Da se svijest o zaštiti prirode mijenja svjedoče mnogobrojne akcije čišćenja obala rijeka, šuma, ulica. Jedna od takvih održana je 8. oktobra u Prijedoru. No, ono što ju čini malo drugačijom je da su ovaj put mladi iz dvije poprilično geografski udaljene zajednice – Prijedora i Mostara – okupljeni oko ideje čišćenja i uređivanja obale rijeke Sane sudjelovali u ovoj akciji. Kako kažu iz Čuvara Sane – odrađeni su poslići koji “život znače” – prelakirane su sve klupe, obnovljen dio štafli, postavljene dvije nove klupe i ofarbana oba mosta na prijedorskom Bereku. Na ovu temu razgovarali smo sa Mateom Jandrić, Prijedorčankom koja pohađa United World College u Mostaru.
OBJAVI.BA: Možete li nam reći nešto više o tome ko su učesnici i učesnice ove akcije čišćenja i uređivanja u Prijedoru?
MATEA JANDRIĆ: U akciji su učestvovali učenici UWC škole, Anja Bukarić, Nassim El Amkari, Laurențiu Luca Govoreanu, Sarah Ema Kadunić, Miriam Dobrotova i ja. U Prijedoru su domaćini bili volonteri Čuvara Sane – Ognjen Savić, Jovan Jojić, Teodora Šormaz, Amir Avdi, Kristijan Katana, Dragan Ratković, Milan Sadžak, te učenica Gimnazije Sveti Sava iz Prijedora, Teodora Kovačević.
OBJAVI.BA: Ko je inicirao ovu akciju?
MATEA JANDRIĆ: Inicijativa za akciju je došla sa moje strane, kao učenice UWC škole u Mostaru, koja je organizovala Projektnu Sedmicu u mom gradu. Kao bivša učenica Gimnazije Sveti Sava Prijedor, želja da predstavim svoj grad internacionalnim učenicima, ali i na da neki način doprinesem svojoj lokalnoj zajednici dovela me do toga da kontaktiram “Čuvare Sane”. Iz pozitivnih dosadašnjih iskustava sa njima znala sam da će akcija biti uspješna. Imala sam sreće da se Milan odazvao mom pozivu u ime Čuvara Sane i predložio koji dio obale Sane je prioritetno urediti u ovom trenutku.
OBJAVI.BA: Koliko biste rekli da su mladi svjesni potrebe zaštite okoliša, bez obzira je li u pitanju naša zajednica ili neka dalje od našeg mjesta života?
MATEA JANDRIĆ: Iz mog iskustva rekla bih da sve zavisi. Vidjela sam pojedince, pogotovo u UWC zajednici, koji su opsjednuti zaštitom okoliša da to pomalo izgleda ekstremno, ali vidim i omladinu koja uopšte ne obraća pažnju na prirodu koja ih okružuje. Rekla bih da je najviše onih u sredini, koji imaju zdrav odnos prema zaštiti životne sredine i njeguju vrijednosti zaštite okoliša. Takvih je srećom i najviše. Voljela bih da istaknem da su mladi iz zemalja EU kao i sa Dalekog istoka najviše svjesni potrebe za zaštitom okoline. Smatram da to ima veze sa strogim kaznama u slučaju nepoštivanja pravila za očuvanje prirode, ali i sa kvalitetnom edukacijom o važnosti čuvanja okoline od ranog doba.
OBJAVI.BA: Da li su u planu neke nove akcije ovog tipa?
MATEA JANDRIĆ: Nažalost zbog gustog školskog rasporeda, ali i limitirajućih financijskih uslova, ne vjerujem da ćemo u ovoj školskoj godini imati priliku ponovo da sarađujemo sa Čuvarima Sane u nekoj akciji. Kako sam ja završna godina srednje škole i sljedeće godine počinjem pohađati, nadam se da će biti inicijativa od strane drugih učenika da ponove ovu divnu saradnju. U svakom slučaju, u sklopu školskih aktivnosti definitivno ćemo doprinositi lokalnoj zajednici Mostara. Trenutno nam je naglasak na volontiranju u područjima zahvaćenim poplavama u našoj neposrednoj blizini.