Hippo English Olympiad je godišnje takmičenje u razumijevanju i praktičnom korištenju engleskog jezika koje se održava širom svijeta. Ima više kategorija, nivoa i faza, a ovogodišnje državno finale – druga runda Hippo English Olympiad takmičenja – održano je prije dvije sedmice u Mostaru. Domaćin je bila Četvrta Osnovna škola iz grada na Neretvi, a u olimpijadi je uzelo učešća i desetoro takmičara iz ove škole koja od 2019. godine organizuje testni centar za ovo takmičenje.
Svi nastavnici koji učestvuju u pripremi djece za Hippo Olympiad to rade potpuno volonterski, predano prenoseći znanje engleskog jezika na svoje učenike. Među njima, pobjednici državnog takmičenja idu u svjetsko finale, dok za one koji su ostvarili najbolje rezultate a nisu prošli na svjetsko prvenstvo postoji opcija „baraža“ putem regionalnog takmičenja u Veneciji i „play offa“ koji se održava u Velikoj Britaniji.

Jedan od ovih najboljih takmičara je i petnaestogodišnji Emir Tanović, učenik devetog razreda mostarske IV Osnovne škole. On je dobio poziv da provede sedmicu dana na intenzivnom treningu na Oxfordu, kako bi na taj način pokušao ostvariti plasman na svjetsko prvenstvo koje će se održati u oktobru u italijanskom gradu Assisi.
„Ovo je treći put kako učestvujem na Hippo olimpijadi i jako sam sretan zbog ostvarenog rezultata. Nalazim se među onima koji su stekli pravo na trening u Engleskoj i puno bi mi značilo kada bi mogao otići tamo“, uzbuđen je Emir.
Nažalost, naše institucije do sad nisu imale sluha za podršku takmičarima koji bi zemlju predstavljali na svjetskom takmičenju iz učenja engleskog jezika. Primjera radi, neke države poput Mongolije ili Bugarske u potpunosti snose troškove učešća svoje djece. Mongolija je prošle godine poslala „reprezentaciju“ od šestoro djece od kojih je jedno ostvarilo plasman na finalno takmičenje.
Emir je siguran kako bi to uspio i on kada bi imao podršku institucija ili sponzora. Ovo transformativno iskustvo koje bi zasigurno promijenilo život jednog mladog i vrijednog učenika košta svega par hiljada funti, i Emir se nada da će ih uspjeti skupiti.
Inače, ovaj je dječak član i mostarskog Centra za tehničku kulturu, te se od devete godine bavi elektronikom i programiranjem. Prošlog je vikenda zajedno sa svojom sestrom Ajlom osvojio drugu nagradu u okviru takmičenja u elektronici i robotici SPARK, kojeg podržavaju ambasada Velike Britanije i British Council.

Kaže da mu je, uz engleski jezik, programiranje najveća ljubav i da se u budućnosti vidi u nekoj velikoj tech kompaniji.
„Nadam se da ću raditi kao programer u nekoj velikoj kompaniji, ili da ću imati svoju vlastitu“, ambiciozan je Emir kojem je engleski jezik od ključne važnosti u bavljenju programiranjem. „Programski jezici, cijeli IT sektor, sve je bazirano na engleskom, sve su to napisali ljudi kojima je maternji jezik bio engleski ili koji su usvojili engleski kao jezik komunikacije“, dodaje.
Ovoga ljeta mladi programer planira upisati i srednju školu, ali još nije odlučio da li će to biti srednja elektrotehnička škola ili gimnaziju matematičko-informatičkog profila. Ovo će zasigurno biti odlučujuće ljeto koje bi moglo promijeniti i definirati život perspektivnog i ambicioznog mladića. U tome bi veliku ulogu moglo imati i putovanje na trening u Oxford i takmičenje u Brighton, ukoliko naiđe na razumijevanje onih koji bi malim doprinosom pomogli u oblikovanju njegove budućnosti.