Još nas dva dana dijele od otvaranja XXXIII Ljetnih Olimpijskih igara koje će se održati u Parizu, a ekološki aktivisti u šest država su iskoristili sedmicu u kojoj će najveće svjetsko sportsko natjecanje otpočeti kako bi skrenuli pažnju na neodgovorno postupanje prema okolišu jednog od njegovih sponzora. Pod sloganom “Blještava obećanja – prljav plamen” aktivisti su se juče okupili u Bosni i Hercegovini, Španiji, Liberiji, Francuskoj, Luksemburgu i Velikoj Britaniji kako bi iskazali protest protiv odnosa prema prirodi kojeg pokazuje jedan od najvećih svjetskih proizvođača čelika, korporacija Arcelor Mittal.
Ova kompanija se pohvalila kako je olimpijsku baklju, kao i olimpijske krugove za potrebe OI u Parizu napravila „uz nultu emisiju ugljika“, što aktivisti globalne akcije „Koalicija za pravedan čelik“ ocjenjuju kao besraman reklamni trik koji ne odražava stvaran odnos Arcelor Mittala prema okolišu. Zbog toga su se udružili kako bi po prvi puta zajedno iz više zemalja pozvali ovog ekonomskog giganta da se konkretnije pozabavi klimatskim promjenama i ljudskim pravima.
U Bosni i Hercegovini su se u sklopu kampanje “Blještava obećanja – prljav plamen” aktivisti organizacije „Eko Forum“ okupili ispred direkcije kompanije Arcelor Mittal u Zenici. Kao i u drugim državama u kojima se kampanja provodi, upućena je poruka kako pravi lideri vode računa o svom otpadu, te je simbolično upaljena replika olimpijske baklje.
Aktivistica zeničkog Eko Foruma Sanja Stević je kazala kako Arcelor Mittal ne zaslužuje da bude sponzor Olimpijskih igara i da dobije šansu da se prikaže u svjetlu koje je potpuno suprotno onome što ta kompanija stvarno radi: “Simbol je licemjerja koje pokazuju korporacije kada finansiraju i kada su učesnici u igrama koje bi trebalo da donesu svijetu dobro.“
Iz Eko Foruma opominju kako je Arcelor Mittal korporacija koja ne vodi računa o okolišu nigdje gdje ima svoje čeličane. Zbog toga ne iznenađuje da se jučerašnja kampanja provodi u državama koje naizgled nemaju ništa zajedničko, poput Velike Britanije, Bosne i Hercegovine i Liberije. Aktivisti zahtijevaju da ova globalna kompanija učini svoju prljavu proizvodnju čišćom, te su i direktno poslali takvu poruku njenim vlasnicima.
“Organizacije iz više zemalja su se udružile, tražeći od Mittala da svoja obećanja pretvore u stvarnost, da prestanu da daju samo obećanja da će više ulagati u okoliš i da dio svog profita, koji je ogroman, ulože u zaštitu okoliša”, objašnjava Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko foruma.
Zenički aktivisti konkretno traže sanaciju deponije industrijskog otpada Rača, te divlje deponije šljake unutar kruga kompanije. Podsjećaju da na ovo kompaniju obavezuje okolinska dozvola koja im je izdata.
“Bez obzira na to ko je vlasnik, Arcelor Mittal je korisnik, oni su tu odložili tu desetine miliona tona otpada i oni su dužni da za sobom počiste. I sada se stotine hiljada tona deponuje unutar kompanije, inspekcija je u izvještaju od januara ove godine navela da je na jednu deponija obustavljeno dovoženje, ali su odmah napravili dvije nove. Oni postepeno odvlače tu trosku, prodaju je cementarama, ali te deponije nemaju dozvole niti rade po propisima”, tvrdi Lemeš.
Dok je u Zenici izričito zatražena sanacija deponija, u Luksemburgu su aktivisti organizovali projekciju slogana “Pravi šampioni odustaju od uglja” na zgradi budućeg globalnog korporativnog sjedišta ArcelorMittala, skrećući pažnju na udvostručavanje proizvodnje bazirane na uglju izvan Europe.
U Londonu, gdje žive osnivači i većinski vlasnici korporacije, milijarderi Lakshmi i Aditja Mittal, trideset članova Londonskog klimatskog hora pjevalo im je klimatske pjesme ispred čelične konstrukcije “ArcelorOrbit” koju je ova kompanija postavila za Olimpijske igre 2012., pozivajući ih da pokažu istinsko vodstvo podsticanjem odlučnije akcije za klimu i ljudska prava.
Inače, porodica Mittal posjeduje preko 42% dionica korporacije. U posljednje tri godine je dioničarima velikodušno isplaćeno 11 milijardi dolara u vidu otkupa dionica i dividendi, od čega je sama porodica Mittal inkasirala oko 2,3 milijarde. U istom periodu, kompanija je za dekarbonizaciju investirala samo jednu trećinu od planiranih 1,5 milijardi dolara.
“ArcelorMittal koristi svoje olimpijsko sponzorstvo da stvori imidž da je zelena i odgovorna kompanija. Iako ljubazno odgovara na naša pisma i upite, nije suštinski promijenila nijednu svoju poziciju. Pozdravljamo deklarativnu posvećenost ArcelorMittala dijalogu, ali mi želimo vidjeti konkretnu akciju”, kaže Pascal Husting, glasnogovornik kampanje “Blještava obećanja – prljavi plamen”.
On je istaknuo kako ovu korporaciju obilježavaju brojne nepravilnosti, od zagađenja zraka u Bosni i Hercegovini, upotrebe ruskog uglja u Indiji do navodne prevare u EU šemi za trgovinu karbonskim emisijama, što upućuje da kompanija u svom poslovanju isključivo nastoji maksimizirati profit.
„Dakle, da je proizvodnja čelika olimpijska disciplina, ne bismo ArcelorMittalu dodijelili medalju”, zaključuje Husting.
Globalna akcija “Koalicija za pravedni čelik” poziva kompaniju da bude “pravi lider koji štiti ljude i planetu” preduzimanjem niza hitnih akcija, odnosno investicijama u modernu tehnologiju kontrole zagađenja u svim svojim postrojenjima i konačne odluke o dekarbonizaciji proizvodnje čelika sa zelenim vodikom, kako bi se odlučno prešlo na čelik s gotovo nultom emisijom.