NEHUMANA PRAKSA: Milioni ptica umiru zbog noćnih berbi maslina

    Milioni ptica svake godine stradaju tokom sezone berbe maslina u Evropi. Na nepreglednim plantažama ih tokom ljetnih noći usisaju i usmrte mašine za branje maslina, a sve zbog čovjekove nezajažljive želje za zaradom i luksuzom.

    Na ovo je još 2019. ukazao izvještaj portugalskog instituta za zaštitu prirode i šuma, koji je potvrdio kako su noćne berbe smrtonosne za brojne ptice-selice koje odmaraju u krošnjama mediteranskih maslinika. Tada je objavljena procjena prema kojoj tokom berbe samo u Andaluziji strada preko 2.6 miliona ptica, dok se za Italiju i Francusku pretpostavlja kako je takođe riječ o sličnim ciframa.

    Šta se dešava?

    Neke ptice su noćne, poput sova i nekih drugih vrsta, ali većina njih ipak noć provode spavajući. Za takve ptice ogromne mašine sa jakim svjetlima predstavljaju smrtnu presudu – snažna svjetla ih zasljepljuju i onemogućuju im bijeg, a njihova usisna moć kojom otkidaju masline sa grana i uvlače ih u sebe je prejaka da bi joj se ptice mogle oduprijeti.

    Sve ovo se dešava zbog mišljenja kako masline ubrane tokom noći daju kvalitetnije ulje, iako to nije uvijek pravilo i garancija kvaliteta. Za kvalitet ulja su važni i sorta, tlo, način prerade, skladištenje i brzina od berbe do prerade, tako da oznaka noćne berbe nije dovoljna sama po sebi da bi garantovala kvalitet.

    Istini za volju, stručnjaci kažu kako niže temperature usporavaju hemijske procese koji se dešavaju u maslinama nakon branja, zbog čega se bolje očuvaju aromatski spojevi u njima. Osim toga, hladnije masline u uljari znače manje zagrijavanje tokom prerade, što doprinosi proizvodnji ekstra djevičanskog maslinovog ulja visoke kvalitete.

    Međutim, postavlja se pitanje opravdanosti ovakvog načina branja koje sa sobom povlači ogromne etičke izazove. Da li je stvarno vrijedno svake godine žrtvovati milione ptica zbog nešto kvalitetnijeg ulja? Pogotovo jer je rijč o pticama od kojeg su neke – poput drozdova – na rubu liste ugroženih vrsta.

    Iz spomenutog portugalskog instituta su istaknuli kako dnevna berba ne predstavlja problem jer ptice jednostavno odlete: „Ali, noću ih mašinerija i svjetla probude, zaslijepe i hipnotišu, te ih učine dezorijentisanima.

    Šta učiniti?

    Praksa velikih noćnih berbi je još uvijek relativno nova i ranije nije bilo vremena da se donesu njeni štetni utjecaji na okoliš. Međutim, u posljednje vrijeme je jasno kako ova metoda nije etična i kako predstavlja kršenje direktive EU o pticama, koja zabranjuje odstrel ptica selica tokom seobe, ali i njihovo uznemiravanje dok odmaraju.

    Neki farmeri ne mare za ovu zabranu, pa se tako u andaluzijskim restoranima na meniju mogu naći ptice koje ubiju njihove mašine, a koje nakon toga prodaju ugostiteljima. Time doprinose statistici koja kaže da je pedeset sedam najčešćih evropskih vrsta ptica u zadnjih trideset godina zabilježilo pad populacije.

    Zbog toga stručnjaci i aktivisti za zaštitu okoliša apeluju na ljude da prilikom kupovine maslinovog ulja obrate pažnju i kupuju ulje sa oznakom dnevne ili ručne berbe.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...