“O TIRANIJI”: Dvadeset poruka iz knjige koja lagano postaje praktični priručnik za očuvanje demokratije i ljudskih prava

    Historičar Timothy Snyder – vodeći američki stručnjak za Treći Reich i holokaust, kao i za povijest istočne Europe – uznemiren autoritarnom i opasnom politikom administracije Donalda Trumpa, napisao je važno djelo pod nazivom “O tiraniji”, koje je odmah po izlasku 2017. godine dobilo odlične kritike i zasjelo na vrhove svjetskih književnih lista. U njemu je autor izložio dvadeset lekcija iz totalitarističkih režima 20. stoljeća, prilagođujući ih današnjim okolnostima.

    Iako je nastala u prvom Trumpovom mandatu kao zapaženo djelo političke publicistike, već prve sedmice Trumpova drugog mandata pokazuju kako bi knjiga “O tiraniji” mogla postati prilično koristan praktičan priručnik u svakodnevnoj borbi za očuvanje demokratije i ljudskih prava. Donosimo vam uvode u dvadeset kratkih poglavlja ove knjige, u formi jasnih poruka koje pozivaju na građansku svijest, oprez i akciju. Pročitajte ih i razmislite o elementima iz ovih poruka koje prepoznajete u svijetu oko sebe danas.

     

    1. Nemojte biti unaprijed poslušni. Većinu svoje moći autoritarizam dobija na tacni. U ovakvim vremenima, pojedinci nastoje unaprijed pogoditi šta će represivnija vlast od njih očekivati, a onda joj se nude bez pogovora. Od građanina koji se prilagođava na ovaj način vlast uči koliko daleko može ići.
    2. Štitite institucije. Institucije su ono što nam pomaže da sačuvamo pristojnost. Ali, i one trebaju našu pomoć. Nemojmo govoriti o „našim institucijama“ ukoliko ih stvarno ne učinimo našima svojim djelovanjem. Institucije se ne čuvaju same od sebe. Ukoliko se u odbranu svake od njih ne ustane na samom početku, padaće jedna za drugom. Zato izaberite instituciju do koje vam je stalo – sud, novine, zakon, sindikat – i stanite na njenu stranu.
    3. Čuvajte se jednopartijske države. Stranke koje mijenjaju izgled država i guše svoje protivnike nisu bile svemoćne od svog početka. One su samo iskoristile historijski trenutak kako bi za svoje oponente politički opstanak učinile nemogućim. Zbog toga podržite višestranački sistem i štitite pravila demokratskih izbora. Glasajte na lokalnim i državnim izborima dok možete. Razmislite i o kandidaturi za neku poziciju.
    4. Preuzmite odgovornost za ono na šta svijet liči. Simboli iz današnjice omogućavaju realnost sutrašnjice. Obratite pažnju na kukaste krstove i druge simbole mržnje. Ne okrećite glavu i ne navikavajte se na njih. Uklonite ih lično i postavite primjer drugima kako trebaju postupiti.
    5. Vodite računa o profesionalnoj etici. Kad politički lideri postavljaju negativan primjer, profesionalna posvećenost svom poslu postaje naročito važna. Teško je urušiti pravnu državu bez pravnika, ili održavati fingirana suđenja bez sudija. Autoritarizam traži poslušne službenike, a upravnicima koncentracionih logora trebaju biznismeni koje zanima jeftina radna snaga.
    6. Čuvajte se paravojski. Kada naoružani ljudi koji su oduvijek tvrdili da su protiv sistema počnu nositi uniforme i marširati sa bakljama i slikama vođe, kraj je već blizu. Kada paramilitarističke grupe odane lideru počnu šurovati sa zvaničnom policijom i vojskom, kraj je nastupio.
    7. Ako već morate biti naoružani, budite obzirni. Ako nosite oružje služeći državi, nek vas Bog blagoslovi i čuva. Ali znajte i da su zla iz prošlosti uključivala policajce i vojnike koji su se jednog dana zatekli kako rade stvari koje nisu ispravne. Budite spremni reći „ne“.
    8. Istupite. Neko mora. Lako je ići za drugima. Reći ili uraditi nešto drugačije može biti čudno i nelagodno. Ali bez te nelagode nema ni slobode. Sjetite se Rose Parks. Onoga momenta kada postavite primjer, status quo će nestati poput čarolije pa će se i drugi povesti za vama.
    9. Brinite o našem jeziku. Izbjegavajte ponavljanje fraza koje govore svi drugi. Govorite na svoj način, čak i da biste prenijeli i ono što mislite da govore i svi drugi. Probajte se odvojiti od interneta. Čitajte knjige.
    10. Vjerujte u istinu. Odbaciti činjenice znači odbaciti slobodu. Ako ništa nije istinito, onda niko ne može kritikovati moć jer ne postoji osnova za tu kritiku. Ako ništa nije istinito, onda je sve spektakl. Najdeblji novčanik plaća najblještavija svjetla.
    11. Istražujte. Sami dođite do zaključaka. Odvojite vrijeme za dugačke tekstove. Podržite istraživačko novinarstvo putem pretplate. Shvatite da su neke stvari na internetu stavljene tamo da bi vam naštetile. Informišite se o stranicama koje istražuju propagandne kampanje (neke od njih dolaze i iz inostranstva). Preuzmite odgovornost za ono što sami komunicirate sa drugima.
    12. Ostvarujte kontakt očima i ćaskajte sa drugima. Nije u pitanju samo ljubaznost. To je dio onoga što znači biti građanin i odgovoran član društva. To je isto tako i način da ostanete povezani sa svojim okruženjem, da srušite društvene barijere, i da shvatite kome trebate a kome ne trebate vjerovati. Ako se ikad nađete u društvu sa potkazivačkom kulturom, biće vam od koristi ukoliko budete poznavali psihološki profil svoga svakodnevnog života.
    13. Praktikujte fizičku politiku. Moćnici žele da vam tijelo omekša u fotelji i da se vaše emocije rasplinu na ekranu. Iziđite napolje. Odnesite svoje tijelo na neuobičajena mjesta sa neuobičajenim ljudima. Steknite nove prijatelje i stanite u isti stroj s njima.
    14. Izgradite svoj privatni život. Neka zločesta vlast će iskoristiti sve što zna o vama kako bi na vama trenirala strogoću. Redovno čistite računar od neželjenog softvera. Zapamtite da je elektronička pošta pisanje po oblacima. Razmislite o alternativama za internet ili smanjite njegovo korištenje. Razmjenjujte mišljenja neposredno. Iz istog razloga, riješite svaki eventualni pravni spor kojeg imate. Tiranin traži udicu na koju vas mogu zakačiti. Pokušajte da nemate takvih udica.
    15. Dajte doprinos dobrim djelima. Budite aktivni u organizacijama koje odražavaju vaš pogled na život, bile one političke ili nepolitičke. Odaberite jednu ili dvije dobrotvorne organizacije i donirajte trajnim nalogom. Tako ćete napraviti svoj slobodni izbor kojim pomažete civilno društvo i pomažete drugima da čine dobro.
    16. Učite od građana drugih zemalja. Održavajte prijateljstva u inostranstvu, ili tražite nove prijatelje u drugim zemljama. Sadašnje poteškoće u Sjedinjenim Državama su samo segment šireg trenda. I nijedna država neće naći rješenje sama. Pobrinite se da vi i vaša porodica imate pasoše.
    17. Slušajte opasne riječi. Budite oprezni kada koristite riječi „ekstremizam“ i „terorizam“. Nek vam ne promiču fatalni pojmovi „hitno“ i „izuzetak“. Nek vas ljuti podmukla upotreba patriotskog vokabulara.
    18. Kada dođe ono nezamislivo, budite mirni. Moderna tiranija je stvar upravljanja strahom. Kad se desi teroristički napad, sjetite se da autoritarni moćnici iskorištavaju takve događaje kako bi konsolidirali moć. Iznenadna katastrofa koja zahtijeva da se naruši balans vlasti, disoluciju opozicionih stranaka, suspenziju slobode izražavanja, prava na pravično suđenje i tako dalje, jeste najstariji fazon u hitlerovskom udžbeniku. Nemojte nasjesti na to.
    19. Budite patriota. Postavite dobar primjer onoga šta Amerika znači za generacije koje dolaze. Trebaće im to.
    20. Budite hrabri koliko god možete. Ako niko od nas nije spreman umrijeti za slobodu, onda ćemo svi umrijeti pod tiranijom.

     

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...