U Sarajevu je danas upriličena konferencija Balkan Youth Challenge, projekta u kojeg su uključeni mladi iz šest zemalja – Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Bugarske, Srbije, Kosova i Njemačke. Oni će se takmičiti u kreiranju marketinških planova za jednu stvarnu kompaniju, u realnim uslovima.
Balkan Youth Activity (BYC) je aktivnost koja je dio Erasmus+ Bridge projekta, a ideja joj je da spoji mlade sa Balkana na jednom mjestu kako bi razmijenili svoja znanja o ekonomiji i dali doprinos njenom poboljšanju. Projekt ima za cilj da unaprijedi njihove vještine u timskom radu, govorničkim vještinama, te vještinama prezentacije.
Kao partner je odabrana transportna kompanija Mega-Trans d.o.o. iz Visokog, koju su učesnici imali priliku posjetiti i upoznati se sa njenom djelatnošću, organizacijom poslovanja, procedurama u radu, te stvoriti kompletnu sliku o procesu kretanja robe od proizvođača do krajnjeg korisnika.
„Uvijek rado podržavamo projekte u obrazovanju i bilo nam je zadovoljstvo pokazati učenicima kako u praksi izgleda ono o čemu u uče i učiniti ih spremnijima za tržište rada. Imali smo priliku učenicima ekonomskih i saobraćajnih škola pokazati procedure vezane za uvoz, izvoz i transport, objasniti im izazove sa kojima se susreću transportne i logističke kompanije, od običnih i svakodnevnih pa do onih složenijih,“ objašnjava direktorica preduzeća Mega-Trans d.o.o. Nermina Ćuprija.
Adnan Mević, projektni menadžer Centra za promociju civilnog društva (CPCD), kaže kako ovaj inovativni projekat CPCD provodi u partnerstvu sa još pet institucija i organizacija iz više zemalja i kako je njegov glavni cilj promocija učenja kroz praksu, koje u našoj zemlji još uvijek nije dovoljno zastupljeno. „Privredna društva trebaju radnu snagu koja će biti sposobna za rad neposredno po izlasku iz srednje škole, a ovo je prilika da pokrenemo priču o inovativnim preduzećima za vježbu u našoj zemlji“, ističe Mević.
Na samom događaju će srednjoškolci iz šest zemalja biti podijeljeni u pet grupa unutar kojih će razgovarati o marketinškom planu za partnersko preduzeće, razmotriti informacije koje su dobili, uporediti ono što su zabilježili prilikom posjete, te pripremiti multimedijalne prezentacije koje će predstaviti žiriju. Ovim se ujedno ostvaruje i sekundarni cilj projekta – stvaranje svojevrsnog mosta među mladima EU i Zapadnog Balkana koji će se dalje razvijati u partnersku mrežu.
Practice Enterprise Network (PEN) Worldwide je svjetska asocijacija preduzeća za praksu, odnosno preduzeća koja pružaju srednjoškolcima priliku da steknu praktična iskustva u poslovima za koja se spremaju. Njen izvršni direktor Scott Mitchell podsjeća kako je Bosna i Hercegovina u procesu reforme obrazovanja u kojoj će značajno mjesto zauzimati dualno obrazovanje: „Sistem dualnog obrazovanja se odavno koristi u drugim zemljama širom svijeta i nadam se da će zaživjeti i u Bosni i Hercegovini.“
Današnjem događaju je prisustvovala i ministrica obrazovanja i nauke Federacije BiH Jasna Duraković koja je u poruci učesnicima istaknula kako je obrazovne institucije, udruženja poslodavaca i preduzeća ozbiljno shvataju izazov sticanja prakse kroz rad, te kako je Balkan Youth Challenge sjajan primjer aktivnosti u tom cilju.