AJNA JUSIĆ: “Zaboravljena djeca rata” će imati ključnu ulogu u provođenju novog Zakona o civilnim žrtvama rata

    Udruženje Zaboravljena djeca rata bavi se pravima “djece rođene zbog rata”, odnosno djece koja su rođena kao posljedica ratnog seksualnog nasilja a koja su ostala u sjeni rata i poraća, nevidljiva i neprepoznata kao vulnerabilna kategorija djece. Predsjednica ovog udruženja i prepoznatljivo lice borbe za prava zaboravljene djece rata je Ajna Jusić, sa kojom razgovaramo povodom donošenja novog Zakona o civilnim žrtvama rata.

    OBJAVI.BA: Vaše udruženje postoji od 2015. godine. Zašto je danas ono naročito aktuelno u kontekstu donošenja novog Zakona o civilnim žrtvama rata u BiH?

    JUSIĆ:  Udruženje „Zaboravljena djeca rata“ očekuje da će naše učešće biti od ključnog značaja u procesu formiranja komisije za utvrđivanje posebne kategorije civilnih žrtava rata u okviru novog Zakona koji je nedavno usvojen za prostor Federacije Bosne i Hercegovine. Naše učešće će biti ključno zbog neposrednog iskustva majki i djece, na šta će udruženje ukazati različitim metodama zagovaranja.

    OBJAVI.BA: Novi zakon navodno donosi značajna poboljšanja kad je u pitanju tretman civilnih žrtava rata. Šta je sa tzv. zaboravljenom djecom i njihovim pravima?

    JUSIĆ:  Da, Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata u Federaciji Bosne i Hercegovine, kreiran je nakon Zakona o civilnim žrtvama rata Brčko Distrikta, a na snagu stupa 01. 01. 2024. godine.  Ova dva Zakona veže presedan na nacionalnom i međunarodnom nivou činjenicom da su prepoznata djeca rođena kao posljedica ratnog seksualnog nasilja odnosno djeca posebnih kategorija civilnih žrtava rata. To je važan pomak. Značajno je istaći da stupanjem na snagu Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata, preživjele i njihova djeca više neće imati krajnji rok da se prijave za korištenje svojih prava, a djeca rođena zbog rata će se, također moći prijaviti neovisno od statusa majke.

    OBJAVI.BA: Kakav je bio dosadašnji tretman i kakve su bile njegove implikacije na zaboravljenu djecu rata?

    JUSIĆ:  S obzirom na to da se djeca rođena zbog rata tek sad – 30 godina po završetku rata – prepoznaju kao posebna pravna kategorija, propustila su različite stipendije i beneficije tokom školovanja koje su imala djeca ratnih invalida i palih boraca, kao i djeca iz nekih drugih kategorija. To će se do neke mjere pokušati nadomjestiti ovim Zakonom, u vidu olakšica pri zapošljavanju i stambenom zbrinjavanju koje im pripadaju.

    OBJAVI.BA: Šta je sljedeći korak nakon donošenja Zakona i gdje je u tome uloga Udruženja „Zaboravljena djeca rata“?

    JUSIĆ: Komisija za utvrđivanje statusa preživjelih seksualnog nasilja u ratu i djece rođene zbog rata, sastavljena od stručnjaka i stručnjakinja iz oblasti psihologije i prava, biće oformljena 60 dana nakon stupanja na snagu Zakona. Udružene preživjele i djeca rođena zbog rata ističu značaj senzibilisanja članova i članica komisije, kako bi se obezbijedila empatija i razumjevanje prilikom obrade zahtjeva. U tome je iskustvo majki i djece koje okuplja naše udruženje sigurno neprocjenjivo.

    OBJAVI.BA: Osim djelovanja na provođenju novog Zakona, koje su ostale aktivnosti i u kojim će sve pravcima djelovati vaše Udruženje?

    JUSIĆ: Na Trećem zatvorenom forumu sa preživjelim i djecom, udruženje “Zaboravljena djeca rata”, odlučilo je o narednim koracima zagovaranja dosljedne implementacije Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata u Federaciji Bosne i Hercegovine i Brčko Distikta. Putem konsultativnih sastanaka, radiće se na jačanju saradnje sa udruženjima u Federaciji BiH, koja su do sada bila aktivna u procesu dodjeljivanja statusa civilnim žrtvama rata. Namjera udruženih preživjelih i djece, jeste informiranje civilnih žrtava rata koje trenutno ostvaruju ovaj status, a posebno onih žena koje su rodile djecu kao posljedicu ratnog seksualnog nasilja.

    Osim toga, “Zaboravljena djeca rata” će pobošljati i konkretizovati saradnju i sa centrima za socijalni rad, kako bi se osiguralo da socijalni radnici i radnice usvoje potrebnu edukaciju i senzibilizaciju za postupanje sa djecom rođenom zbog rata. Organizovaćemo sastanke sa predstavnicima/ama kantonalnih ministarstava, u svrhu senzibilizacije predstavnika/ca izvršnih vlasti. Biće im predstavljeni i specifični programi usmjereni na djecu rođenu iz čina ratnog seksualnog nasilja.

    OBJAVI.BA: Dakle, da za kraj naglasimo ono bitno – uz brojne druge novine u odnosu na zakon iz 1999. godine, ovaj Zakon je jedinstven u svijetu po tome što prepoznaje djecu rođenu zbog rata i ostavlja im doživotnu mogućnost prijavljivanja radi ostvarivanja njihovih prava?

    JUSIĆ: Upravo tako. Zato Udruženje “Zaboravljena djeca rata” pozdravlja donošenje novog Zakona u Federaciji, a aktivno će zagovarati učešće preživjelih i djece u planiranju njegove implementacije, kako bi se nakon 30 godina, najzad osiguralo ravnopravno tretiranje djece rođene zbog rata u BiH, ali i u svijetu.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...