KRATKI SPOJ: Internet (ni)je javno mjesto

    Centar za promociju civilnog društva (CPCD) posvetio je majsko izdanje svog Kratkog spoja, temi “Internet (ni)je javno mjesto” i Nacrtu zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira u Kantonu Sarajevo, koji je utvrdila Vlada Kantona Sarajevo, a koji između ostalog obuhvata online sferu sa ciljem regulisanja širenja lažnih vijesti, na način da definiše djelovanje na internetu kao na javnom mjestu.

    Prijedlog je naišao na različite medijske interpretacije. Oni koji ga zagovaraju tvrde da će to biti zakonsko rješenje koje će uvesti red u društvene mreže, dok dio stručne javnosti i nevladin sektor upozoravaju da je Nacrt nedorečen, da otvara prostor za cenzuru i predstavlja prvi korak ka sputavanju medija u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, te da bi moglo doći do zloupotrebe po uzoru na antidemokratski zakon, koji dekriminalizacijom klevete nastoji usvojiti Narodna skupština Republike Srpske.

    Aida Daguda, direktorica CPCD-a, tim povodom, razgovarala je sa Duškom Jurišić, zamjenicom ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine i Admirom Katicom, ministrom unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

    Ministar Katica na početku je istakao “Prvi put u Kantonu Sarajevo smo propisali kao prekršaj, odnosno definisali kao javno mjesto, i djelovanje na internetu. Dakle, kada neko bude prijetio, nasilnički se ponašao na internetu, u budućnosti će moći biti prekršajno sankcinoniran, ako je to radio na području KS ili ako je posljedica nastupila na području našeg kantona. Želimo da se borimo protiv nasilja u svakom obliku i zaštitimo sve svoje građane. Online sfera je mjesto početka nasilja i već osjećamo ogromne posljedice. Posebno smo ponosni na ovu novu odredbu zakona. Mi smo kao predlagači otvorili konsultacije sa medijskom zajednicom, Ombudsman-om, otvoreni smo za primjedbe i sugestije građana, nevladinih organizacija, a sve kako bismo došli do najboljeg i odgovarajućeg rješenja”.

    Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, naglasila je kako prijedlog ima svoje pozitivne i negativne strane, te da je pohvalno što je Ministarstvo unutrašnjih poslova KS pokazalo raspoloženje da razgovara, kao i da mediji budu izdvojeni iz ovog zakona što je značajan korak.

    “Nacrt Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo pokazuje koliko je važno regulisati i pitanje transparentnosti vlasništva nad online medijima. Tako bi se uredila i odgovornost za objave vijesti, komentara i drugih sadržaja jer imamo neuređen medijski prostor. Internet jeste javni, ali nije javno mjesto poput ulica, trgova, parkova, izletišta, stadiona, dvorana i slično i zato se ovim Zakonom kao javna mjesta ne mogu definirati mediji. Pitanje iznošenja i prenošenja lažnih vijesti putem online medija, portala i društvenih mreža trebalo bi riješiti posebnim zakonom, a ne Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira.”

    Jurišić je dodala i da je potrebno donijeti zakon o transparentnosti vlasništva nad online medijima, o kojem se razgovara već četiri godine. Udruženje “BH novinari” je prijedlog zakonskog rješenja dostavilo Ministarstvu za promet i komunikacije prije četiri godine. Međutim, taj zakon nikad nije ugledao svjetlost dana, jer nije postojala politička volja da se takvo što donese.”

    Nacrt zakona o prekršajima protiv javnog reda upućen je na skupštinsku proceduru, nakon čega će uslijediti javna rasprava u trajanju od 60 dana. Aida Daguda, direktorica CPCD-a, zaključila je događaj porukom da je neophodno donositi kvalitetna zakonska rješenja uz aktivnu uključenost svih zainteresovanih strana, a period javnih konsultacija treba iskoristiti za konstruktivne prijedloge i rješenja koja neće umanjiti prostor slobode govora.

    Centar za promociju civilnog društva (CPCD) svakog posljednjeg ponedjeljka u mjesecu organizuje online event, Kratki spoj, kao mjesto susreta predstavnika organizacija civilnog društva iz BiH u cilju neophodnosti sinergijskog djelovanja civilnog sektora u našoj zemlji. Riječ je o platformi koja pruža kontinuiranu priliku da se razmijene mišljenja o aktuelnim problemima i paralelno ponude prijedlozi za njihova rješenja, načine i mehanizme zajedničkog djelovanja. Naredno izdanje Kratkog spoja održat će se 26. juna 2023.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...