Piše: James Angelos, POLITICO
Najviši njemački sud je u utorak podržao ukidanje finansiranja ekstremne desničarske političke stranke novcima poreznih obveznika, izričući presudu koja će sigurno rasplamsati polemiku u državi oko toga koji bi se pravni koraci trebali poduzeti kako bi se obuzdala krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD).
U ovoj krucijalnoj presudi Ustavni sud je utvrdio kako se finansiranje marginalne ekstremističke stranke Domovina (Die Heimat) iz budžetskih sredstava može ukinuti jer ova stranka „pokazuje prijezir prema slobodnom demokratskom poretku“ i zalaže se za zamjenu njemačke demokratije autoritarnom državom zasnovanom na nacističkim predodžbama o rasističkoj „narodnoj zajednici“.
Šta učiniti sa AfD-om?
Ovo će sigurno intenzivirati ostrašćenu debatu u Njemačkoj o tome da li se trebaju poduzeti pravni napori u cilju suprotstavljanja AfD-u. Političari već sedmicama nabacuju mogućnost potpune zabrane djelovanja ove stranke. Odluka Ustavnog suda sada pokreće raspravu oko mogućeg ukidanja njenog finansiranja državnim novcem.
Premijer Bavrske Markus Söder je u intevjuu njemačkom listu Handelsblatt uoči presude kazao kako ona može biti „recept za AfD“.
Rasprava o tome šta treba učiniti sa AfD-om se znatno pojačala otkako su se ranije ovog mjeseca pojavili napisi o tome kako su članovi ove stranke prisustvovali tajnom sastanku desničarskih ekstremista u hotelu u blizini grada Potsdama na kojem se raspravljalo o „master planu” o masovnoj deportaciji stranaca i “neasimiliranih građana”. Mnogi u Njemačkoj su ovo uporedili sa sličnim planovima koje su pravili nacisti.
Ovo otkriće je izazvalo ogromne proteste protiv desnog radikalizma i AfD-a. Samo prošlog vikenda stotine hiljada demonstranata izašlo je na ulice u gradovima širom Njemačke. U Berlinu su se demonstranti okupili ispred Bundestaga skandirajući: “Cijeli Berlin mrzi AfD!”
Iako AfD postaje sve ekstremnija, istraživanja javnog mijenja pokazuju njen rast. Trenutno uživa podršku 23 posto birača, a vodeća je u tri savezne države na prostoru bivše Istočne Njemačke koje u septembru očekuju izbori.
Izazov ustavnih ograničenja
Njemački ustav dugo je dopuštao zabranu stranaka koje „nastoje potkopati ili ukinuti osnovni demokratski poredak“, a 2017. godine je ustav izmijenjen kako bi se omogućilo ukidanje državnog finansiranja za takve stranke. Odluka od utorka označava prvi put da je ova odredba zakona provedena u praksu.
Pravna mogućnost zabrane ili ukidanja finansiranja neke stranke ima korijene u njemačkoj nacističkoj prošlosti. U svojoj presudi od utorka, sud se pozvao na pojam Njemačke kao “militantne demokracije”, grubi koncept koji znači da država ima zakonska sredstva da ograniči slobode autoritarnih stranaka kako bi ih spriječila da zloupotrijebe instrumente demokracije za osvajanje vlasti.
No, zakonske prepreke za zabranu ili smanjenje državnog finansiranja stranaka su i dalje veoma visoke. Tako je prije sedam godina najviši njemački sud odlučio da ne zabrani NPD, tvrdeći da je ta stranka, iako ima namjeru podrivanja demokratije, toliko marginalna da nema šanse da to i učini.
Na izborima 2021. godine je NPD toliko loše prošla na saveznim izborima da je izgubila pravo na finansiranje iz budžeta. Ali, prije toga je iz budžeta primala prilično velike iznose pa je 2016. dobila čak 1.1 milion eura. Odluka Ustavnog suda znači da u idućih šest godina ne mogu računati na ovaj vid finansiranja.
„Čak i ako ustavne prepreke za buduće postupke ostanu visoke, imamo i druge instrumente za zaštitu naše demokratije“, kazala je njemačka ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser nakon presude.
No, mnogi mejnstrim političari strahuju i kako bi svaki pokušaj da se AfD zabrani ili da se ograniči njegovo finansiranje bila teška taktička greška koja bi samo poslužila jačanju ove stranke. Prema njima, to bi omogućilo njenim liderima da prikažu svoje protivnike kao one koji bi da zabrane demokratsku volju AfD-ovih glasača.