I ovoga petka nastavljamo s našom stalnom rubrikom u kojoj će Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovoriti na vaša nova pitanja.
Kao i do sada, ono što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem šaljite na storyje Objavi.ba i Facebook stranicu: https://www.facebook.com/psihoterapijaalma, pri čemu vam redakcija Objavi.ba garantuje anonimnost.
Danas objavljujemo dva nova iz grupe pitanja koja ste poslali, a s narednim pitanjima i odgovorima vidimo se narednog petka, 24. novembra.
Pitanje br. 67
Poštovana Alma, ako možete da objasnite zašto se neki muškarci identifikuju sa majkom i postaju feminizirani?
Odgovor:
Draga čitateljice,
već nam je dobro poznato da su iz kulturno uslovljenih ili dubljih nesvjesnih razloga očevi popustljiviji prema kćerkama, dok su majke popustljivije prema sinovima, ali to ne mora da bude uvijek slučaj. Na osnovu učenja Vilhelma Rajha postoje jake, dominantne i frustrirajuće majke koje su takve i prema muškoj djeci. U takvim uslovima će se dječak najverovatnije identifikovati sa majkom i razviti faličko-narcistički ili pak pasivno-femini karakter. Pasivno femini karakter može se ipak razviti i kod dječaka koji odrastaju uz pretjerano strogog oca. U tom slučaju će muško dijete odbranu od frustracije naći u identifikaciji sa majkom. Na taj način dolazi do identifikacije muškog djeteta sa majkom.
Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.
Vaša Alma
Pitanje br. 68
Poštovana Alma, imam jedno važno pitanje, a tiče se mene i moje porodice. Želim da unaprijedim porodičnu atmosferu kako bi mojoj djeci omogućili bolji razvoj. Koji je najlakši put do toga? Hvala.
Odgovor:
Draga čitateljice, jako mi je drago kad postavljate pitanja koja se tiču unapređenja funkcionalnosti porodice u svrhu što boljeg psihološkog razvoja njenih članova. Želja za promjenom prvi je korak ka stvaranju funkcionalne porodice. Ostvarenje je moguće ukoliko vjerujete da vaša porodica može biti funkcionalna i ukoliko aktivno radite na tome.
Jedna od najvećih potreba je potreba za prihvatanjem, odnosno da djeca bazu sigurnosti stiču uz roditelje. To znači da svoje dijete prihvatite onakvo kakvo jeste, poštujući i ohrabrujući jedinstvenost vaše djece, tražeći najbolje namjere u njihovim postupcima. Posvetite više vremena svojoj djeci, odvajajući vrijeme za to svakog dana. Vaša pažnja i prisutnost su jedne od najbitnijih stvari koje treba da podarite svojoj djeci. Smisleni i konstruktivni razgovori ispunjavaju dječiju potrebu za prihvatanjem, samopoštovanjem, ohrabrenjem i sigurnošću.
Unesite red i pravila u vašu porodicu na način da odredite vrijeme za obroke, vrijeme za spavanje i da svako ima svoja dnevna zaduženja.
Ukoliko se desi problem – zajedno radite na njemu, nikada nemojte kriviti člana porodice zato što je izbio problem. Kada ste ljuti na dijete, možete biti u jakom iskušenju da ga okrivite ili kritikujete, na taj način dijete će naučiti da krije stvari od vas. Tako djetetu rušite pozitivnu sliku o sebi, urušavate samopouzdanje, uskraćujete mogućnost prihvatanja odgovornosti i prevazilaženja problema. Ljubite se, mazite, grlite i neka vam porodica u svakom smislu bude prioritet.
Vaša Alma