U radioaktivne ruševine elektrane Fukushima zaputio se robot kako bi uklonio djelić potrošenog nuklearnog goriva koje je u njoj preostalo. Time je počeo proces uklanjanja otpadnog čvrstog radioaktivnog goriva iz ove nuklearke ali posla je itekako preko metalne robotske glave – preciznije, potrebno je ukloniti 880 tona za ljude opasnog materijala.
Daljinski upravljana ruka robota opremljena teleskopskom kamerom je, kako navodi Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), 30. oktobra uspjela “zahvatiti i iznijeti malu količinu otpada sa dna reaktora broj 2” elektrane kojom upravlja ovaj holding.
„Iz preliminarnih rezultata možemo zaključiti kako je otpad nakupljen na dnu reaktora sačinjen od očvrslog istopljenog materijala u kojem su prisutni dijelovi goriva i mnogo metala“, stoji u saopćenju kojeg je izdao TEPCO.
Uzorci tog otpada će sada iz Fukushime biti poslani na analizu nakon koje bi trebalo biti jasnije kako ukloniti ostatak otpada. „Analizirajući svojstva uzoraka dobićemo direktna saznanja o sastavu otpada i gustine radioaktivnosti“, navode iz TEPCO-a.
Iako su roboti i ranije, doduše sa polovičnim uspjehom, korišteni u otklanjanju posljedica havarije u Fukushimi, sada se po prvi put koriste kako bi aktivno uklanjali radioaktivni otpad, a što predstavlja veliki napredak u procesu razgradnje ove nuklearne elektrane.
Naime, i trinaest godina nakon čuvene katastrofe elektrana Fukushima Daiichi u japanskom gradu Okuma još uvijek stoji i čeka na konačnu razgradnju. Podsjetimo se, do havarije je došlo nakon što su ovo područje 11. marta 2011. godine pogodili snažan zemljotres i tsunami koji je uslijedio nakon njega. Tsunami je potopio nuklearku zbog čega je sistem za hlađenje reaktora ostao bez napajanja strujom. Nakon što su ostali bez sistema za hlađenje, tri reaktora su se istopila i eksplodirala, izbacujući veliku količinu radioaktivnog materijala u okolinu.
Procjenjuje se kako tri pogođena reaktora sadrže oko 880 tona istopljenog nuklearnog goriva i drugog otpada, koje TEPCO planira ukloniti do 2031. godine. Mali dio kojeg je krajem oktobra iznio robot predstavlja samo početak ovog ogromnog i zahtjevnog posla.
Skupa sa čvrstim otpadom, projekt razgradnje nuklearne elektrane u Fukushimi će se morati baviti i sa velikom količinom radioaktivne vode iz sistema za hlađenje jezgre reaktora koja se nakupila nakon kolapsa ovog sistema. U augustu prošle godine, Japan je najavio kako bio dio ove vode mogao biti ispušten u Tihi okean, što je izazvalo glasne reakcije obližnjih država.
U holdingu TEPCO izražavaju nadu da će operacija razgradnje elektrane i čišćenja terena biti kompletirana u idućih 30 do 40 godina, iako mnogi vjeruju kako je ova procjena isuviše optimistična.