BORANKA: Prva sveobuhvatna inicijativa za pošumljavanje područja pogođenih požarima

    U organizaciji Saveza izviđača Federacije Bosne i Hercegovine zvanično je predstavljen projekt BORANKA, prva sveobuhvatna inicijativa za pošumljavanje područja u BiH pogođenih šumskim požarima.

    Nakon uspješne realizacije u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, gdje su volonteri posadili stotine hiljada stabala, BORANKA stiže u Bosnu i Hercegovinu kako bi okupila građane, institucije i privatni sektor u zajedničkoj obnovi uništenih šumskih ekosistema. BORANKA je svojevrsna regionalna spona ka zajedničkom cilju – obnovi prirode i većoj svijesti o važnosti zaštite okoliša.

    “Klimatske promjene sa svim svojim posljedicama od ekstremnih vremenskih nepogoda do učestalih šumskih požara zahtijevaju neodložne odgovore. Projekt BORANKA predstavlja važan odgovor na te izazove. Ovdje ne obnavljamo samo šume, već gradimo održivu budućnost kroz edukaciju mladih generacija. Kada djeca i omladina vlastitim rukama sade stabla, postaju svjesni kako njihove akcije stvaraju stvarne promjene u zaštiti prirode,” ističe Nermin Zagorčić, predsjednik Saveza izviđača Federacije BiH.

    BORANKA se fokusira na kritična područja u šest kantona FBiH, s ciljem da se u naredne dvije godine posadi više od 50.000 sadnica autohtonih vrsta drveća, borova, hrastova i bukvi. Paralelno s akcijama sadnje, planiraju se edukativne radionice u 40 osnovnih i srednjih škola, koje će mladima približiti uzročno-posljedične veze klimatskih promjena.

    Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvtske prenio je svoja iskustva kolegama i kolegicama iz BiH, naglašavajući:

    “U Hrvatskoj smo zahvaljujući BORANKI uspjeli uključiti više od 15.000 volontera koji su posadili 300.000 stabala. Najveći uspjeh vidimo u tome što je 72% učesnika nastavilo volontirati u ekološkim projektima. Sličnu transformaciju želimo postići i u Bosni i Hercegovini.”

    Emil Balavac, ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona, te Ana Buljubašić, direktorica Fonda za zaštitu okoliša HNK, podržali su ovaj projekat, pri čemu je ministar naglasio da je ovo važan iskorak ka obnovi prirode i jačanju ekološke svijesti među građanima, posebno mladima.

    Direktorica Šumarstva Srednje Neretvanskog, Mirhana Tuzlaković, zaključila je:

    “Pošumljavanje je ključan korak u obnovi naših šuma, posebno u kontekstu činjenice da je čak 28% površine šuma i šumskog zemljišta u Hercegovini više puta stradalo u požarima. Upravo zato je stručna podrška od presudne važnosti – od izbora odgovarajućih vrsta sadnica do pravilne sadnje i njege. Struka stoji iza svake sadnice jer želimo da se nove šume ne samo obnove, već i dugoročno očuvaju.”

    Svi zainteresirani pojedinci, škole, kompanije i institucije mogu podržati akciju na više načina – finansijskim doprinosima za sadnice, organizacijom logističke podrške ili direktnim učešćem u pošumljavanju koje će započeti već u jesen 2025. godine.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...