HELIKOPTER, PARA KOFER: CPCD najavljuje praćenje utroška 3.8 miliona KM koje je podijelilo Vijeće ministra

    Prošle su sedmice u javnost dospjele informacije o raspodjeli sredstava iz tekuće rezerve državnog budžeta, a koja uključuju i neutrošena sredstva namijenjena za kupovinu helikoptera za Oružane snage Bosne i Hercegovine. Kako su mediji naveli oslanjajući se na zvanične dokumente, ova sredstva u ukupnom iznosu od 3.8 miliona KM Vijeće ministara BiH je podijelilo neprofitnim organizacijama po prilično nejasnim kriterijima, tako da su se mogle čuti ocjene kako je raspodjela izvršena netransparentno, te da su ministri prilikom dodjele favorizirali određena udruženja i klubove.

    Ovim povodom je Helsinški odbor za ljudska prava pozvao Vijeće ministara BiH, da uspostavi transparentnu i zakonitu proceduru finansijske podrške neprofitnim organizacijama. Naveli su da je očigledno da je raspodjela urađena na brzinu, bez objektivne i razumne opravdanosti, bez jasno propisanih kriterijuma za dodjelu, te se radi svjesnoj diskriminaciji i pogodovanju odabranim neprofitnim organizacijama bliskim vlasti, što predstavlja osnov sumnje u krivična djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja i nesavjesnog rada u službi.

    Netransparentno i bez jasne strategije

    Osim Helsinškog odbora za ljudska prava, koji očekuje da Vijeće ministara obrazloži kako je 3.8 miliona KM budžetskih sredstava podijeljeno bez raspisivanja javnog poziva, bez provođenja zakonom predviđene procedure i davanja jednakih šansi svim neprofitnim organizacijama, komentarima se oglasio i Centar za promociju civilnog društva u BiH (CPCD). Iz CPCD navode kako pozdravljaju odluku jer je važno da u vremenu urušavanja demokratije, sužavanja prostora za djelovanje civilnog sektora i sve veće potrebe građana država Vijeće ministara prepoznaje važnost civilnog sektora, posebno organizacija civilnog društva

    Ali, programska menadžerica CPCD Dajana Cvjetković ističe kako organizacije civilnog  istovremeno imaju obavezu i odgovornost da iskažu nezadovoljstvo zbog načina na koji su sredstva raspodijeljena.

    Dajana Cvjetković: Vijeće ministara je dužno poštovati pravilnik koji uređuje finansiranje projekata udruženja i fondacija (Foto: Arhiva)

    „Vijeće ministara je prije donošenja odluke trebalo javnosti predstaviti zašto novac nije utrošen u nabavku helikoptera te kako će se to odraziti na građane odnosno na koji način će se nabavka realizovati u 2024. godini. Nakon davanja valjanih argumenata Vijeće ministara je bilo dužno da poštuje pravilnike koji su na snazi u BiH a tiču se uspostavljanja, kriterija, načina i postupka raspodjele budžetskih sredstava za organizacije“, upozorava Dajana Cvjetković.

    Inače, CPCD je jedna od organizacija sa najvećim iskustvom u menadžmentu grantova u Bosni i Hercegovini. Kao najproblematičnije u vezi sa raspodjelom 3.8 miliona KM vide neobjavljivanje javnog poziva kako to predviđa Pravilnik o kriterijima za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblastima od javnog interesa koje provode udruženja i fondacije (Sl. glasnik BiH 10/20), te upitnu usklađenost sa strategijama koje je definisalo Vijeće ministara. Također upozoravaju kako ovaj način raspodjele sredstava predstavlja nastavak loše prakse na koju je ranije skretao pažnju i Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine.

    Direktorica CPCD Aida Daguda o ovome kaže: „Bilo je neophodno objaviti poziv koji će svim organizacijama osigurati jednaku mogućnost učešća i predstavljanja svojih ideja, uz isticanje jasnih kriterija koji bi omogućili transparentno i pravedno odlučivanja. Odlukom Vijeća ministara su prekršeni osnovni principi transparentnosti zbog čega se s pravom preispituje namjera. Dalje, poziv mora biti u skladu sa strategijama, odnosno mora definisati oblasti i očekivane rezultate koji se trebaju ostvariti kroz projekte organizacija, da bi se osiguralo strateško djelovanje institucija i organizacija što je jedini put do stvaranja povoljnijeg okruženja za život građana.“

    Nastavak loše prakse

    Naime, dokumentom kojeg su mediji objavili definiše se način provedbe odluke i naglašava da će Ministarstvo civilnih poslova biti nadležno za potpisivanje ugovora sa organizacijama. Ministarstvo se obavezuje da potpiše ugovor i prikupi izvještaje o utrošku sredstava, ali nisu obavezni da izvrše evaluaciju uspješnosti projekata, niti da provjere kvalitet, način realizacije i rezultate koje je projekat postigao.

    „Ovakav pristup Vijeća ministara se može percipirati kao potpuna bahatost u upravljanju javnim sredstvima, sredstvima građana i građanki kroz kršenje osnovnih principa, kriterija i standarda u raspodjeli sredstava za organizacije koje su privilegovane u pristupu sredstvima“, naglašava Cvjetković.

    Aida Daguda: Pozivamo Vijeće ministara da prestanu sa štetnim praksama na koje je upozorio i Ured za reviziju (Foto: Arhiva)

    Iz CPCD upozoravaju kako odsustvo strateškog pristupa u saradnji vlasti sa organizacijama, nepostojanje strateškog programskog djelovanja, te ad hoc pristup u raspodjeli sredstava podrivaju cjelokupni sistem podrške neprofitnim organizacijama. Na ovakav način se podržavaju lične i stranačke veze, što je najbrutalniji način zloupotrebe sredstava koja su morala imati javnu svrhu.

    „Mi iz Centru za promociju civilnog društva pozivamo Vijeće ministara kao i sve druge institiucije koje dodjeljuju javna sredstva netransparentno i bez poštivanja pravilnika, da prestanu sa štetnim praksama, revidiraju zadnje odluke i obavežu se na monitoring projekata koje podržavaju“, apeluje Daguda.

    Uz to, najavljuju i kako će detaljnije istražiti ovu dodjelu sredstava, koja odudara od ostalih na držvanom nivou, koji su uglavnom rade na osnovu javnog poziva, i da će pratiti realizaciju makar dijela projekata kojima su sredstva dodijeljena, a prema dokumentima koji su dospjeli u javnost riječ je o stotinu trideset dva projekta.

    „CPCD sa svojim znanjima i kapacitetima stoji na raspolaganju institucijama vlasti koje žele unaprijediti svoje prakse dodjele sredstava udruženjima i fondacijama. Poduzećemo akcije koje će osigurati svrsishodnu upotrebu ovih sredstava koliko je to moguće u ovom trenutku, u cilju da se zaustavi ponavljanje ovakvih praksi i da se građanima redovno dostavljaju informacije o utrošku njihovih sredstava“, poručuju iz Centra za promociju civilnog društva.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...