PSIHOLOG ODGOVARA PETKOM: Okružite se pozitivnim ljudima

    Dragi naši, nastavljamo s našom stalnom rubrikom za koju kontinuirano pristiže sve veći broj vaših pitanja našoj Almi Nuhić-Šišić, dipl. psihologinji i psihoterapeutkinji psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji.

    Kao i do sada, svoja pitanja možete da šaljete na storyje CPCD-a, Objavi.ba i Facebook stranicuhttps://www.facebook.com/psihoterapijaalma, pri čemu vam redakcija Objavi.ba garantuje anonimnost.

    Ovoga petka objavljujemo tri nova pitanja i odgovore, a naredna – narednog petka 22. septembra.

    Foto: Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji

    Pitanje br. 43

    Iz vanbračne zajednice sa narcisoidnom osobom imam zajedničko dijete, godinu nakon razlaza on se oženio, dijete ne viđa i djeluje kao da je sve bila lažna ljubav koja je trajala 10 godina. Uslov je bio da ostanemo skupa da poštujemo pravila i naredbe njegove vulgarne i posesivne majke! On je hronično pio i na sudu je odbijao odgovornost da plaća alimentaciju, donio je Kur’an, izvadio tu svetu knjigu na ročištu, a samo tako je izmišljao i patološki lagao o meni i mojoj porodici! Relativno sam mlada, 33 g., imam potrebu za partnerom i molim za savjet. Kako prepoznati pravog i kako krenuti nakon traumatiziranog odnosa sa narcisom?

    Odgovor:

    Svaki prekid je težak, a posebno kada prekidate sa osobom koja je narcisoidna jer izlazite iz ovog odnosa sa razbijenom slikom o sebi, narušenog samopouzdanja i pomiješanih emocija. Izmučeni od borbe, nakon svega ne znate kuda bi i kako dalje. Mnoge osobe tek u terapijskom radu uspiju izraziti svu tu količinu davno potisnute ljutnje i skinuti teret sa sebe kako bi mogli nastaviti dalje. Zadržavanjem tuge, ljutnje i svih osjećaja koji se javljaju u ovom procesu, i dalje ostajete vezani za tu osobu. Zato je toliko važno puštati to polako van i odtugovati.

    Ako se osjećate dobro, ugodno, prihvaćeno u društvu osobe koja bi mogla biti potencijalni partner, tada možete da počnete sa upoznavanjem te osobe na dubljim razinama, važno je da znate da ste vi ta osoba koja će odlučiti da li je neko pravi za vas. Ja vam mogu preporučiti rad na sebi kroz psihoterapiju jer nakon razvoda potrebno je vremena za oporavak, strpljenja prema sebi i rad sa stručnom osobom da bi se vratili na svoje noge. Ukoliko de odlučite, javite se na na FB stranicu Psihoterapija Alma N.Šišić

    Vaša Alma

    Pitanje br. 44

    Poštovana, već duži vremenski period sam bez posla i zbog toga se veoma loše osjećam, odnosno osjećam se manje vrijednom, tim više što sam godinama radila i brinuli se o sebi. Kako sebi mogu pomoći?

    Odgovor:

    Nedostatak samopoštovanja i samopouzdanja u korijenu su brojnih problema u životu, a posebno se osjeti u stresnim situacijama sa kojima je teško izboriti se – u vašem slučaju kada ste ostali bez posla. Ljudi s niskim samopoštovanjem nesigurni su u sebe, previše su samokritični, a često ih prati i osjećaj krivice.

    Kako sebi možemo pomoći? Tako što donesemo odluku da ćemo promijeniti loše navike, negativno ponašanje i ograničavajuća uvjerenja. Bilo bi dobro da za razliku od nalaženja sopstvenih nedosatataka zapišete svoje dobre osobine, postupke koje ste uradili, pomogli drugima, itd. Na ovaj način da sa dosadašnjeg negativnog vrednovanja sebe fokus prebacite na pozitivno vrednovanje. Okružite se pozitivnim ljudima i ne dopustite da vas kritika drugih zaustavi ili omete u ostvarenju vaših ciljeva. Budite otvoreni za ideje koje bi vam mogle pomoći u nekim novim edukacijama koje bi vam omogućile lakši pronalazak posla. A ako ne možete krenuti naprijed sami, obratite se stručnjaku koji vas može voditi putem samopouzdanja. Psihoterapeut vam može u tome pomoći radeći s vama na podizanju vlastite slike o sebi. Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.

    Vaša Alma

    Pitanje br. 45

    Poštovana, možete li mi objasniti šta je PTSP jer su mom suprugu dali tu dijagnozu?

    Odgovor

    Posttraumatski stresni poremećaj, ili skraćeno PTSP je odgođena reakcija na traumatski događaj. Tipični traumatski događaji su ozbiljne nesreće, rat, zarobljeništvo, fizička i seksualna zlostavljanja, kao i suočavanje s dijagnozom teške bolesti. Kada govorimo o simptomima ovog poremećaja, one se manifestuju u vidu noćnih mora, sjećanja na traumatski događaj koja se ponavljaju. Osobe s PTSP-om izbjegavaju unutrašnje ili vanjske podražaje povezane sa traumom. Takvo izbjegavanje može dovesti do emocionalne otupjelosti ili odvojenosti. Takođe se može javiti ljutnja, nesanica, smanjena koncentracije, osjećaj opasnosti, negativne emocije i razmišljanja.

    Osjetljivost osobe – subjektivni doživljaj i percepcija stresnog događaja uz mogućnost nošenja s nastalim problemom, igraju najvažniju ulogu u nastanku ovog poremećaja i intenziteta simptoma. U nekim slučajevima smetnje se spontano izgube, a u tome pomaže ranija pripremljenost na potencijalni stresor te podrška okoline nakon izloženosti stresoru.

    Vjerujem da vaš suprug u vama ima punu podršku, što je jako važno za njegov oporavak, no ukoliko simptomi ni nakon šest mjeseci ne nestanu, tada bi bilo dobro uključiti medikamentoznu terapiju i psihodinamsku psihoterapiju.

    Ukoliko se vaš suprug odluči za online pristup psihoterapiji, možete me kontaktirati na FB stranici Psihoterapija Alma N.Šišić

    Vaša Alma

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...