HALIL LAČEVIĆ: Od Sarajeva do Londona putem nauke

    Sporadične informacije o uspjesima mladih osoba iz Bosne i Hercegovine dobivamo putem medija – najuspješniji studenti i studentice, talentirani sportisti i sportistkinje… Ne možemo se ne zapitati gdje nas to nema? U intervjuu za naš portal razgovaramo s Halilom Lačevićem, inženjerom elektrotehnike koji se trenutno nalazi na doktorskom studiju u Centru za kompresorsku tehnologiju City, University of London, vodećoj svjetskoj instituciji za istraživanje kompresorskih tehnologija.

    OBJAVI.BA: Možete li nam reći nešto više o sebi?

    Ja sam Halil, inženjer elektrotehnike. Završio sam bachelor i master studij na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a trenutno sam na doktorskom studiju iz oblasti mašinstva na City, University of London. Doktorski studij je u sklopu Centra za kompresorsku tehnologiju, a moja tema je fokusirana na istraživanje novog dizajna vijčanih kompresora.

    OBJAVI.BA: Kako ste se odlučili na korak odlaska u Veliku Britaniju?

    Tokom studija u Sarajevu nisam previše razmišljao o nastavku studiranja nakon završetka, ali zahvaljujući mojim mentorima i ostalim profesorima na Elektrotehničkom fakultetu rastao je moj istraživački duh. Tokom master studija razmišljao sam o mogućnostima za doktorski studij i istraživao potencijalne pozicije u inostranstvu. Igrom prilika, pojavila se pozicija za doktorski studij u sklopu istraživačkog centra na City, University of London. Budući da je studij u sklopu mašinstva, prelazak u drugu oblast istraživanja činio se veoma izazovnim. Međutim, ideje mentora i rad sa jednim od najboljih timova u svijetu u oblasti kompresorskih tehnologija bile su presudne u donošenju moje odluke da im se pridružim. Moji prethodni mentori na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, trenutni mentori na u Londonu, prijatelji i porodica učinili su ovu priliku ostvarivom.

    OBJAVI.BA: Kako izgleda jedan Vaš dan na doktoratu?

    Doktorski studij koji pohađam je istraživačkog tipa i veoma je fleksibilan. Trenutno sam fokusiran na simulacije, te je moj svakodnevni rad vezan za računar i kancelariju u kojoj radim. Svakodnevno imam sastanke i diskusije sa svojim mentorima gdje razgovaramo o trenutnim zadacima i budućim oblastima istraživanja. Mentori i kolege iz istraživačkog centra su veoma susretljivi i spremni pomoći u svakodnevnim izazovima. Zajednički ručak jedna je od prilika gdje međusobno dijelimo ideje i razgovaramo. Doktorski studij je u neku ruku kao i svaki drugi studij, tako da i nakon formalnih sati rada radim na svom istraživanju i kući. Također, u nastavu sam uključen i kao asistent na fakultetu gdje veoma cijenim rad sa studentima i uživam prenositi stečeno znanje i iskustvo.

    OBJAVI.BA: Koliko se razlikuje studentski život u UK od onoga u BiH?

    Studentski život bilo gdje je veoma sličan. Budući da je doktorski studij koji pohađam istraživačkog tipa, razlika u odnosu na prethodni bachelor i master studij koji sam pohađao u Sarajevu je u tome što na doktorskom studiju nemam regularnih ispita. Studij se sastoji iz par faza gdje je potrebno da dokumentujem i objavljujem svoje radove u indeksiranim časopisima. Rad sa mentorima ovdje i u Sarajevu je veoma sličan također i mentori su uvijek tu da pomognu i daju smjernice za daljnji rad. Što se tiče života izvan fakulteta, veoma je sličan onome u Sarajevu. Druženje sa prijateljima nakon radnog dana i tokom vikenda, sportski život kroz razne aktivnosti su svakodnevnica. Kao student na bilo kojem fakultetu, bitno je održavati fokus i imati jasno zacrtan cilj, a uvijek pomogne rad sa kolegama koji imaju iste ciljeve i izazove.

    OBJAVI.BA: Planirate li se vratiti u BiH?

    Trenutno ne razmišljam previše o tome, trudim se da razmišljam o postavljenim ciljevima dok sam ovdje. U Londonu, kao i u čitavom UK, ima mnogo prilika za rad u veoma interesantnim i izazovnim oblastima, ali tu je i svakodnevna nostalgija za BiH i odvojenost od porodice i prijatelja. Naravno, ukoliko bi se pojavila neka zanimljiva prilika u BiH, razmislio bih o povratku. Gdje god da se fizički nalazim, uvijek ću biti dostupan i truditi se da doprinosim nauci i mladima u BiH, međutim, još uvijek imam dosta vremena da radim na svom istraživanju, a bit će vremena da razmišljam i o budućnosti nakon toga.

    Halil Lačević, istraživač na City, University of London

    OBJAVI.BA: Šta biste poručili mladima u BiH?

    Ukoliko imaju dobru priliku i dobar osjećaj za nešto, treba pokušati. Trenutni ugodni život će uvijek biti tu i uvijek se mogu vratiti na staro. Budući da dolazim iz Sarajeva i čitav sam život i školovanje proveo u Sarajevu, puno je manji izazov bilo studiranje u Sarajevu u poređenju sa mojim kolegama koji su došli iz raznih gradova u BiH. U razgovoru sa njima često spomenem da sam u neku ruku i ja htio osjetiti kako je izaći iz komfor zone i okušati se negdje drugo. Strah od promjene, snalaženja u novoj sredini je naravno prisutan, ali ne treba biti presudan u donošenju odluke jer možda baš ta promjena može biti prekretnica u budućoj karijeri i životu. Za jasan cilj i uz pravu podršku sve je ostvarivo.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...