I ovog petka nastavljamo sa stalnom rubrikom u kojoj naša Alme Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinje psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovara na vaša pitanja.
Sve ono što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem možete i dalje nastaviti da šaljete na storyje Objavi.ba i Facebook stranicu Psihoterapija Alma N. Sisic.
Danas objavljujemo nova dva odgovora iz grupe pitanja koja ste poslali, a s narednim pitanjima i odgovorima vidimo se u naredni petak, 2. februara.
Pitanje br. 81
Dobro veče! Moja kćerka ima 19 godina i granični poremećaj ličnosti.
Mene to jako muči i osjećam se jako loše kao majka jer tu dijagnozu dobiju ljudi koji su imali loše roditelje. Osjećam se jako loše i postavljam sebi pitanje jesam li uopšte zaslužila da budem majka, a ima toliko boljih žena od mene a ne mogu imati dijete. Trudila sam se da budem dobra i volim je najviše na svijetu, ali eto, valjda to nije bilo dovoljno.
Hvala Vam što ste tu za nas.
Odgovor:
Draga čitateljice,
hvala vama na pitanju i iskrenom dijeljenju svog sadržaja, ali i povjerenju. Vjerujem da bi svaki roditelj mogao naći kod sebe neku pogrešku u vezi sa odnosom prema djeci i viđenju sebe kao roditelja. Zato je u redu da težimo da budemo dovoljno dobri roditelji jer je prosto nemoguće biti idealan roditelj. Navodite da osjećate krivicu zbog stanja vaše kćerke, a s tim u vezi danas se još uvijek ne zna šta uzrokuje granični poremećaj ličnosti.
Postoje mnoge teorije, međutim, samo o mogućim uzrocima graničnog poremećaja ličnosti. Većina stručnjaka se slaže da se uzrok mora potražiti u cjelokupnoj životnoj istoriji osobe. Naime, uzrok se najverovatnije može pripisati spletu bioloških, genetskih faktora, zatim socijalnih (načina na koji je osoba u ranom djetinjstvu uspostavljala svoje prve relacije sa roditeljima kao i sa drugom djecom) i psiholoških (temperament koji oblikovan sredinom u kojoj je osoba odrastala, kao i naučeni koping mehanizmi). Odavde možemo zaključiti da nije dovoljan jedan faktor za nastanak poremećaja, već kompleksno, isprepletano djelovanje svih navedenih faktora.. Možete podijeliti sa kćerkom vaša osjećanja u vezi sa tim i isto tako biti tu ukoliko joj bude potrebna vaša pomoć i angažman, jer zdrav odnos i ljubav ne stvaraju rane. Ukoliko imate dodatna pitanja, slobodno se obratite.
Vaša Alma
Pitanje br. 82
Poštovana Alma,
već neko vrijeme imam problem sa nesanicom. Možete li mi dati neki savjet kako bi je mogla prevazići. Hvala unaprijed.
Odgovor:
Draga čitateljice, hvala na pitanju.
Ukoliko niste pristalica lijekova, a niste pomenuli da li ste se već javljali ljekaru za pomoć oko ovog problema, niti da li ste nekada uzimali lijekove u tom cilju, možete pokušati sa biljnim preparatima kojih ima mnogo, a pomažu u opuštanju i regulisanju sna. Takođe, neophodna je relaksacija pred spavanje, dakle, bavljenje stvarima koje vas opuštaju kako biste lakše utonuli u san, ili uzimanje lagane hrane ili napitaka (toplo mlijeko, blagi čajevi) koji neće dodatno razdraživati vaš organizam pred period odmora. Ukoliko ste pušač, istraživanja takođe pokazuju da nikotin djeluje na ometanje procesa uspavljivanja, pa i o tome treba voditi računa. Možda će neke izmjene u pravcu zdravijeg načina života barem djelimično doprinjeti rješavanju ovog problema. Ukoliko to ne bude dovoljno, želim da vas ohrabrim da se javite psihoterapeutu kako bi zajedno kroz psihoterapijski proces došli do mogućih uzroka koji izazivaju nesanicu kod vas, ili da se javite ljekaru radi medikamentozne terapije.
Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.
Vaša Alma