Azra Mehmedović, poznata i kao DJ Razijan, sa svojim pratiteljima i pratiteljicama na društvenim mrežama nesebično dijeli znanje o i savjete o mentalnom, seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Ovoga petka za naš portal piše o granicama i saglasnosti u seksualnim odnosima, a njene savjete možete pronaći i na njenom Instagram profilu.
Kada govorimo o mentalnom zdravlju, često zaboravljamo koliko je ono usko povezano sa našim seksualnim i reproduktivnim zdravljem. U tinejdžerskom dobu se često suočavamo sa stresom, anksioznošću i nesigurnostima koje utječu na naše odnose i percepciju sopstvene ličnosti. Vremenom naučimo koliko je važno brinuti se o svom mentalnom zdravlju kako bismo mogli ostvariti zdrave i zadovoljavajuće odnose.
Ja sam, primjerice, u tom dobu bila gojazna i često sam bila predmet izrugivanja vršnjaka, što je značajno uticalo na moje mentalno zdravlje. Osjećala sam se nesigurno i teško mi je bilo prihvatiti sebe. No, sjećam se jednog trenutka kada mi je mama pokazala film o sijamskim blizancima Born Together. Ovaj dokumentarac prati nekoliko parova sijamskih blizanaca iz različitih dijelova svijeta, istražujući njihove živote, medicinske izazove i emocionalne veze koje ih povezuju. Taj film mi je zaustavio stvaranje kompleksa i naučio me vrijednu životnu lekciju – svako od nas ima svoje borbe i vrijednost osobe nije definirana njenim vanjskim izgledom. Ovaj događaj mi je pomogao da izgradim samopouzdanje i prihvatim sebe onakvom kakva jesam.
Briga o mentalnom zdravlju pomaže nam da izgradimo samopouzdanje i samoprihvaćanje. Kada smo sigurni u sebe i svoje vrijednosti, lakše nam je komunicirati svoje potrebe i želje u seksualnim i intimnim odnosima. To znači da možemo jasnije postaviti granice i izraziti svoje osjećaje bez straha od osude ili odbijanja.
Mentalno zdravlje igra ključnu ulogu u sposobnosti ostvarivanja otvorene i iskrene komunikacije. Kada smo mentalno stabilni, lakše je razgovarati o seksualnim granicama i saglasnosti. Možemo slobodnije izražavati svoje želje i potrebe, te bolje razumjeti i poštovati želje i potrebe partnera. Ovo vodi ka zdravijim odnosima i odnosima u kojima vlada poštovanje.
Stres i anksioznost također mogu utjecati na naše seksualno i reproduktivno zdravlje. Visoki nivoi stresa mogu dovesti do smanjenog libida, problema sa plodnošću, te općeg nezadovoljstva u seksualnim odnosima. Briga o mentalnom zdravlju pomaže nam da smanjimo stres i anksioznost, što može poboljšati naše seksualno zdravlje i opće zadovoljstvo.
Kada brinemo o svom mentalnom zdravlju, imamo bolje alate za izgradnju i održavanje zdravih odnosa. To znači da možemo prepoznati i izbjeći toksične odnose, te razviti snažne i podržavajuće veze. Zdrav odnos temelji se na međusobnom poštovanju, povjerenju i otvorenoj komunikaciji – sve što je lakše postići kada smo mentalno zdravi.
Mentalno zdravlje također igra ključnu ulogu u prepoznavanju i prevladavanju trauma, one mogu imati dugoročne posljedice na naše emocionalno i fizičko zdravlje. Terapija i podrška mogu nam pomoći da se suočimo s tim, procesuiramo ih i nastavimo sa zdravim i ispunjenim životom.
Briga o mentalnom zdravlju nije samo važna za naše emocionalno blagostanje, već i za naše seksualno i reproduktivno zdravlje. Kada smo mentalno zdravi, možemo bolje komunicirati, postaviti granice, smanjiti stres i izgraditi zdrave odnose. Na taj način, mentalno zdravlje postaje temelj za cjelokupno zdravlje i sreću. Edukacija, podrška i samobriga ključni su koraci ka boljem mentalnom, seksualnom i reproduktivnom zdravlju.