Nadomak Prijedora, u selu Kevljani, u organizaciji Mosta Mira od 2009. godine održava se niz događaja koji za fokus imaju mir i umjetnost, arhitekturu, demokratiju, mlade. Svi oni su usmjereni ka izgradnji mira u ovoj regiji ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Izgradnja mira često zvuči poprilično apstraktno i pomalo nedostižno. Kako se gradi mir? Šta su osnovne potrebe pri izgradnji mira? Pitanja se nižu… U ovim aktivnostima sudjelovala sam u više navrata, a prije sedam godina sjećam se da sam pod utiscima svega što smo slušali i slušale napisala: “Kroz ovaj projekat shvatila sam da, bez obzira na sve podjele i probleme u našim zajednicama, možemo uzeti danas u svoje ruke. I to je važno.” Mir se, dakle, gradi kroz mlade i njihovu svijest o moći koju imaju u društvenim promjenama. Ovo je neumorni tim Mosta Mira shvatio već 2009. godine, a iskustva osoba koje su bile dijelom njihovih projekata u proteklim godinama mahom su opisana kao transformativna.
Ovogodišnja Ljetna škola o izgradnji mira i ljudskim pravima okupila je mlade osobe koje dolaze iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. Krajem prošlog mjeseca učesnici i učesnice istraživale su, između ostalog, načine promocije dijaloga, politike sjećanja u Prijedoru, ali i kako razviti vještine kritičkog razmišljanja. Neki od predavača i predavačica na ljetnoj školi uključuju Giovannija Scotta, Refika Hodžića, Goranu Ognjenović i Heleen Touquet. Jedan od predavača je i Kemal Pervanić, osoba koja stoji iza kompletne organizacije Mosta Mira od samog početka.
Sve osobe koje sudjeluju u projektima Mosta Mira za zadatak dobiju napisati kratki osvrt, u bilo kojoj formi, na svoje iskustvo u projektu. Njihova iskustva mahom su uvjetovana mjestima iz kojih dolaze, disciplinama kojima se bave ili žele da se bave, ali i ličnim shvatanjem mira, umjetnosti i sjećanja.
Donosimo isječke nekih od opažanja učesnika ovogodišnje škole, a sve blogove možete pročitati na društvenim mrežama Mosta Mira.