Grupa građana Banje Luke okupila se oko ideje da se u ovom gradu zaustavi praksa izmjena regulacionih planova dok se ne usvoji urbanistički plan. U tom cilju su organizovali građansku inicijativu ZA PLAN i pokrenuli prikupljanje potpisa za građansku inicijativu koju će ponijeti gradskoj skupštini. Potpisi se skupljaju još od ponedjeljka, a od petka do nedjelje će oni koji žele podržati inicijativu to moći učiniti svojim potpisom na Trgu Krajine i u naselju Borik na lokaciji kod marketa MojMarket, u vremenu od 10:00 do 18:00 časova.
Među pokretačima inicijative su banjalučki aktivisti i profesionalci sa bogatim iskustvom u zaštiti ljudskih prava, poput advokata Aleksandra Jokića, koji je zadovoljan odzivom građana. On skreće pažnju na to da ova inicijativa, za razliku od obične peticije, sa sobom nosi formalnu obavezu organa da o njoj odlučuje. Za to je potrebno skupiti najmanje 1,000 potpisa građana koji imaju pravo glasa u Banjoj Luci.
„Nakon toga će građanska inicijativa biti upućena skupštini Grada Banje Luke sa zahtjevom da se donese odluka kojom će se onemogućiti izmjene regulacionih planova u Banjoj Luci do donošenja urbanističkog plana. Ona se mora naći na dnevnom redu Skupštine i mora se uz poštovanje zakonske procedure donijeti odluka, u suprotnom imamo pravo na žalbu Vrhovnom sudu RS“, pojašnjava značaj i težinu ove inicijative Jokić.

Ukoliko sve bude teklo u skladu sa zakonom i demokratskim principima, inicijativa bi trebala dovesti do moratorija na učestale izmjene regulacionih planova, za koje je i više nego očito da se rade prema interesima građevinarskih lobija. Iz inicijative ZA PLAN podsjećaju kako je urbanistički plan Banje Luke prestao da važi još 1990. godine i kako je za izradu nacrta novog plana trebalo više od tri decenije.
„Nacrt novog Urbanističkog plana Grada Banje Luke je završen 2022. godine i prošao je i javni uvid i javnu raspravu. On do dan danas nije usvojen, sklonjen je u nečijoj ladici. Zašto se to dešava – ne znam“, kaže Sanda Vukojević iz Inicijativnog odbora inicijative ZA PLAN.
Ona ima iskustva sa sličnom inicijativom od prije deset godina kada je grupa građana iz naselja Borik zaustavila izgradnju objekta koji je bio planiran na dječjem igralištu. Međutim, upozorava kako su građani trebali iz te inicijative izvući pouku i biti aktivniji u svojim reakcijama na ugrožavanje vlastitih prava.
Na njeno iskustvo nadovezuje se i Tijana Grujić iz naselja Aleja u centru grada na Vrbasu. U ovom je naselju prošle godine planirana izmjena regulacionog plana u suprotnosti sa prostornim planom prema kojem je predviđena izgradnja osnovne škole i vrtića. Od ove izmjene se odustalo nakon što su građani jasno i organizovano izrazili svoje protivljenje:
„Neko je odlučio da u našem naselju ne trebaju škola ni vrtić, nego da nam trebaju beton i zgrade. Kao građanka sam se osjećala odgovornom da se uključim i da se zauzmem za zaštitu prava koja nam pripadaju po svim zakonima. Zahvaljujući našem angažmanu, inspektorat Republike Srpske je preispitao izmjene regulacionog plana i nakon preispitivanja te namjere gradske administracije izmjena je zabranjena.“
Ovakve inicijative su sjajan primjer građanskog aktivizma koji vraća vjeru u učešće građana u odlučivanju u lokalnoj zajednici. Igor Uletilović iz organizacije Centar za životnu sredinu, koja je podržala inicijativu, naglašava kako administracija građane uključuje u odlučivanje samo formalno, te da to učešće nije suštinsko. Određeni mehanizmi građanske participacije postoje ali njih gradska administracija provodi čisto formalno, dakle tek da se zadovolji slovo zakona.
U isto vrijeme, građane obuzimaju apatija i defetizam jer misle da ne mogu ništa promijeniti. Jedan od ciljeva inicijative ZA PLAN jeste da pokaže suprotno.
„Ako bismo sada u odnosu na dosadašnji rad napravili presjek mišljenja i prijedloga građana i stručne javnosti koji su usvojeni, taj procent bi zasigurno bio minimalan i simboličan. Građani bi trebalo da pokažu veće interesovanje i uključenost u procese, dok administracija treba svakako da razvije mehanizme građanske participacije koji su efikasniji, odnosno savremeniji i da ih primjenjuje više suštinski u odnosu na ono formalno kako je to do sad rađeno“, poručuje ovaj aktivista.

Dok se u odsustvu pravog urbanističkog plana regulacioni planovi prilagođavaju interesima kapitala, lobija i klanova, struka upozorava na dramatičnu degradaciju gradskog jezgra Banje Luke. Banski dvor, Hram Hrista Spasitelja i Narodno pozorište ostaju u sjenci betonskih giganata, predimenzionirani novi objekti guše historijske simbole grada i narušavaju njegov identitet.
Inicijativa ZA PLAN upozorava kako Banja Luka postaje grad u kojem urbanistički sklad nije cilj već slučajnost! Višak stambenog prostora prati manjak vrtića, škola, zelenih površina i mjesta za parkiranje, a pretjerana gradnja odavno ugrožava kvalitet života građana.
Jokić kaže kako je ideja inicijative da se novim urbanističkim planom napokon omogući da struka donosi odluke o tome kako Banja Luka treba da izgleda u budućnosti i kako da se razvija: „Na ovaj način stavljamo javni interes ispred privatnih interesa investitora i ostalih zainteresovanih lica koja su u prošlosti inicirala izmjene regulacionih planova.“
Za potpisivanje inicijative su ostala još tri dana i, kako je navedeno na početku teksta, građani Banje Luke je mogu podržati svojim potpisom na Trgu Krajine ili u Boriku.