Na radio je došao sa iskustvom aktiviste NCAAP. Ušao je u Guinnessovu knjigu kao voditelj najduže radijske emisije emitirane uživo, slušalo ga je po 26 miliona ljudi, a primljen je u Radijsku kuću slavnih. Slušatelji su voljeli njegov beskompromisan stav, britke replike i gledali ga kao “misaonog vođu”. On je Joe Madison, heroj ljudskih prava.
Joseph Edward Madison rođen je 16. juna 1949. godine u nama prilično poznatom američkom gradu koji se zove Dayton. Diplomirao je u St. Louisu sa dvadeset dvije godine, kao prvi u svojoj porodici koji je stekao visoko obrazovanje. Samo dvije godine kasnije našao se na čelu detroitskog ogranka NAACP (National Association for Advancement of Colored People), najveće američke organizacije za borbu za ljudska prava rasnih i etničkih manjina.
Kao lider NAACP imao je i svoj prvi medijski nastup na detroitskoj radijskoj stanici WCHB, gdje će nakon višegodišnjeg aktivističkog staža 1980. dobiti svoju prvu emisiju. Tokom karijere je promijenio nekoliko stanica u Detroitu i Philadelphiji, da bi se na kraju skrasio u Washingtonu kao glas koji se dosljedno opirao talasu konzervativizma koji je od osamdesetih godina prošlog stoljeća postao dominantan na radijskim valovima.
„Ja sam u medijima, ali nisam novinar. Ja sam aktivista i zagovornik koji ima svoj talk-show“, govorio je Madison, koji će karijeru radijskog voditelja izgraditi pod prepoznatljivim nadimkom Crni orao (Black Eagle). U svemu što je radio nikad ga nisu napustili mladalački energija i zanos aktiviste NCAAP.
Publika je voljela njegov beskompromisni stil, uživala u njegovim brutalnim replikama i podržavala njegove lične kampanje poput one kada je štrajkovao glađu zbog pokušaja Republikanaca da ospore federalni zakon o glasačkim pravima. Štrajk je prekinuo krajem januara 2022. kada je sporni zakon „pao“ u Senatu, ali je zbog njega sa 88 kilograma spao na 74, i vratio mu se rak za kojeg je mislio kako je stvar prošlosti.
Rad na radiju je nazivao „ostankom na bojnom polju“, te od njega nije odustajao ni tokom borbe sa rakom prostate koji mu je otkriven 2009. godine. Tad je bio tek prešao na internetsko emitiranje putem servisa SiriusXM, a emisiju mu je pratilo zapanjujućih 26 miliona slušatelja! O njegovoj energiji i istrajnosti dovoljno govori i podatak da će uprkos borbi sa rakom 2015. godine ući u Guinnessovu knjigu rekorda sa najdužim programom uživo koji je neprekidno trajao čak 52 sata i tokom kojeg je prikupljeno 250,000 dolara za Smithsonian muzej afroameričke historije i kulture.
U njegovoj emisiji je bivši američki predsjednik Barack Obama izjavio da se vakcinisao protiv koronavirusa i pozvao afroameričku zajednicu na vakcinaciju, kod njega je savjetnica Donalda Trumpa Omarosa Newman priznala da Trump mobinguje žene u svojoj administraciji, on je aktualizirao temu gentrifikacije, odnosno potiskivanja crnaca iz njihovih naselja, on je najglasnije govorio o policijskom nasilju nad tamnoputim ljudima, te se pritom izdigao iz pozicije radijskog vođe do statusa, kako su ga često opisivali, „misaonog vođe“.
„Uvijek sam sebe smatrao kao nekog kome je jasno kako jedan čovjek može napraviti razliku. Zato uvijek pitam slušatelje: ‘Šta ćeš ti uraditi u vezi sa tim?‘“, govorio je Madison.
Poticao je slušatelje na aktivizam i dijalog, ali je zadržavao pravo i da ih prekine: “Ako me slušatelj zove da bi iznosio dezinformacije ili namjerno rekao takvo nešto, ljudi se neće sjećati njega nego će se sjećati kako su to čuli u mojoj emisiji.“
Joe Madison je umro prije dvije sedmice, 31. januara 2024. godine u svom domu u Washingtonu. Ostaće upamćen kao jedan od najutjecajnijih radijskih voditelja na svijetu koji je aktivizam i borbu za ljudska prava vidio kao sistem uzajamne podrške – što više govorite drugima i motivišete ih, to će više oni motivirati vas.