FARMA MAGARACA: Sve dobre priče na jednom mjestu

    Tokom pandemije korone Farma magaraca u Zavidovićima je bila najpopularnija farma u BiH, kada se na magareće mlijeko čekalo po mjesec dana i više, jer je dobro poznato da za pluća nema boljeg lijeka od magarećeg mlijeka. Na obroncima planine Klek smjestio se “Mali Farmer”. Dašak vjetra, cvrkut ptica i mirni pogled ka nebu prekinu samo ušati stanovnici ovog Farme, magarci. IIIII-aaaa, čuje se do Dubravice, Stipovića,…

    Farma magaraca u Zavidovićima trenutno ima preko 100 magaraca, a proizvode ljekovito i kvalitetno magareće mlijeko i prirodnu kozmetiku od magarećeg mlijeka pod brendom “Mali Farmer”. Farmu svakodnevno obilaze i turisti koji su oduševljeni ponudom i pogledom koji se pruža na dolinu.

    “Tajni sastojak” ove uspješne poduzetničke priče su Alen Jusupović i njegova supruga Mirela. Alen je još kao student na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu u Sarajevu osmislio ideju i napravio biznis plan, koji je na takmičenju “Imam ideju” dobio nagradu od 4000 USD, što je poslužilo za pokretanje realizacije projekta farme magaraca.

    Alen Jusupović kaže: “O farmi bih satima i danima mogao govoriti. Farma je mojim roditeljima, bratu, Mireli i meni život i životna filozofija. Ne možemo povući liniju između privatnog života i farme. Posao nije definitivno jer ja ne radim ja samo živim. U životu ne treba puno… samo ono malo svoga svijeta, mašte i ljubavi prema živim bićima.”

    Farma magaraca “Mali Farmer” u Zavidovićima je jedina registrovana farma magaraca u Bosni i Hercegovini, već više od 10 godina. Posjetioci farme imaju priliku da iskuse edukativne ture i radionice koje se fokusiraju na magareće mlijeko i njegove benefite. Tokom tih aktivnosti, posjetiocima se pruža prilika da saznaju više o istraživanjima, naučnim člancima i dokazima koji podržavaju upotrebu magarećeg mlijeka u medicinske i kozmetičke svrhe. Korisnici njihovih proizvoda imaju samo riječi hvale.

    Magareće mlijeko se ističe po svojim izuzetnim nutritivnim vrijednostima i ljekovitim svojstvima. Naučna istraživanja su pokazuju da magareće mlijeko ima sličnu strukturu kao i majčino mlijeko, što ga čini vrlo pogodnim za ishranu i njegu kože. Magarice proizvode mlijeko koje je bogato esencijalnim masnim kiselinama, proteinima, vitaminima i mineralima. Ova nutritivna kompozicija pruža brojne blagodeti za zdravlje ljudi.

    Najveći problem koji na farmi imaju je vezan za mužjake magarce, jer Alen ne može pomisliti ni na koju drugu opciju osim da pronadje nekoga da udomi magarce koji farmi nisu potrebni.

    Alen i Mirela znaju da samo znanje i stalno učenje doprinose razvoju i širenju njihove farme, te su tako prije dviej godine završili i Akademiju izrade EU projekata koju vodi CPCD. Alen ističe: “Akademija je zaista nešto posebno, toliko benefita osjetimo. Ma nismo bili svjesni koliko znamo dok nismo uronuli u svijet projekata (smijeh)” Pažljivo prate sve programe i podsticaje koji su na raspolaganju, a nervira ih manjak kreativnosti i poduzetništva, naročito u sredinama koje su ranije imale industrijske gigante kao nosioce razvoja.

    Farma magaraca “Mali Farmer” je pravi biser u Zavidovićima i Bosni i Hercegovini, koja pruža jedinstveno iskustvo za posjetioce, a naročito za djecu. Posjeta Farmi je nezaboravno iskustvo koje spaja ljubav prema prirodi, zdravlju i ljepoti, a susret i razgovor sa Alenom i njegovom porodicom će zagrijati srce svakome ko počinje gubiti nadu da se u BiH može normalno živjeti i uspješno poslovati.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...