Azra Mehmedović, poznata i kao DJ Razijan, sa svojim pratiteljima i pratiteljicama na društvenim mrežama nesebično dijeli znanje o i savjete o mentalnom, seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Ovoga petka, za naš portal donosi svoju priču o suočavanju sa digitalnim nasiljem, a njene savjete možete pronaći i na njenom Instagram profilu.
Kad se osvrnem na svoje srednjoškolske dane, sjećam se kako sam, kao i mnogi drugi, tek počinjala graditi sliku o sebi. Ipak, ti dani nisu bili samo bezbrižni. Vršnjačko nasilje bilo je dio mog odrastanja. Isprva su to bila podbadanja i ruganja, a ponekad čak i fizičko nasilje. Mislila sam da će se stvari promijeniti s vremenom, da ćemo odrasti, postati empatičniji i svjesniji. Nažalost, nasilje je samo promijenilo oblik. Danas se zove digitalno nasilje, i može biti još brutalnije.
Kako je sve počelo?
Kad sam se odlučila posvetiti edukaciji o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, bila sam svjesna da se bavim temom koja nosi određene stigme. Ali ono što me iznenadilo bila je količina mržnje koju sam dobila zbog toga. Na društvenim mrežama redovno dobijam poruke poput:
- “Kad ćeš imati vremena za privatnu sesiju sa mnom?”
- “Naporna si!”
- “Samo misliš o seksu.”
Muškarci često pogrešno shvate moju poruku i misle da govorim direktno njima. Žene, s druge strane – one koje bi trebale biti podrška drugim ženama – često me kritikuju. Govore da nisam stručna, da sam dosadna ili čak neozbiljna. Sve to samo zato što želim razbiti tabue i pomoći mladim ljudima da razumiju svoje tijelo i brinu o svom zdravlju.
Zašto to radim?
Zato što vjerujem da svaka mlada osoba ima pravo na tačne informacije i siguran prostor za učenje o svom tijelu, zdravlju i odnosima. Tabui oko seksualnog i reproduktivnog zdravlja nas ne čine sigurnijima – naprotiv, neznanje nas može ugroziti. Kada otvoreno govorimo o ovim temama, pružamo ljudima mogućnost da donose informisane odluke. A to je mnogo važnije od bilo kakvog negativnog komentara koji dobijem.
Kako se nosim s mržnjom?
Jedna od najvažnijih lekcija koje sam naučila jeste da tuđa mržnja ne definiše ko sam ja. Mržnja često dolazi iz neznanja, nesigurnosti ili straha. Ti komentari više govore o onima koji ih pišu nego o meni. Kad pročitam ružan komentar, umjesto da ga uzmem srcu, pitam se: šta to govori o toj osobi? Potom nastavim raditi ono što volim. Jer svaki put kad podijelim koristan savjet ili razbijem neki mit, znam da pomažem nekome.
Evo nekoliko fraza koje sam naučila preoblikovati:
- “Naporna si!” – Možda za one kojima nije stalo, ali za one kojima trebam, znam da sam podrška.
- “Promiskuitetna si!” – Ne, samo govorim o zdravlju, sigurnosti i edukaciji.
- “Misliš samo o seksu.” – Ne, mislim o tome kako mladi mogu biti sigurni, informirani i sretni.
Ako ste ikada bili meta nasilja, posebno online, znajte da niste sami. Prijavite nasilje, blokirajte negativne ljude i zapamtite: njihove riječi ne umanjuju vašu vrijednost. Ako ste se ikada našli u situaciji da ostavite ružan komentar, zapitajte se – kakav trag ostavljate? Riječi imaju moć, i jednom izrečene, ne mogu se povući. Ja biram ljubav prema sebi i onome što radim. Biram da budem glas za one koji se boje pričati. Tabui ne pomažu nikome. Ako nećemo mi govoriti o važnim temama, ko će? Zato pozivam vas da budemo zajednica koja podržava, a ne osuđuje. Jer zajedno možemo graditi svijet u kojem ćemo se osjećati sigurnije i slobodnije. Hvala vam što ste ovdje i što birate ljubav.
Šta vi birate danas?