poruka mještana Majevice.

    Iz organizacije za političku ekologiju Polekol, jedna od aktivistkinja dolazi kako bi pružila podršku lokalnim aktivistima i istakla važnost solidarnosti u borbi protiv ekstraktivizma. Naglašava da je ova borba univerzalna i da je međusobna podrška ključna za uspjeh.

    Aktivisti UG “Ne damo Jadar”: Voda iz bušotina nagriza čak i metalne cijevi (Foto: Arhiva)

    Nezaobilazna je bila i posjeta Gornjim Nedeljicama u Loznici i članovima UG „Ne damo Jadar”, gdje su vršena geološka istraživanja na poljoprivrednim zemljištima te propadali usjevi zbog zagađenja podzemnih voda. Investitor je pokušao riješiti problem rekultivacijom zemljišta uklanjanjem površinskog sloja zagađene zemlje i dodavanjem novog sloja nezagađene zemlje, ponavljajući ovaj proces iz godine u godinu. Bušotine su betonirane i postavljene su metalne cijevi sa poklopcima koje bi trebale zadržati vodu u dubljim slojevima zemlje. Međutim, šokantna je činjenica da ta voda nagriza i rastvara beton, kao i metalne cijevi, te se cijevi moraju često mijenjati, a novi beton izlijevati. Najstrašnije je što ne postoji način da se polja vrate u prvobitno stanje i da se voda očisti od zagađenja.

    Stanovnici i ekološki aktivisti zajedno ističu značaj očuvanja prirodnih resursa i traže promjene koje će omogućiti održivi razvoj i zdravu budućnost za njihove zajednice. Iskustva iz Gornjih Nedeljica i Lopara pokazuju instantne posljedice geoloških istraživanja, pa se samo može zamisliti koliko bi veća šteta bila otvaranjem rudnika.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...